Kilka sposobów, jak lepiej zadbać o swoje ubrania

0
727
pralnia domowa ubrania złożone w kostkę położone na pralce
Aby zachować dobry stan ubrań, trzeba odpowiednio o nie dbać | fot.: materiał partnera

Dostęp do ubrań jest naprawdę szeroki. Na rynku od lat działają tzw. sieciówki, w których można kupić różne produkty, nierzadko w niskich cenach. Coraz częściej jednak mówi się o świadomym dobieraniu garderoby i większej dbałości o ubrania. Zachęca się do tego, aby za każdym razem przemyśleć, czy dana rzecz jest nam rzeczywiście potrzebna i w miarę możliwości wybierać takie ciuchy, które będą ponadczasowe i nawet po dłuższym czasie nie stracą swojego wyglądu. Aby zachować dobry stan ubrań, trzeba odpowiednio o nie dbać. O tym, jak to robić, dowiesz się z naszego artykułu.

Zasady dotyczące prania

Stosując się do określonych zasad dotyczących prania odzieży, można znacząco wydłużyć czas, przez który będą ładnie się prezentowały. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że ubrania należy dzielić na grupy i prać kolorami. Jeśli wymieszamy różne ubrania ze sobą, może dojść do ich zafarbowania. W przypadku prania białej odzieży, na której znajdują się jakieś ciemne dodatki, zaleca się użycie specjalnych chusteczek przeciw farbowaniu ubrań. Aby ograniczyć ryzyko zniszczenia odzieży w trakcie prania, trzeba zadbać, aby ubrania z zamkami błyskawicznymi były zasunięte, a guziki zapięte.

Ubrania prane w wysokiej temperaturze szybciej tracą swoje kolory, dlatego też dobranie odpowiedniej ustawień pralki jest kluczowe. Informacji na ten temat należy szukać oczywiście na metce. Dobrym nawykiem będzie mimo wszystko pranie ubrań w temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C. Po zakończeniu prania należy też od razu wyciągnąć mokre ubranie, bo jeśli na dłużej pozostaną one w bębnie, będą się gniotły i mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Pojawiające się na ubraniach plamy powinno się usuwać od razu, tak aby nie było konieczności stosowania mocnych środków do całego prania. Ubrania powinno się prać tylko wtedy, kiedy to konieczne. Zbyt częste czyszczenie sprawia, że materiał szybciej się niszczy.

Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji ubrania (np. swetry) się mechacą, warto na bieżąco pozbyć się nieestetycznie wyglądających kulek. Do tego przyda się wysokiej jakości golarka do ubrań, która nie będzie niszczyła ubrań. Zakup tego urządzenia powinien być dobrze przemyślany.

kolorowe ubrania na wieszakach
Kiedy pierzemy eleganckie ubrania, takie jak koszule, marynarki czy płaszcze, powinniśmy pamiętać o tym, aby suszyć je na wieszakach | fot.: materiał partnera

Suszenie

Kiedy pierzemy eleganckie ubrania, takie jak koszule, marynarki czy płaszcze, powinniśmy pamiętać o tym, aby suszyć je na wieszakach. To zabezpiecza odzież przed jej zniekształceniem. Często zapominamy też o tym, że swetrów nie powinno się układać na suszarce w pozycji wiszącej. Należy je suszyć na płasko, aby uniknąć ich rozciągania. Jeśli przed zawieszeniem ubrań dokładnie je strzepniemy i zadbamy o to, aby starannie je rozwiesić, kiedy wyschną, będą zdecydowanie mniej pogniecione (może nawet nie będą wymagały prasowania).

Odpowiednie przechowywanie

Przechowywanie ciuchów również ma duże znaczenie w kontekście tego, jak długo zachowają swój początkowy wygląd. Jeśli decydujemy się na wieszanie ubrań, powinniśmy stosować zasadę jeden ciuch na jeden wieszak. Koszule czy sukienki powinny mieć zapięte guziki, bo wtedy nie tylko się nie odkształcają, ale też mniej się gniotą. Wybór wieszaków również ma znaczenie – powinny mieć one gładką powierzchnię i odpowiedni kształt. Porządek w szafie też jest ważny. Im mniej ubrań w środku, tym lepsza cyrkulacja powietrza.


Materiał partnera zewnętrznego