Jak zwalczyć pluskwy domowe?

0
1278
pluskwy w materacu
Pluskwy zadomawiają się nie tylko tam, gdzie jest brudno, ale też w wielu innych trudno dostępnych miejscach, najczęściej blisko miejsc w których śpimy| fot.: materiał partnera

Pluskwy domowe to bardzo duży problem, z którym trudno sobie poradzić. Wbrew pozorom nie tylko w miejscach, w których jest brudno, pojawiają się pluskwy domowe. Trzeba więc zachować wzmożoną czujność, aby nie dopuścić do sytuacji, aby insekty rozmnożyły się i opanowały większe terytorium żerowania. Wytropienie oznak bytowania pluskiew to konieczność, aby móc rozpocząć szybką i skuteczną dezynsekcję.

Jak sprawdzić czy w domu są pluskwy? 

Pluskwy zadomawiają się nie tylko tam, gdzie jest brudno, ale też w wielu innych trudno dostępnych miejscach, najczęściej blisko miejsc w których śpimy. Dlatego zawsze trzeba sprawdzić materac do spania i elementy konstrukcyjne łóżka ponieważ kryją się w ich szczelinach. Jeśli jest możliwość warto je rozebrać na części ponieważ ze względu na płaską budowę ciała pluskwy są w stanie się tam zadomowić. Pluskwy można znaleźć także na ścianach za obrazami czy zegarami oraz za podłogowymi listwami. Wchodzą we framugi drzwi oraz w inne szczeliny, dlatego znalezienie ich nie jest łatwe.

Jeśli wszystkie te miejsca zostaną sprawdzone i nie znajdą się pluskwy, trzeba dokładnie obejrzeć pościel. Jeśli pojawią się na niej czarne lub ciemnoczerwone plamki to zapewne odchody insektów. Należy też sprawdzić, czy na ciele nie pojawiły się czerwone ślady po ukąszeniu, które zwykle świadczą o pluskwach domowych. Często niektórzy mylą ugryzienia pluskiew z ugryzieniami komara, które w okresie jesienno-zimowym nie występują. To powinno dać nam do myślenia!

Obecność pluskiew w mieszkaniu czasami można wykryć po znalezieniu wylinek, które insekty zrzucają w czasie stadiów rozwoju. O tym, że w domu są pluskwy domowe, można się domyślić, kiedy pojawi się słodkawy zapach. To feromony, które służą do wzajemnego wabienia siebie przez insekty, ale występuje dopiero, gdy ich ilość jest znaczna. 

Co odstrasza pluskwy? 

Na pewno pluskwy odstrasza wysoka temperatura, dlatego pranie pościeli i ubrań w wysokiej temperaturze to konieczność, aby je zabić.  Również para z żelazka pomaga w usunięciu pluskiew z mieszkania. Warto podkreślić, że pluskwy giną w temperaturze min. 45 C. W celu pozbycia się insektów należy dokładnie odkurzyć całe mieszkanie, a potem wyrzucić worek z odkurzacza. Natomiast meble można wyczyścić myjką parową, która osiąga wysokie temperatury. Urządzenie to poradzi sobie także z tkaninami, materacami i dywanami, ale w takich miejscach zwykle występują przy dużej liczebności pluskiew w danym lokalu. Od tekstylni pluskwy domowe zdecydowanie wolą ciemne, spokojne szczeliny do których nikt nie zagląda. 

Można spróbować odstraszyć pluskwy poprzez zapachy, których nie tolerują np. kminku oraz olejków: goździkowego i eukaliptusowego. Ostry zapach liści wawrzynu szlachetnego również nie jest przez nie akceptowany. Te domowe sposoby były stosowane przez nasze babcie i mamy, ale nie zawsze są skuteczne. Szczególnie w przypadku dużych kolonii insektów walka z nimi jest utrudniona oraz pochłania sporo czasu, nerwów jak również straconych pieniędzy na nieskuteczne środki owadobójcze. 

Warto też wspomnieć o ziemi okrzemkowej, która była kiedyś często stosowana. Umieszcza się ją w szczelinach, pod nogami mebli, w szafach i wokół okien. Po około 7 dniach ziemię należy usunąć i porządnie odkurzyć dywany oraz wyczyścić podłogi. Należy jednak uważać na drogi oddechowe, aby nie nawdychać się ziemi okrzemkowej ponieważ jej drobinki mogą również spowodować problemy z płucami oraz górnymi drogami oddechowymi. Jest również niekorzystna jeśli w mieszkaniu przebywają dzieci lub zwierzęta. 

Jak pozbyć się pluskiew z mieszkania? 

Nie jest łatwo pozbyć się szybko pluskiew domowych, dlatego najlepiej łączyć różne metody walki z insektami. Jeśli zawiodą domowe sposoby, wtedy niezbędna jest pomoc profesjonalnej firmy DDD. Środki owadobójcze stosowane przez fachowców od dezynsekcji są lepsze niż te, które można kupić samodzielnie gdyż posiadają większe stężenia oraz większość ilość substancji czynnych. Dzięki użyciu takich preparatów i doświadczeniu pracowników dezynsekcja jest skuteczna na pluskwy. Ze względu na odporność pluskiew wymagane są często dwa lub trzy płatne zabiegi w odstępach czasu 21-28 dni, każdy zabieg wykonany jest innymi substancjami bo to od nich tak naprawdę zależy skuteczność zabiegu oraz przygotowania mieszkania do odpluskwiania. W razie jakichkolwiek problemów firma wykonuje powtórne odpluskwianie. 

Pierwsza profesjonalna metoda odpluskwiania to oprysk z pomocą opryskiwacza ciśnieniowego i koncentratów biobójczych zmieszanych z wodą. Trująca substancja jest aplikowana w konkretne miejsca występowania pluskiew domowych. Drugi sposób, jeszcze bardziej skuteczny ze względu na głęboko penetrację kryjówek pluskiew polega na zamgławianiu metodą ULV. Podczas zamgławiania preparat dostaje się w każde, nawet trudno dostępne miejsce dzięki czemu efekty są szybsze i dokładniejsze niż przy zwykłym oprysku, które czasem może powodować plamy na ścianach bądź zacieki. 

Czasami stosuje się też opylanie za pomocą pudrów i pyłów, w szczególności miejsca gdzie nie da się aplikować cieczy np. urządzenie elektryczne. Natomiast dezynsekcja termiczna polega na wymrażaniu pluskiew w bardzo niskich temperaturach za pomocą specjalistycznych urządzeń lub wygrzewanie pomieszczeń powyżej 60 stopni Celsjusza. Metody termiczne trwają zwykle 5-24 godz. i kosztują 1000-2500 zł za jeden zabieg, na koniec zwykle i tak używana jest metoda oprysku lub zamgławiania ULV więc skuteczność metod termicznych daje do myślenia czy warto wydawać takie pieniądze na mało skuteczne wymrażanie pluskiew czy wygrzewanie pluskwy domowej?!

Dezynsekcja w Warszawie 

Jeśli osoby prywatne lub firmy chcą wykonać profesjonalne odpluskwianie Warszawa oferuje wiele możliwości w tym zakresie. W Warszawie działa kilka profesjonalnych firm, które oferują skuteczne odpluskwianie różnymi metodami i mieszankami środków owadobójczych. Jedną z nich jest firma DDD PRUSATOR, który stosuje na pluskwy domowe oprysk, jak również zamgławianie ULV. Ta druga metoda jest zwykle skuteczniejsza. Dzięki generatorowi zimnej mgły powstają 10 razy mniejsze krople, które z powodzeniem dostają się w trudno dostępne kryjówki pluskiew. Firma Prusator wyróżnia się tym, iż stosuje na każdym zabiegu 5-6 substancji czynnych, na każdym odpluskwianiu są to inne środki biobójcze, tak, aby pluskwy nie uodporniły się na preparaty chemiczne.   Wszystkie środki stosowane przez firmę działają kontaktowo-żołądkowo (pyretroidy), dlatego są bezpieczne dla człowieka i dla zwierząt domowych. 

Po aplikacji powodują sukcesywne obumieranie pluskiew domowych poprzez porażenie ich systemy nerwowego oraz niszczenie pokrycia ciała ponieważ środki przenikają przez ich chitynowy pancerz. Po odpluskwianiu w Warszawie wystarczy wyjść z mieszkania tylko na około 1 godz. do wyschnięcia preparatów + około 1 godz. wietrzenia. Cała procedura trwa około 3 godzin po których bezpiecznie można korzystać już z mieszkania. 

Materiał partnera