Jaki wkład kominkowy wybrać?

0
951
kominek w rustykalnym wnętrzu
Wkład kominkowy nie należy do najtańszych zakupów. Na taką inwestycję decydujemy się raz na wiele lat | fot.: StockAdobe.com

Wkład kominkowy nie należy do najtańszych zakupów. Na taką inwestycję decydujemy się raz na wiele lat. Dlatego warto dowiedzieć się niezbędnych informacji, które pomogą nam w wyborze. Musimy wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Jaki wkład kominkowy jest najlepszy?

Na rynku możemy spotkać dwa podstawowe rodzaje wkładów kominkowych. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto rozważyć przed podjęciem ostatecznej decyzji. Możemy zaopatrzyć się m.in. w:

  1. Wkład kominowy żeliwny – charakterystyczną cechą jest to, że mają dekoracyjną formę. Dodatkowo są ciężkie i masywne, a ich wnętrze doskonale zatrzymuje ciepło. Warto zwrócić uwagę na to, czy są odlewane, czy skręcane z płyt. W pierwszym przypadku możemy spodziewać się dużej szczelności, natomiast w drugim musimy być gotowi na to, że po jakimś czasie wkład kominkowy ulegnie rozszczelnieniu.
  2. Wkład kominowy stalowy – zdecydowanie lżejszy od żeliwnego. Jego przewagą jest duża popularność, a co za tym idzie – ogromny wybór. Należy również zaznaczyć, że wkłady stalowe wyposażone są w komory wyłożone szamotem. Takie rozwiązanie sprawia, że ciepło zostaje we wnętrzu dużo dłużej (nawet do ośmiu godzin). Z tego względu najczęściej wybierane są do nowoczesnych pomieszczeń.

Jeśli zdecydujemy się na drugi rodzaj, to możemy liczyć także na modele z płaszczem wodnym. Dzięki temu systemowi jesteśmy w stanie wykorzystać ciepło z kominka do podgrzania wody i rozprowadzenia jej po budynku. Należy jednak się liczyć z wysokim kosztem. Dodatkowo w przypadku starszym konstrukcji niezbędne będzie gruntowny remont, który umożliwi zamontowanie odpowiedniej instalacji grzewczej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wkładu kominkowego?

Wybór odpowiedniego wkładu kominkowego nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem. Oto kilka przykładów:

    1. Grubość ścianek – jeżeli szukamy urządzenia, które będzie nam służyć przez dłuższy czas, to powinniśmy wybrać te ze ściankami o grubości przynajmniej 8 mm. Dzięki temu zminimalizujemy szansę na awarię przy ciągłej pracy.
    2. Szyber – warto wybrać model, który go posiada. W ten sposób będziemy mogli regulować ciąg urządzenia, co bezpośrednio wpływa na jego efektywność. To prosty sposób na ograniczenie kosztów palenia.
    3. Podwójna szyba – to doskonałe rozwiązanie, kiedy w domu są małe dzieci. Dodatkowa szyba chroni przed poparzeniem w sytuacji przypadkowego dotknięcia. Istnieją także kominki, których szyba jest odporna na zabrudzenia.

Materiał partnera zewnętrznego