Jaką ławę do jadalni wybrać?

0
2134
ława do jadalni
W zależności od tego, na jaki styl aranżacyjny się zdecydowaliśmy, powinniśmy wybierać ławy klasyczne ze zdobieniami, albo wprost przeciwnie proste i takie, które cechuje nietuzinkowy design | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że ława nie jest szczególnie potrzebna w salonie. A jednak wystarczy chwilę się zastanowić, by dojść do wniosku, że jej wprowadzenie do wnętrza wiąże się z szeregiem zalet.

Przede wszystkim ława jest jednym z bardziej dekoracyjnych mebli. A do tego jeśli się nieco zastanowimy nad wyborem, może być też funkcjonalna. Jak podejść do wyboru ławy?

Czym jest ława?

Nazwa może przywoływać skojarzenie z ławką, na której można usiąść, ale ława nie służy do siedzenia. Zdecydowanie bliżej jest jej do stolika lub mniejszego stołu. Jest nieco większa od popularnych stolików kawowych, a przy tym niższa niż stół, przy którym organizuje się przyjęcia. Podobnie jak stoliki, ławy mogą być prostokątne lub okrągłe. Jedne mogą być proste, inne posiadają rozkładany blat lub regulowaną wysokość. A czasem projektanci proponują nam modele z dodatkowymi funkcjami, jak schowki.

Dlaczego ława jest dobrą inwestycją?

Prawda jest taka, że salon, w którym nie ma ławy, wygląda na niedokończony. Czegoś w nim brakuje. Ława jest przysłowiową kropką nad „i”. W zależności od tego, w którą stronę pójdziemy, będzie albo subtelnym wykończeniem, albo rzucającą się w oczy od progu dekoracją. Ława jest meblem, przy którym możemy wypić kawę lub herbatę i mamy gdzie odstawić naczynia. Przy ławie możemy przeglądać czasopisma, albo zagrać w grę planszową. Na kanapie możemy prowadzić długie rozmowy z przyjaciółmi i co rusz sięgać po apetyczne przekąski znajdujące się na ławie. Ława będzie wprost niezastąpiona, jeśli mamy małe mieszkanie, w którym nie ma miejsca na tradycyjny stół. To jeden z uniwersalnych mebli, który może być przy stylu rustykalnym, klasycznym, nowoczesnym, pop-art, skandynawskim, czy loftowym.

Jadalnia ława
Ława będzie wprost niezastąpiona, jeśli mamy małe mieszkanie, w którym nie ma miejsca na tradycyjny stół | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czym kierować się podczas wyboru ławy?

W pierwszej kolejności musimy się zastanowić nad tym, jaki kolor i materiał ławy będzie najlepiej wyglądać w naszym salonie. W zależności od tego, na jaki styl aranżacyjny się zdecydowaliśmy, powinniśmy wybierać ławy klasyczne ze zdobieniami, albo wprost przeciwnie proste i takie, które cechuje nietuzinkowy design. Jeśli natomiast chodzi o materiał, do wyboru mamy płyty, metal, szkło, gięte tworzywo i drewno. To ostatnie jest najbardziej uniwersalne, więc jeśli szukamy czegoś ponadczasowego, to będzie to strzał w dziesiątkę. Jeśli interesują nasz ławy drewniane – The Beds jest producentem, który przygotował ich spory wybór.

Istotny jest też rozmiar ławy. Musimy go wybierać, patrząc na wielkość pomieszczenia i mebli, a zwłaszcza kanapy, przy której ma stać. Będąc w posiadaniu większej kanapy i foteli, możemy pozwolić sobie na dużą ławę. Jednak jeśli kanapa nie jest pokaźnych wielkości, korzystniej postawić na mniejszy model. Zastanawiając się nad kształtem, musimy w pierwszej kolejności spojrzeć na cały wystrój i styl. Mając dylemat między kształtem okrągłym a prostokątnym, musimy wiedzieć, że okrągła lub owalna ława będzie wyglądać delikatniej, ale ładniej będzie wyglądać w zestawieniu z małą kanapą. Natomiast prostokątna daje duże możliwości jeśli chodzi o ustawność.


Materiał partnera zewnętrznego