Jak wyczyścić dywan shaggy? 4 praktyczne porady

0
558
dywan shaggy
Nie ma nic przyjemniejszego niż stąpanie po miękkim podłożu. Dlatego osoby, które lubią chodzić po domu boso, z pewnością docenią zalety dywanu shaggy | fot.: materiał partnera

Dywany shaggy to bezsprzeczny hit w aranżacji wnętrz. Od kilku sezonów cieszą się niesłabnącą popularnością i trudno się temu dziwić. W końcu popularne „włochacze” są niezwykle miękkie, ciepłe i przyjemne w dotyku. Stanowią piękną dekorację domu, jednak pielęgnacja jest bardziej wymagająca niż w przypadku klasycznych modeli. W jaki sposób wyczyścić dywan shaggy, aby jak najdłużej zachował świeżość i pełnię koloru?

Dywan shaggy — puszysty dodatek do domu

Nie ma nic przyjemniejszego niż stąpanie po miękkim podłożu. Dlatego osoby, które lubią chodzić po domu boso, z pewnością docenią zalety dywanu shaggy. Model ten charakteryzuje się gęstym, puszystym i długim włosiem, które może mierzyć nawet 6 cm i więcej. Chodzenie po nim to prawdziwa przyjemność, idealny odpoczynek dla zmęczonych stóp.

Ponadto dywan shaggy to doskonały sposób na stworzenie przytulnego i nastrojowego wnętrza. Pasuje do różnych aranżacji, a na dodatek występuje w wielu kolorach, dlatego zadowoli nawet najbardziej wymagające gusta. Jak utrzymać go w czystości i sprawić, by cieszył zmysły swoimi wyjątkowymi walorami?

sypialnia dywany
Dywan shaggy to doskonały sposób na stworzenie przytulnego i nastrojowego wnętrza | fot.: materiał partnera

Regularne odkurzanie

Podstawą pielęgnacji dywanu shaggy jest odkurzanie. Sprzątanie powinno odbywać się co najmniej dwa razy w tygodniu. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci i zwierzęta lub wnętrze jest użytkowane wyjątkowo intensywnie, warto czyścić dywan częściej. Z tym zadaniem doskonale poradzi sobie klasyczny odkurzacz, który usunie kurz, paprochy, piasek oraz inne zanieczyszczenia, przyczepiające się do długiego runa.

Podczas sprzątania sprawdzi się tzw. turboszczotka. To końcówka nakładana na rurę odkurzacza, która zazwyczaj jest sprzedawana razem z nim. We wnętrzu szczotki znajduje się wałek obrotowy, napędzany powietrzem. Dzięki sile podmuchów w mgnieniu oka zbiera wszystkie nieczystości z powierzchni dywanu, podłogi itd. W przypadku bardzo długiego runa istnieje jednak ryzyko, że turboszczotka wkręci się we włókna i zostanie uszkodzona. Dlatego przed pierwszym sprzątaniem warto się upewnić, że szczotka będzie odpowiednia do puchatego włosia. Raz na kilka miesięcy dywan należy wytrzepać.

Odkurzanie na mokro

Aby dywan był czysty i cieszył oko głębokim kolorem, warto go od czasu do czasu odświeżyć. Najszybszą i najprostszą metodą wydaje się wypranie w pralce lub wannie. Niestety w większości przypadków ten pomysł nie zda egzaminu. Długie i gęste włosie shaggy, nasączone wodą, będzie trudne do wysuszenia. W efekcie materiał może spleśnieć lub trwale utracić swoje właściwości i oryginalny wygląd.

Bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest odkurzanie na mokro. To rozwiązanie, które pozwala odświeżyć powierzchnię bez konieczności użycia środków chemicznych. Odkurzacze z funkcją sprzątania na mokro są wyposażone w specjalny pojemnik na wodę, w którym podczas sprzątania gromadzi się brud. Po skończonej pracy zbiorniczek można szybko i łatwo opróżnić. Dzięki takiemu zabiegowi, dywan będzie nie tylko czysty, ale także odzyska dawną głębię koloru i sprężystość.

Warto też wspomnieć o tym, że odkurzanie na mokro to doskonały sposób na usunięcie z dywanu bakterii, roztoczy, grzybów, pleśni i innych niebezpiecznych dla zdrowia mikroorganizmów. Poza tym powietrze wydmuchiwane podczas sprzątania jest filtrowane i oczyszczane, co ma szczególne znaczenie dla alergików i astmatyków.

odkurzanie na mokro
Bezpieczniejszym i skuteczniejszym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń jest odkurzanie na mokro | fot.: materiał partnera

Usuwanie plam chemicznymi i domowymi sposobami

Plamy po napojach, mazakach czy winie, potrafią uprzykrzyć życie. Pozbycie się ich z dywanu jest nie lada problemem, a w przypadku modeli shaggy sprawa może być jeszcze bardziej skomplikowana. Włókna shaggy charakteryzują się dużą chłonnością i jeśli zabrudzenie nie zostanie szybko usunięte, pozbycie się go w późniejszym czasie może być kłopotliwe.

Skutecznym sposobem na wywabienie świeżych plam z dywanu jest czyszczenie punktowe. Wystarczy namoczyć tkaninę w miejscu zabrudzenia i nanieść na nią specjalistyczny środek, przeznaczony do długiego i gęstego runa, a następnie przepłukać dywan i dokładnie go wysuszyć.

Plam można też pozbyć się domowymi sposobami. Z tym zadaniem powinien sobie poradzić np. płyn do naczyń, zmieszany z odrobiną wody, lub roztwór soli drobnoziarnistej. Należy przy tym pamiętać, aby pocierać plamę od jej brzegów do środka – dzięki temu zabrudzenie nie rozetrze się i nie powiększy. Po wyschnięciu dywan trzeba dokładnie odkurzyć.

czyszczenie dywanów
Plam można też pozbyć się domowymi sposobami | fot.: materiał partnera

Odkurzanie z funkcją prania

Odkurzacz piorący to urządzenie do zadań specjalnych. To bardziej zaawansowana wersja odkurzacza wodnego, która ma dwa pojemniki – jeden na wodę z detergentem, a drugi na nieczystości.

Podczas sprzątania urządzenie dozuje ciecz, a następnie razem z kurzem i brudem zbiera ją do osobnego zbiorniczka. Odkurzacz piorący świetnie poradzi sobie z uciążliwymi zabrudzeniami – nawet z zaschniętymi plamami. Po takim czyszczeniu dywan shaggy znów będzie czysty, pachnący i odzyska dawny kolor.

Warto pamiętać, że dywan shaggy należy wyprać przynajmniej raz w roku. W przypadku bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń należy skorzystać z pomocy fachowców i zanieść dywan do profesjonalnej pralni. To najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza forma odświeżenia shaggy. Pracownicy dobiorą odpowiednią dla runa formę czyszczenia i skutecznie zakonserwują materiał, tak, aby cieszył swoim wyglądem i służył domownikom jeszcze przez długie lata.

Materiał partnera