Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, gdy ceny tak wzrosły?

0
748
ogrzewanie w domu
Na pewno sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest także ograniczenie ucieczek ciepła | fot.: materiał partnera

Wzrost cen ogrzewania jest widoczny od początku roku, a w związku z wojną w Ukrainie i ograniczeniom nałożonym na dostawy surowców agresora z Rosji należy się spodziewać dalszego wzrostu cen. Oczywiście na pewnym etapie na pewno nastąpi ich stabilizacja. Jednak niespokojna i niestabilna sytuacja może skłonić do poszukiwania oszczędności, które mogą zaprocentować także w przyszłości. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu w obliczu rosnących cen węgla i gazu?

Efektywność energetyczna kotła na paliwo stałe ma duże znaczenie

Już od końca 2021 roku nie można stosować starych kopciuchów. Jednak jeśli z jakiegoś powodu nie udało się wymienić pieca do 1 stycznia 2022 r., należy to zrobić bezzwłocznie. Wymianie obowiązkowej podlegają wszystkie kotły na węgiel i drewno, które nie spełniają wymogów co najmniej klasy 3. Jedynie w województwie-kujawsko pomorskim ów zakaz będzie obowiązywał od 2024 r. Niemniej jednak o wymianę warto postarać się już teraz. W pozostałych regionach Polski za niewymienienie pieca w przypadku kontroli trzeba będzie zapłacić mandat w wysokości nawet do 5 tys. zł, a ponadto zobowiązać się do jak najszybszej wymiany. Warto wybrać kotły klasy energetycznej 5-tej, gdyż 3 i 4 klasa zostaną zabronione już na początku 2028 r. Jeśli chodzi o kotły na gaz, to warto wybrać te kondensacyjne o wysokiej efektywności. Włączają się rzadziej i dłużej utrzymują ciepło. Dzięki temu można nieco oszczędzić na tym drogim paliwie. Może się jednak okazać, że bez manipulacji termostatem się nie obejdzie. Zwłaszcza na noc temperatura nie musi być bardzo wysoka. Wystarczy 18 stopni. To temperatura, która zapewnia zdrowy sen, a jednocześnie jest przynajmniej o 2-3 stopnie niższa od tej utrzymywanej w ciągu dnia, a to niesie ze sobą kolejne oszczędności.

Ograniczenie ucieczek ciepła, czyli mostków termicznych kluczowe dla oszczędności w portfelu

Na pewno sposobem na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest także ograniczenie ucieczek ciepła. Dobre docieplenie budynku styropianem czy też wełną mineralną o odpowiedniej grubości to podstawa. Docieplić należy także strop i tutaj należy zastosować najlepiej wełnę skalną, która jest niepalna, zatem zmniejsza ryzyko zajęcia się większej części budynku w przypadku zapalenia się sadzy w kominie. Trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu kominów w przypadku spalania paliw stałych. Konieczne są także przeglądy całej instalacji grzewczej. Pozbycie się czy też redukcja mostków termicznych poprzez docieplenie budynku sprawia, że już w kolejnym rachunku można odczuć wyraźną różnicę. W domach podpiwniczonych docieplenia wymaga także piwnica budynku. Z tej strefy trzeba też pozbyć się nadmiaru wilgoci. Pomóc może także wymiana stolarki okiennej. Trzeba jednak pamiętać, że nie może być ona w 100% szczelna w przypadku stosowania standardowej wentylacji grawitacyjnej. Inaczej rzecz ma się z mechaniczną, czyli rekuperacją z odzyskiem ciepła, gdzie takie rozwiązanie jest wręcz wymagane.

Rekuperacja sposobem na redukcję rachunków za ogrzewanie

Gdy w domu stosuje się maty grzewcze albo inne nowoczesne sposoby ogrzewania albo przynajmniej kotły kondensacyjne, to możliwe jest wykonanie instalacji rekuperacji z odzyskiem ciepła. To właśnie ona gwarantuje największą redukcję opłat za energię cieplną. W miesiącach zimowych mogą być zredukowane nawet o kilkadziesiąt procent. Zanim jednak do tego dojdzie trzeba poczynić sporą inwestycję, na którą jednak można zyskać dofinansowanie z wielu programów europejskich takich jak Czyste Powietrze. Można również za rok, kiedy była wykonywana inwestycja skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, czyli koszty odliczyć od podatku do wysokości. Na rok 2022 ulga termomodernizacyjna może wynieść maksymalnie 53 tys. zł. Z ulgi mogą skorzystać właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych.

Zastosowanie paneli fotowoltaicznych pomoże ograniczyć koszty ogrzewania elektrycznego

Ostatnim sposobem na ograniczenie rachunków za ogrzewanie jest kolejna inwestycja, a mianowicie panele fotowoltaiczne. Również w tym przypadku można zyskać dofinansowanie na inwestycję. Gdy korzysta się z ogrzewania elektrycznego czy użytkowana jest wspomniana rekuperacja takie rozwiązanie może być opłacalne i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną do bardzo niskiego pułapu.

Materiał partnera