Jaki projekt domu wybrać?

0
1045
Kiedy przygotowujesz się do prac budowlanych, możesz zastanawiać się nad tym, jaki projekt domu będzie bardziej korzystny – parterowy, czy piętrowy | fot. materiały partnera zewnętrznego

Nie da się ukryć, że gotowy projekt domu to pod wieloma względami lepsze rozwiązanie, niż zlecenie wykonania szkicu architektowi. Przede wszystkim jest to wybór bardziej opłacalny pod względem finansowym. Ponadto w sprzedaży znajdziesz bardzo wiele projektów, więc ze znalezieniem tego, który spełni twoje oczekiwania nie powinno być większych trudności.

W ofertach firm, które proponują gotowe projekty domów, będziesz mógł znaleźć takie, dzięki którym postawisz:

  • domy nowoczesne,
  • domy tradycyjne,
  • domy parterowe,
  • domy z poddaszem,
  • domy piętrowe,
  • domy na wąską działkę.

Wybór konkretnego projektu powinien być podyktowany co najmniej kilkoma aspektami, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Przede wszystkim musisz zastanowić się nad tym, czy będzie ci odpowiadać mniejszy dom, czy może taki o większym metrażu. Wszystko będzie zależeć od twoich indywidualnych preferencji, a także od tego, jak widzisz siebie w domu za kilka lat. Jeśli będziesz planować zamieszkać w takim budynku z rodziną, bądź też planujesz ją założyć, lepszym wariantem będzie większa dostępna przestrzeń.

Musisz też zastanowić się nad tym, jaki styl życia preferujesz, czy na przykład będzie ci potrzebny gabinet, bądź otwarta kuchnia. Odpowiedz sobie również na pytanie, czy często będziesz zapraszać gości do domu i czy będziesz miał ich gdzie przenocować. Jeśli planujesz wieść otwarte życie w nowym budynku, warto byłoby zatroszczyć się w projekcie o dodatkowy pokój dla gości.

Oczywiście uwzględniając metraż, musisz też mieć na uwadze koszt budowy domu. Im będzie on większy, tym więcej trzeba będzie w niego zainwestować i dłużej poczekać na efekt końcowy. Niemniej z wyborem konkretnego projektu domu nie powinieneś się spieszyć, gdyż powinna to być bardzo dobrze i dogłębnie przemyślana decyzja.

Dom parterowy czy piętrowy?

Kiedy przygotowujesz się do prac budowlanych, możesz zastanawiać się nad tym, jaki projekt domu będzie bardziej korzystny – parterowy, czy piętrowy. Dom parterowy jest bardziej funkcjonalny, ponieważ wszystkie pomieszczenia znajdują się na tym samym poziomie. Nie oznacza to jednak, że nie uda się tutaj rozdzielić strefy dziennej od nocnej – jest to możliwe. Dom parterowy to idealny wariant, jeśli prowadzisz otwarty styl życia – wszystkie pokoje są dobrze rozlokowane.

Z kolei dom piętrowy gwarantuje więcej miejsca i więcej pomieszczeń. To idealny wariant, jeśli poszukujesz projektu domu dla całej rodziny. W tym przypadku wydzielanie strefy dziennej i nocnej nie jest potrzebne, ponieważ zazwyczaj sypialnie znajdują się na piętrze, a inne pomieszczenia na parterze. Taki dom zapewnia większe poczucie prywatności poszczególnym członkom rodziny, a także większy komfort. Każdy bowiem może cieszyć się na przykład z możliwości posiadania oddzielnej łazienki.

Projekt domu – gdzie kupić?

Jeśli chcesz kupić dobry projekt domu, który uwzględni wszystkie twoje preferencje, wybierz studioatrium.pl. Przekonasz się o tym, że znajdziesz tutaj największy wybór projektów, które będzie można zaadaptować do różnej powierzchni działki.


Materiał partnera zewnętrznego