Jak zaoszczędzić na codziennych zakupach?

0
706
wirtualny wózek sklepowy
Możemy w internecie z powodzeniem znaleźć serwisy, które agregują informacje o wszystkich dostępnych gazetkach | fot.: stock.adobe.com

Codzienne zakupy: spożywcze, chemiczne czy związane z naszym funkcjonowaniem to dla niektórych wielka przyjemność, dla innych natomiast przykry obowiązek. Bez względu na to, w której grupie się znajdujemy, pewnikiem możemy stwierdzić, że to właśnie zakupy pochłaniają bardzo dużą część zarówno naszego czasu, jak i budżetu. Choć nie każdy z nas prowadzi spis wydatków, to eksperymentując z taką ewidencją, bylibyśmy w szoku, widząc, jaka miesięczna kwota jest przekazywana na zakup jedzenia, środków czystości, okazjonalnych przyjemności i innych produktów, które z reguły trafiają do naszego koszyka. Wielu z nas, widząc te kwoty, postanawia zmienić coś w stylu robienia codziennych zakupów. Czy mamy szansę na to, by płacić mniej za codzienne zakupy bez potrzeby rezygnowania z najważniejszych produktów? Oczywiście, poniżej przedstawione są 3 bardzo proste kroki do tego, by w portfelu zostało więcej pieniędzy.

Przygotuj listę z zakupami przed wyjściem do sklepu

Zakupy zgodne z listą przygotowaną wcześniej, pomogą nam w utrzymaniu dyscypliny w samym sklepie. Ile razy trafia nam się sytuacja, w której dokonujemy impulsywnych zakupów pod wpływem emocji? „Dawno tego nie jadłem”, „o, to się może kiedyś przydać”, „kupię więcej na zapas” to tylko niektóre z haseł pojawiających się w naszych głowach, kiedy chcemy sami przed sobą uzasadnić niepotrzebne produkty.

Załóżmy, że do sklepu wybieramy się co drugi dzień, a na impulsywne zakupy wydajemy 5 dodatkowych złotych. W skali miesiąca to kwota 75 złotych. W skali roku natomiast to już 900 złotych! Na pewno znaleźlibyśmy znacznie lepszy powód do wydania prawie tysiąca złotych niż niepotrzebne artykuły w sklepie.

Dodatkowo – niektóre produkty zakupione impulsowo będziemy musieli wyrzucić, bo będą miały datę przydatności krótszą niż nasza możliwość ich wykorzystania. Nie jest to ani rozsądne, ani ekonomiczne, ani zgodne z ideą less waste.

Korzystaj z gazetek promocyjnych

Gazetki promocyjne to dla niektórych zbędna makulatura, a dla sprytnych konsumentów źródło promocji, które pozwolą na całkiem spore oszczędności. To właśnie w gazetkach wszystkich supermarketów znajdziemy informacje na temat nowych promocji, wyprzedaży produktów lub akcjach wielopakowych. W pewnych sytuacjach zakup większej ilości produktu może się opłacać, tylko pod warunkiem, że jest to produkt często używany i mamy gwarancję wykorzystania go w całości. Gazetki promocyjne dają nam ogląd na to, co w następnym tygodniu będzie przecenione i tym samym pozwolą na zaplanowanie zakupów w konkretnym sklepie. Zamiast liczyć na promocję przypadkowym supermarkecie, idziemy do konkretnego sklepu po precyzyjnie wytypowany produkt.

Ale to nie wszystko. Odnosząc się do argumentu gazetki jako makulatury zachęcamy do sięgnięcia po łatwo dostępne gazetki promocyjne w wersji wirtualnej. Możemy w internecie z powodzeniem znaleźć serwisy, które agregują informacje o wszystkich dostępnych gazetkach. To da nam świetną bazę do porównania cen najpotrzebniejszych produktów. Jeśli różne sklepy są w niedalekiej odległości od nas, możemy podzielić listę zakupów na dwie, które okażą się znacznie tańszym rozwiązaniem niż zakup wszystkiego w jednym miejscu. 

Karty i aplikacje lojalnościowe

Wszystkie największe sieci uruchomiły już swoje programy lojalnościowe: czy to w postaci tradycyjnej karty, czy też odpowiedniej aplikacji. Takie programy umożliwiają nam zaoszczędzenie kolejnych pieniędzy na codziennych zakupach. Bardzo często uruchamiane są promocje, w których produkty są w znacznie niższej cenie, jedynie za okazaniem karty lojalnościowej. Takie karty i aplikacje to możliwość zbierania dodatkowych punktów, które w długim terminie będziemy mogli wymienić na benefity w postaci zniżek lub darmowych produktów. 

Promocje sklepowe to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, które długofalowo urastają do całkiem sporych sum. Przy niewielkim wysiłku z naszej strony możemy liczyć na zaplanowanie optymalnych zakupów w wybranym sklepie. W przypadku gazetek promocyjnych dodatkowo nie mamy dodatkowych zobowiązań: nie musimy podawać swoich danych, pamiętać o karcie czy instalować aplikacji łączącej nasze zakupy np. z danymi z karty płatniczej (dla niektórych jest to spora niedogodność przy korzystaniu z aplikacji czy karty lojalnościowej). Pozwala to na spokojne i rozsądne zakupy bez nieplanowanego wydawania pieniędzy pod wpływem ciekawej promocji.

OLI