Jak wybrać idealny narożnik do salonu?

0
1122
narożnik do salonu
Współczesne narożniki wypoczynkowe zwykle pełnią już nie tylko funkcję mebla do pokoju dziennego, ale również dodatkowego łóżka dla gości | fot.: materiał partnera

Meble wypoczynkowe to element, bez którego nie może funkcjonować żaden salon. Chociaż wciąż dużą popularnością cieszą się zestawy złożone z kanapy i foteli, to coraz częściej są one wypierane przez nowoczesne narożniki. Sprawdź, jak wybrać idealny narożnik do salonu!

  1. Narożnik do salonu – L czy U – kształtny?
  2. Meble wypoczynkowe z funkcją spania
  3. Nowoczesne narożniki tapicerowane

Nie istnieje jeden, najlepszy, uniwersalny narożnik do salonu. Ten mebel należy dobierać zawsze indywidualnie, biorąc pod uwagę własne preferencje, wystrój salonu i jego wielkość.

Narożnik do salonu – L czy U – kształtny?

Kanapa narożna do pokoju dziennego powinna być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Ważne są również rozmiary – duży narożnik nie nadaje się do małego salonu, a zbyt mały egzemplarz może nieco groteskowo wyglądać w dużym i przestronnym salonie. Równie istotny jest kształt samego mebla – ten powinien być jednak dobrany do wielkości pomieszczenia. W niewielkich salonach dobrze sprawdzi się nowoczesny narożnik L-kształtny, czyli taki, który został wyposażony w jeden szezlong. Tego typu narożniki pokojowe wyglądają estetycznie w każdym salonie, jednak zwykle pojawiają się w pokojach dziennych o niewielkich rozmiarach. W przypadku narożnika U-kształtnego, trzeba zagospodarować na ten mebel więcej miejsca. Posiada on bowiem dwa szezlongi – najczęściej jeden z oparciem, a drugi bez. Mebel ten jest duży i może przytłoczyć niewielki salon, dlatego pojawia się najczęściej w przestronnych salonach.

Narożniki w kształcie litery L to funkcjonalne i wygodne meble. Sprawdzą się w każdym pokoju dziennym, a w niektórych przypadkach nawet w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym. Większe narożniki w kształcie litery U to lepszy wybór do przestronnego salonu, w którym na komfortowy wypoczynek może liczyć duża ilość osób jednocześnie. Rozmiar mebla warto wybrać, biorąc pod uwagę rozmiar salonu i własne preferencje dekoratorskie.

Meble wypoczynkowe z funkcją spania

Współczesne narożniki wypoczynkowe zwykle pełnią już nie tylko funkcję mebla do pokoju dziennego, ale również dodatkowego łóżka dla gości. W tym wypadku niezbędna jest funkcja spania, czyli możliwość rozłożenia narożnika i stworzenia z niego komfortowego, dużego łóżka, często dla dwóch osób. Dzięki takiemu rozwiązaniu pokój dzienny może szybko i łatwo zamienić się w sypialnię dla domowników lub gości. Jeśli narożnik został wyposażony również w pojemnik na domowe tekstylia, można w nim bez problemu przechowywać pościel lub ręczniki. Z funkcji spania mogą zrezygnować osoby, którym wydaje się ona zbędna, np. właściciele dużych domów z gościnną sypialnią.

Nowoczesne narożniki tapicerowane

Chociaż narożniki uniwersalne właściwie nie istnieją, to do tego miana mogą pretendować narożne meble tapicerowane. Narożniki do salonu wykończone tapicerką to ostatni krzyk mody. Dzięki takiemu wykończeniu można je łatwo dopasować do każdego wnętrza, a niezależnie od wybranego koloru i rodzaju materiału, mebel będzie prezentował się dobrze i pełnił swoją funkcję. W ten sposób można wykończyć narożnik w stylu skandynawskim, model odpowiedni do salonu industrialnego lub w stylu vintage. Wybierając tapicerowane kanapy narożne, warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału obiciowego. Ze względu na to, że narożnik będzie często używany, materiał wykończeniowy powinien być odporny na mechacenie się oraz łatwy do utrzymania w czystości. W większości wypadków klient może wybrać materiał spośród dostępnych próbek w różnych wariantach kolorystycznych.

Materiał partnera