Jaki materac wybrać, aby było wygodnie?

0
497
materac do spania
Wybierz dobry materac, zadbaj o swój kręgosłup i ciało, a szybko poczujesz, że na co dzień masz więcej energii! | fot.: materiał partnera

Dobry materac to nie tylko wygoda, to także inwestycja we własne zdrowie i dobre samopoczucie. Człowiek potrzebuje spać, żeby funkcjonować, ale z dobrym materacem śpi się przyjemniej i lepiej. Wybierz dobry materac, zadbaj o swój kręgosłup i ciało, a szybko poczujesz, że na co dzień masz więcej energii!

Twardy czy miękki materac?

Jak wybrać prawidłową twardość materaca? Czy faktycznie lepsze są twardsze materace? Twardość podłoża do spania trzeba dopasować przede wszystkim do wagi i ilości śpiących na nim osób, a także do pozycji spania. Najlepiej jest poprosić o pomoc doświadczonego sprzedawcę w dobrym sklepie z materacami, jednak w dużym uproszczeniu można przyjąć, że osoby bardzo drobne i szczupłe częściej wybierają materace miękkie (H1), aby nawet przy niewielkim ciężarze ciało mogło się delikatnie zagłębić w materac. Osoby szczupłe mogą też spróbować z materacami o średniej twardości (H2). Z kolei materace średnio twarde (H3) oraz twarde (H4) są polecane zdecydowanie dla osób o większej masie ciała, gdzie nacisk jest większy i taki materac musi mocniej ‘pracować’ aby odpowiednio podeprzeć ciało.

Jak dobrać materac do wagi i wzrostu?

Jak dopasować twardość materaca do wzrostu? W teorii można przyjąć takie założenie:

  • osoba o wadze 50-60 kg przy wzroście 150-180 cm – materac miękki H1,
  • osoba o wadze 60-90 kg przy wzroście 150-180 cm – materac średni H2,
  • osoba o wadze powyżej 90 kg przy wzroście 150-180 cm – materac twardy H3,
  • osoba o wadze ponad 120-140 kg przy wzroście 150-180 cm – materac bardzo twardy H4.

Jednak są to tylko teoretyczne rozważania, a w praktyce może być nawet zupełnie inaczej. Trzeba wziąć pod uwagę także inne czynniki bo np. ktoś śpiący przede wszystkim na boku powinien szukać bardziej miękkiego i elastycznego materaca. Nawet w sytuacji, jeśli waży trochę więcej, niż wynosi przeciętna waga przy danym wzroście. Dlatego zawsze najlepiej jest wybierać materac i dopasować twardość wraz z wykwalifikowanym i doświadczonym sprzedawcą czy specjalistą, który pomoże wybrać nie tylko twardość, ale także rodzaj i typ materaca. Zawsze też należy szukać materaca dla konkretnej osoby – liczy się waga, wzrost, budowa ciała, ulubiona pozycja oraz osobiste preferencje i odczucia, które mogą być bardzo indywidualne i to, że komuś innemu na danym materacu jest wygodnie, wcale nie znaczy, że nam też będzie.

Jaki rodzaj materaca do spania wybrać?

W dobrych sklepach z materacami i salonach sypialnianych wybór jest dziś ogromny. Jeszcze 20-30 lat temu w Polsce trafilibyśmy prawdopodobnie wyłącznie na materace ze sprężynami, bo nie było wówczas tak zaawansowanej jak dzisiaj technologii produkcji różnych pianek czy jeszcze nowocześniejszego lateksu mineralnego i naturalnego. Dlatego to właśnie dzisiaj jest najlepszy czas, żeby kupić dobry i wygodny materac do spania, który posłuży przez wiele długich lat, bo nie oszukujmy się – materace do spania kupuje się średnio co kilka czy nawet kilkanaście lat.

Dlatego warto ten zakup odpowiednio przemyśleć i się do niego przygotować. Materac to nie tylko wygoda, ale też zdrowie. Za czym warto się rozejrzeć? Najpopularniejsze są materace sprężynowe, piankowe i lateksowe. Każdy typ ma nieco inne właściwości, a technologia produkcji oraz rodzaj wypełnienia istotnie wpływają na cenę materaca do spania.

Najtańsze i wciąż chyba najbardziej popularne są materace sprężynowe. To właśnie w tej kategorii można znaleźć najwięcej produktów oraz różnych ciekawych kombinacji – sprężyny nigdy nie występują samodzielnie, więc w materacu będzie też dodatkowo warstwa lateksu, pianki, a nawet pianki i lateksu lub kilku rodzajów pianek! Baza konstrukcji to jednak zawsze sprężyny, szukaj materaca kieszeniowego, czyli takiego, gdzie zastosowano sprężyny multi pocket – są bardzo drobne i praktycznie niewyczuwalne podczas leżenia, za to świetnie podpierają każdy punkt na ciele.

materac do spania
W dobrych sklepach z materacami i salonach sypialnianych wybór jest dziś ogromny | fot.: materiał partnera

Materace sprężynowe – kieszeniowe

Materac sprężynowy (kieszeniowy) to dobry wybór dla osób, które szukają twardszego materaca, stabilnego podparcia o jednak lekko sprężystym działaniu, dla osób śpiących najczęściej na plecach, w jednej pozycji niezmiennie przez całą noc. Materace sprężynowe są zwykle tańsze od piankowych czy lateksowych, ale też nie dorównują im pod względem żywotności czy właściwości higienicznych i antyalergicznych. Materace piankowe i lateksowe wypadają na tym polu dużo lepiej.

Materace piankowe i lateksowe

Jeśli ktoś nie lubi sprężyn, to warto rozważyć materac piankowy czy lateksowy. Największą zaletą materacy piankowych jest to, że jest wiele różnych rodzajów pianek o odmiennych właściwościach, a w materacach lateksowych najlepsza jest ich higieniczność i trwałość. To najbardziej antyalergiczne materace, które najlepiej utrzymują czystość i przewiewność, a do tego taki materac lateksowy spokojnie przeżyje materac piankowy czy sprężynowy.

Lateks naturalny Vita Talalay

Można nawet wybrać materac z lateksu naturalnego Vita Talay, który jest surowcem w 100% roślinnym i naturalnym, ma właściwości prozdrowotne. Każdy materac lateksowy zawiera w składzie naturalne, roślinne mleczko kauczukowe, ale surowiec może być pozyskiwany wyłącznie wprost z drzewa, ręcznie, więc jest to dość droga sprawa.

Dlatego w materacach z lateksu (mineralnego) stosuje się mieszankę mleczka i syntetycznych wypełniaczy. Natomiast materac z lateksu naturalnego to produkt wręcz luksusowy i zdaniem wielu specjalistów najlepszy rodzaj materaca, jaki obecnie ludzie są w stanie wyprodukować. Jednak cena takich produktów jest zwykle bardzo wysoka.

Materac lateksowy czy sprężynowy?

Lateks i sprężyny to dwie kompletnie różne technologie. Sprężyny sprawiają, że materac jest twardy i dość stabilny, ale równocześnie sprężynujący w odbiorze, lekko odbijający. Lateks jest bardziej miękki, elastyczny, stara się dopasować do kształtu ciała, ale równocześnie podpiera je w bardziej naturalny sposób i sprawia, że ciało układa się swobodnie, nie powoduje ucisku, które mogą czasami dawać sprężyny w zbyt twardej wersji. Lateks jest też bardziej wytrzymały i żywotny, dobry materac lateksowy zniesie nawet bardzo duże obciążenie, jest odporny na zgniatanie.

Największą zaletą materacy lateksowych jest jednak ich higieniczność. Materac kieszeniowy będzie miał tendencję do gromadzenia kurzu i martwego naskórka, między sprężynami jest dość miejsca, aby rozwijały się tam roztocza. Jeśli ktoś bardzo ceni czystość w miejscu spania, to powinien wybrać materac lateksowy. Jest to też najlepszy wybór dla alergika oraz dla osób z problemami ortopedycznymi. Lateks jest super przewiewny, a do jego struktury nie przykleja się kurz.

Ponadto materac lateksowy można używać na stelażu regulowanym elektrycznie, co jest nieziemsko wygodne i pozwala np. lekko wypionować łóżko, albo podnieść nieco zmęczone nogi po ciężkim dniu. Materac sprężynowy nie nadaje się do używania na stelażu regulowanym, nie można go też zginać ani rolować, bo uszkodzi to sprężyny. Jeśli masz większy budżet, szukasz materaca na dłuższy okres czasu i najlepsze lata młodości i beztroskiego organizmu masz już za sobą – lepiej wybrać materac lateksowy.

Materac lateksowy czy piankowy?

Materace piankowe są bardziej podobne do lateksowych niż do sprężynowych. Jednak produkcja pianek to nieco starsza i zdecydowanie mniej ekologiczna technologia w porównaniu do lateksu. Formowanie i wypalanie pianki zużywa dużo energii i wymaga dużych temperatur, lateks powstaje z ubijanej na sztywno piany mleczka kauczukowego, która jest zamrożona natychmiastowo, a potem dopiero utrwalana za pomocą wulkanizacji.

Jeśli szukasz materaca bardziej ekologicznego i przyjaznego środowisku – wybierz lateks. Jednak największą zaletą materacy piankowych i pewną przewagą nad lateksem jest to, że są bardzo różne pianki, które dodatkowo można ciekawie ze sobą łączyć. Nie warto wybierać tanich materacy z pianki poliuretanowej – jest niskiej jakości i bardzo podatna na odkształcenia, słabo dopasowuje się do ciała i oferuje niewielki komfort oraz wygodę. Dużo lepiej wypada pianka wysokoelastyczna (HR).

Bardzo ciekawe i chętnie kupowane przez klientów są też materace z pianki termoelastycznej. To specjalny rodzaj tzw. inteligentnego materiału, który reaguje na ciepło ludzkiego ciała i stopniowo miękkie, przystosowując się do ciała niczym forma. Stąd jej druga popularna nazwa – pianka pamięci (memory foam).

Materace termoelastyczne są bardzo przyjemne, jeśli ktoś śpi spokojnie i lubi się delikatnie zatopić w materac. Jednak u osób z nadwagą, potliwych czy u małych dzieci taki materac może za bardzo grzać. Ciekawa jest też pianka Naturalis, którą często można spotkać w materacach do spania. Ma dodatek naturalnego olejku rycynowego z nasion rącznika pospolitego, który działa przeciwbakteryjnie i kojąco na skórę.

Jaki materac wybrać?

Szukaj dobrego i specjalistycznego sklepu z materacami – pracują tam specjaliści z dużym doświadczeniem i ktoś taki najlepiej doradzi, jaki typ materaca wybrać, jaką twardość zastosować.

Materiał partnera