Kamienne wykończenie wystroju wnętrza, czyli gustowne inspiracje naturą

0
1880
Sypialnia wykończona szarym kamieniem
Zastosowanie kamieni naturalnych w pomieszczeniach domów i mieszkań jest naprawdę szerokie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kamienie naturalne, takie jak granity czy marmury, wciąż zyskują na popularności we współczesnej architekturze. Mowa jednak nie tylko o projektowaniu budynków, ale także o stylowej aranżacji wnętrz. Dzisiejsze możliwości w tej dziedzinie dowodzą, że użyteczność kamieni naturalnych sięga znacznie dalej, niż trwałość i solidność materiału. Dostarcza bowiem wielu ciekawych rozwiązań – praktycznych oraz dekoracyjnych.

Jakie kamienie naturalne są wykorzystywane?

Śledząc współczesne trendy w architekturze, można zauważyć pewnego rodzaju „powrót do źródła”. Dynamiczny rozwój cywilizacji, rozgrywający się za oknem, z jednej strony oferuje mnóstwo korzyści, jednak z drugiej – nierzadko męczy i przytłacza. Dlatego w przestrzeniach domów i mieszkań, gdzie chcemy stworzyć sobie przytulny, cichy azyl, coraz bardziej dochodzą do głosu inspiracje pierwotnym światem natury. Świadczy o tym chętne wykorzystywanie materiałów naturalnych, jak szkło, różnego typu drewna czy właśnie kamienie.

Najczęściej kompozycję wystroju wnętrza uzupełnia granit bądź trawertyn, ale nierzadko jest to także marmur, kwarc czy onyks. Oczywiście, materiały te mogą występować w bardziej „surowej” formie, albo zostać poddane odpowiednim technikom wykończenia. W zależności od preferencji użytkownika danej przestrzeni czy rodzaju kamienia, potrafi on być matowy, antykowany, polerowany, piaskowany czy też płomieniowany. To dość istotne, że współcześnie istnieje szeroki wachlarz możliwości, związanych nie tylko z wyborem materiału, ale także sposobu jego obróbki.

Udział kamieni naturalnych w aranżacji wnętrz

Kamienie naturalne w pierwszej kolejności mogą przywoływać na myśl takie skojarzenia, jak „ciężar”, „surowość” czy „chłód” – i bardziej pasować do przestrzeni zewnętrznych. W rzeczywistości jednak granity, marmury i onyksy znakomicie się czują we współczesnych aranżacjach wnętrz, zarówno bardziej tradycyjnych, jak i tych śmielszych i nowocześniejszych. A co najważniejsze – w ich towarzystwie świetnie się czują także domownicy.

Zastosowanie kamieni naturalnych w pomieszczeniach domów i mieszkań jest naprawdę szerokie. Granity, onyksy, trawertyny czy marmury są wykorzystywane do zaakcentowania konkretnych elementów czy dodatków – np. w postaci blatów kuchennych, parapetów, wykończeń schodów oraz różnych elementów dekoracyjnych. Ale kamienie naturalne mogą również wypełniać znacznie większe przestrzenie: całe ściany czy podłogi danych pomieszczeń. Wbrew pozorom, w połączeniu z drewnem i odpowiednimi barwami, potrafią stworzyć spokojną, przytulną atmosferę. Dlatego tak często przy aranżacji łazienek (np. wykończenie wanny) czy kuchni wybór pada właśnie na granity i marmury. Ich wysoka jakość, rozmaite odcienie nadają też korytarzom, salonom i sypialniom elegancki styl. Pomieszczenia, w których użyto tego typu materiałów, tworzą wrażenie świeżości i szykowności.

Granity, marmury bądź trawertyny, wykorzystane „w dużym formacie” czy też do zaakcentowania konkretnych elementów wystroju, z pewnością nadadzą niejednemu wnętrzu wyjątkowy charakter – elegancki, zadbany, a zarazem spokojny i przytulny. Aby jednak uzyskać te efekty, warto udać się do sprawdzonego producenta. W takich miejscach, jak https://rrgranity.pl/ możemy liczyć na szeroki wybór starannie wyselekcjonowanych, wysokiej jakości kamieni naturalnych, a także polecenie doświadczonego specjalisty, zajmującego się obróbką tych materiałów. W rezultacie szlachetny wygląd granitów i marmurów, w połączeniu z ciekawym projektem i solidnym wykonaniem, przyczyni się do stworzenia wystroju wnętrza o szczególnym charakterze.


Materiał partnera zewnętrznego