Jak utrzymać porządek w domu przy małych dzieciach?

0
642
porządek przy dziecku
Racjonalne podejście do tematu, działanie zgodnie z planem, sprzątanie na bieżąco, stosowanie ekologicznych preparatów do usuwania zabrudzeń i zaangażowanie samych dzieci do pomocy pozwoli Ci cieszyć się z czystego domu | fot.: materiał partnera

Utrzymanie porządku w domu przy małym dziecku jest trudne, ale jak najbardziej możliwe. Dowiedz się jak utrzymać porządek gdy masz małe dzieci.

Czy tęsknisz do chwil, kiedy nie byłeś jeszcze rodzicem i utrzymanie porządku w domu było o wiele prostsze? Z rozrzewnieniem wspominasz, że sprzątnie raz w tygodniu wystarczało i zapewniało efekt na kilka dni? Dawne wspomnienia mogą na nowo stać się rzeczywistością. Przychodzimy z pomocą wszystkim rodzicom tęskniącym za porządkiem w mieszkaniu! To prawda, że zachowanie czystości w domu przy małym dziecku jest wyzwaniem, lecz wcale nie musi oznaczać pogodzenia się z permanentnym rozgardiaszem. Zapoznaj się z umieszczonymi poniżej radami, a czystość w mieszkaniu nie będzie już tylko mrzonką.

Dom w którym są dzieci tętni radością, ale nie grzeszy czystością?

Gdy w domu nie ma małych dzieci zachowanie porządku jest znacznie prostsze. Kiedy wśród domowników pojawią się dorastające szkraby, nie trzeba wywieszać białej flagi na znak porażki względem utrzymania czystości. Zamiast tego lepiej zmienić swoje podejście i nastawienie do sprzątania. Metody polegające na porządkach raz w tygodniu przestają być skuteczne, ponieważ maluchy niczym bardzo szybko potrafią robić bałagan i tworzyć chaos wokół siebie każdego dnia. Z tego względu efektywniejsze będzie poleganie na regularnych, krótkich porządkach w trakcie i na koniec dnia. Może nie będzie to w praktyce przekładać się na niemal sterylny porządek, ale sprawi, że sprzątanie przestanie być próbą odgruzowania całego mieszkania.

Niech wszystko będzie na swoim miejscu

Utrzymanie porządku stanie się dużo prostsze jeżeli wszystkie przedmioty w mieszkaniu będą zawsze na swoim miejscu. Maluchy nie przywiązują uwagi do tego, gdzie odłożą trzymaną przed chwilą rzecz. Nie dokładaj więc sobie kolejnych problemów i przypilnuj, aby wszystko było na swoim miejscu. Produkty spożywcze mają trafić do tej samej szuflady co zwykle, sztućce na swoje miejsce, ubrania wędrują do szafy, itd. Dodatkowo w przypadku dziecięcych zabawek najlepiej zainwestować w duży pojemnik, do którego będzie można pozbierać wszystkie lalki, maskotki i samochodziki.

Skorzystaj ze wszystkich możliwych pomocy i udogodnień

Walka o utrzymanie porządku na bieżąco nie należy do prostych i wyrównanych. Warto skorzystać z każdej okazji, która pomoże przechylić szalę zwycięstwa na Twoją stronę. Kluczowe w tym zakresie będzie wykorzystanie nowoczesnej technologii. Zaoszczędź czas potrzebny na codzienne odkurzanie i zainwestuj w automatycznego robota sprzątającego, który przejmie ten zakres obowiązków. Zaangażuj pozostałych członków rodziny do pomocy. Poproś o wsparcie babcię lub dziadka, aby w miarę możliwości pomogli w sprzątaniu, gdy opiekują się wnuczętami.

Korzystaj wyłącznie z delikatnych i naturalnych produktów do utrzymania czystości

Organizm dziecka jest znacznie mniej odporny na różnego rodzaju zagrożenia. Należy mieć to na uwadze, kiedy myślimy o sprzątaniu. Sugerujemy unikać preparatów, które może i usuwają szybko brud, ale mogą podrażnić drogi oddechowe malucha. Zamiast tego lepiej postawić na bezpieczne, domowe środki do utrzymania czystości. Praktycznie każdy sklepowy produkt można z powodzeniem zastąpić samodzielnie przygotowanym preparatem. Znakomitym przykładem jest tutaj soda oczyszczona, która w połączeniu z wodą tworzy ekologiczną pastę do usuwania zabrudzeń. Zastosowania sody w domu obejmują usuwanie zabrudzeń ze ścian, pozbywanie się smug z okien czy też sprzątanie tłustych plam w kuchni.

Natychmiast pozbywaj się brudu z mieszkania

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że usuwanie dopiero co powstałych zabrudzeń natychmiast jest znacznie prostsze. Zastanów się na tym przez chwilę. Przypalone resztki na płycie kuchennej, zabrudzenia w piekarniku czy też zacieki w wannie łatwiej usuniesz zaraz po ich powstaniu niż następnego dnia. Przypomnij sobie ile pracy trzeba było włożyć w doczyszczenie armatury łazienkowej lub blatu kuchennego po dłuższym niesprzątaniu. Zabierając się do usuwania zabrudzeń natychmiast zaoszczędzisz znaczną ilość tak cennego czasu, który lepiej przeznaczyć na zabawę razem z dzieckiem.

Postaraj się zachęcić dziecko do wspólnego sprzątania

Jeżeli Twoja pociecha jest już w miarę samodzielna warto zachęcić ją do wspólnego sprzątania. Trik polega na tym, aby przekonać malucha, że sprzątanie to nie przykry obowiązek, ale raczej zabawa. Zademonstruj dziecku jak wykonać daną czynność i razem zabierzcie się za wspólne porządki. Jednocześnie odwołaj się do wyobraźni dziecka lub postaw na rywalizację. Wycieranie lub odkurzanie może stać się walką z Panem Bałaganem, który zagnieździł się w pokoju, a układanie zabawek na swoje miejsce emocjonującym wyścigiem na czas.

Wpajanie dziecku dobrych nawyków odnośnie sprzątania jest kluczowe, a przykład zawsze musi iść z góry. Pod koniec dnia po zakończonej zabawie usiądź razem z dzieckiem i wspólnie poukładajcie wszystkie zabawki na swoje miejsce. Im szybciej uda Ci się przekonać malucha, że powinien pamiętać o sprzątaniu po sobie, tym łatwiej będzie Ci zapanować nad czystością i porządkiem w domu w przyszłości. Na początku twoje wysiłki będą zapewne wydawać się daremne lub też będziesz mieć poczucie, że samej posprzątałabyś znacznie szybciej. Jest w tym dużo prawdy, jeżeli jednak chcesz przekonać dziecko do sprzątania po sobie to musisz uzbroić się w dużo cierpliwości. Efekty przyjdą z czasem.

Czego oczy nie widzą tego sercu nie żal

Czasami wyłącznie poczucie braku bałaganu w domu jest wystarczające dla rodziców (abstrahując od realnego stanu rzeczy). Porozrzucane po mieszkaniu przedmioty i zabawki na pewno jednak w tym nie pomagają. Im mniej rzeczy będzie na widoku we wszystkich pomieszczeniach tym lepiej dla Twojego poczucia estetyki oraz czystości. W osiągnięciu tego celu pomogą dobrze dobrane meble. W miarę możliwości stawiaj na szafy lub komody niż odkryte półki. Wyeksponowane przedmioty na półkach może prezentują się okazale, ale nie ułatwią Ci zachowania ogólnego porządku w domu.

Najważniejsze to nigdy się nie poddawać

Jako rodzice jednogłośnie się zgodzimy, że utrzymanie domu w czystości przy małych dzieciach nie należy do prostych rzeczy. Jednak marzenia o czystym i schludnym mieszkaniu nie muszą być tylko fantazją. Racjonalne podejście do tematu, działanie zgodnie z planem, sprzątanie na bieżąco, stosowanie ekologicznych preparatów do usuwania zabrudzeń i zaangażowanie samych dzieci do pomocy pozwoli Ci cieszyć się z czystego domu.

Materiał partnera