Jak wyczyścić rolety?

0
255
czyszczenie rolet
Czyszczenie rolet może wydawać się trudnym zadaniem, ale z zachowaniem pewnych zasad i odpowiednich narzędzi można sobie z nim poradzić samodzielnie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Rolety to wynalazek naszych czasów, który mocno ułatwia codzienne funkcjonowanie zarówno w trakcie słonecznych dni, jak i w nocy. Pozwalają one odgrodzić się od sąsiadów i zapewnić sobie prywatność we własnym domu. Ponadto rolety blokują dostęp słońca do pomieszczenia, gwarantując tym samym komfort przebywania w nim oraz ulgę od upału podczas najcieplejszych dni w roku. Jednak tak jak pozostałe elementy okna, również rolety dość szybko się brudzą i wymagają odpowiedniego podejścia w czyszczeniu, by nie uszkodzić ich nierzadko delikatnej struktury.

W wielu sytuacjach niestety o roletach często się zapomina, przez co zabrudzenia jedynie się utrwalają i stają się bardzo trudne do usunięcia. Dodatkowym problemem jest fakt, że proces czyszczenia będzie wyglądał zupełnie inaczej w przypadku różnych modeli. Jeśli więc zastanawiasz się, jak wyczyścić roletyz kurzu i innych zabrudzeń, skorzystaj z naszego poradnika!

Modele rolet i rodzaje ich czyszczenia

Na rynku dostępne jest wiele rodzajów rolet, które różnią się między sobą strukturą, wielkością oraz materiałem wykonania. W zależności od danego modelu inaczej będzie wyglądało również to, jak wyczyścić rolety.

1.    Rolety materiałowe

Rolety materiałowe to jedne z najbardziej problematycznych modeli dostępnych na rynku. W ich delikatną strukturę bardzo łatwo wnikają bowiem wszelkie zabrudzenia, w tym kurz i tłuszcz. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Jak myć roletymateriałowe? Kluczowe będzie tutaj regularne czyszczenie powierzchni z kurzu, które zapobiegnie gromadzeniu się brudu i jego utrwalaniu. Jeśli jednak roleta uległa poważnemu zabrudzeniu, musisz zaopatrzyć się w kilka narzędzi oraz odrobinę czasu. Przydatne będą:

  • wilgotna ściereczka,
  • delikatny detergent (mydło, płyn do mycia naczyń),
  • sucha, czysta szmatka.

Podczas mycia warto jednak pamiętać o tym, by nie pocierać materiału zbyt mocno, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia. Po umyciu pozostaw natomiast roletę rozwiniętą, aż do całkowitego wyschnięcia.

2.    Żaluzje plisowane

W większości przypadków żaluzje plisowane wykonane są z tworzywa syntetycznego, dzięki czemu są one trwałe i dość solidne. Sposób ich wykonania sprawia dodatkowo, że nie trzeba zbyt mocno martwić się tym, jak wyczyścić rolety plisowane. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy je regularnie odkurzać lub przecierać ściereczką. W przypadku cięższych zabrudzeń konieczne może być natomiast wyczyszczenie ich na mokro w wodzie z lekkim detergentem. Bardzo ważne jest tutaj jednak, by uprzednio zdemontować rolety z mechanizmu, by nie dostała się do niego woda. Po wypraniu rolet zaleca się z kolei ich ponowne umieszczenie na oknie i suszenie w złożonej pozycji przez 12-24 godziny.

3.    Rolety pionowe

Żaluzje pionowe to długie materiałowe pasy zawieszone na górnej szynie, które najczęściej można spotkać w szpitalach i przychodniach medycznych. A jak wyczyścić żaluzje pionowe? W większości przypadków wystarczy usunąć kurz i zabrudzenia za pomocą odkurzacza ustawionego na minimalną siłę ssącą. Jeśli natomiast rolety uległy poważniejszemu zabrudzeniu, przetrzyj je wilgotną ściereczką namoczoną w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Trzeba jednak uważać, by na tkaninie nie pozostały zacieki czy odbarwienia.

4.    Rolety rzymskie

Jednym z najpopularniejszych modeli rolet są rzymskie – estetyczne, wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji. W celu przywrócenia im pierwotnego wyglądu i pełnej czystości można wrzucić je do pralki lub wyczyścić chemicznie. Więc jak wyprać rolety rzymskie?Należy prać je w temperaturze nie większej niż 40 stopni oraz zrezygnować z wirowania. Przy cięższych zabrudzeniach i bardziej uporczywych plamach konieczne może być natomiast wcześniejsze namoczenie rolet. Jeśli zaś materiał ma mocno intensywny kolor, warto zdecydować się na pranie ręczne, by rolety nie wyblakły.

5.    Rolety drewniane i metalowe

Drewno to dość wrażliwy materiał, dlatego rolety drewniane najlepiej czyścić na sucho z wykorzystaniem szczotki do kurzu lub zwykłej ściereczki. Przy cięższych zabrudzeniach warto natomiast umyć żaluzje lekko wilgotną szmatką lub najlepiej specjalną ściereczką do drewna. Do pozbycia się kurzu z żaluzji metalowych doskonale sprawdzi się natomiast odkurzacz z delikatną szczotką, miotełka do kurzu lub ścierka z mikrofibry. Do mycia na mokro wystarczy zaś ściereczka zwilżona wodą, ewentualnie z odrobiną płynu do mycia naczyń lub innego delikatnego detergentu.

6.    Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne najmocniej ze wszystkich modeli narażone są na działanie czynników atmosferycznych, przez co szybciej się brudzą i ulegają uszkodzeniom. W tym przypadku trzeba więc dokładnie wiedzieć, jak umyć roletyzewnętrzne. Zacznij od rozwinięcia pancerza i odłączenia żaluzji od prądu. Następnie możesz spróbować opłuknąć największe zabrudzenia za pomocą miękkiej ściereczki namoczonej w ciepłej wodzie z dodatkiem łagodnego płynu. Należy przy tym jednak pamiętać, by nie stosować żadnych detergentów zawierających alkohol, rozpuszczalniki lub substancje żrące. W przypadku rolet zewnętrznych można również pokusić się o wykorzystanie myjki ciśnieniowej.

Jak wyprać rolety z pomocą specjalistów?

Czyszczenie rolet może wydawać się trudnym zadaniem, ale z zachowaniem pewnych zasad i odpowiednich narzędzi można sobie z nim poradzić samodzielnie. Jeśli jednak nie wiesz, jak wyczyścić rolety, nie masz na to czasu lub twój model żaluzji wymaga niezwykle skomplikowanego działania i specjalistycznego podejścia, możesz zdecydować się na profesjonalne sprzątanie.

Fachowcy mają wiedzę oraz doświadczenie niezbędne do wykonania tego zadania szybko i sprawnie. Profesjonaliści dokładnie wiedzą, jak prać rolety, gwarantując jednocześnie, że nie zostaną one uszkodzone. Dla fachowców nie ma znaczenie rodzaj rolet – są oni w stanie bezpiecznie i profesjonalnie przeprowadzić czyszczenie żaluzji materiałowych, plisowanych, rzymskich i pionowych.

Przy wyborze profesjonalnej firmy sprzątającej warto jednak wziąć pod uwagę kilka kluczowych kwestii. Najlepszym wyborem będą fachowcy z polecenia – wyznacznikiem profesjonalizmu i wysokiej jakości usług będą opinie i referencje poprzednich klientów. Możesz więc zapytać o zdanie znajomych lub poszukać opinii na stronach internetowych, by upewnić się, że fachowcy dokładnie wiedzą, jak wyczyścić rolety, bez względu na stopień zabrudzenia czy model żaluzji. Ważne również, by sprawdzić, czy firma ma niezbędne kwalifikacje i licencje do wykonywania prac oraz z jakich narzędzi i środków czystości korzysta. Powinny one być bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i samych rolet, a najlepiej, jeśli będą ekologiczne i nie będą wywoływały alergii.

Podsumowując, rolety stanowią niezwykle istotny element wystroju okna i nie można o nich zapominać w trakcie sprzątania. Na żaluzjach bardzo mocno zbiera się bowiem kurz, tłuszcz i inne zabrudzenia, które po dłuższym czasie mogą stać się niemożliwe do usunięcia. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne jest wiele modeli, a czyszczenie każdego z nich wymaga odpowiedniego podejścia. Kluczem do utrzymania rolet w czystości jest regularność w działaniach – najlepiej myć je za każdym razem, kiedy myjemy okna lub nawet częściej. Jeśli jednak nie do końca wiesz, jak wyczyścić rolety, możesz zdecydować się na zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej, która wykona to zadanie szybko, sprawnie i bezpiecznie, a jednocześnie zagwarantuje, że rolety nie ulegną uszkodzeniu. To także oszczędność czasu i nerwów, które trzeba byłoby poświęcić na samodzielne czyszczenie żaluzji.

Materiał partnera zewnętrznego