Jak stworzyć stanowisko pracy z 2 monitorami?

0
2230
praca na dwóch monitorach
Układ z dwoma monitorami znacznie poszerza nasze pole widzenia i minimalizuje potrzebę przeklikiwania się z jednego pliku na drugi w ramach jednego ekranu | fot.: stock.adobe.com

Dynamicznie wzrastający trend pracy z domu sprawia, że wiele osób musiało na przestrzeni ostatniego roku zaaranżować przestrzeń w swoim domu lub mieszkaniu, by zapewnić sobie komfortowe warunki do pracy. Niestety praca z domu wcale nie oznacza, że obowiązków mamy coraz mniej. Możemy pokusić się o tezę, że jest wręcz przeciwnie. Rosnąca liczba zadań wymaga od nas niejednokrotnie inwestycji w drugi, dodatkowy monitor, który znacznie zwiększy pole robocze ekranów. Sprawdźmy, jak prawidłowo funkcjonalne stanowisko pracy, którego głównym punktem będzie laptop oraz dwa monitory.

Dlaczego warto pracować z użyciem dwóch monitorów?

Zgodnie z wieloma badaniami, jakie realizowano na przestrzeni ostatniej dekady, jasno wynika, że coraz większy odsetek osób świadczących swoją pracę za pomocą laptopa wykonuje obowiązki z użyciem dwóch monitorów. Jeszcze 12 lat temu nie więcej niż 1% takich pracowników dysponowało dwoma egzemplarzami monitorów. Dzisiaj już ponad 30% deklaruje, że nie wyobraża sobie efektywnego realizowania swoich obowiązków bez drugiego, dodatkowego monitora. Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy w dwa monitory znacznie zwiększa naszą produktywność podczas realizacji standardowych obowiązków. Szczególne znaczenie ma to w przypadku, gdy do zrealizowania konkretnego procesu niezbędne nam są dane z kilku a być może nawet kilkunastu niezależnych systemów czy plików. Układ z dwoma monitorami znacznie poszerza nasze pole widzenia i minimalizuje potrzebę przeklikiwania się z jednego pliku na drugi w ramach jednego ekranu. Musimy jednak pamiętać, że jedynie zapewnienie ergonomicznego miejsca pracy zagwarantuje nam wzrost efektywności. Jak ustawić dwa monitory, by czuć komfort pracy przez okrągłe 8 godzin?

Porady dotyczące ustawienia dwóch monitorów

Zacznijmy od ustawienia wysokości monitorów. Każdy z nich powinien mieć górną krawędź bezpośrednio na poziomie naszej linii wzroku. Sprawa oczywiście komplikuje się, gdy dwa monitory są różnej wielkości. W takim przypadku staramy się, by oba z nich miały środek ekranu na idealnie tej samej wysokości. Jaka odległość monitora od nas jest najlepsza? Jeśli siedząc na fotelu, biurowym jesteśmy w stanie wyciągniętą ręką dotknąć ledwo co monitora, oznacza to, że odległość jest odpowiednia. Pamiętajmy o odpowiednim ustawieniu technicznym obu monitorów – kontrast, poziom jasności, wielkość obrazu powinna być identyczna w na obu urządzeniach. Pamiętajmy również o odpowiednim ustawieniu monitorów względem światła dziennego – ustawiając monitory bokiem chronimy ekran przed odblaskami.

Jakie akcesoria przydadzą nam się w pracy zdalnej? 

W pracy zdalnej, szczególnie w przypadku potrzeby wykorzystania więcej niż jednego monitora, przydatne okazują się inne akcesoria, które ułatwią naszą pracę oraz zamienią ją w bardzo efektywny czas. Przede wszystkim podkładka pod laptopa. Takie podkładki poprawiają ułożenie laptopa i sprawiają, że jego ekran jest na wysokości naszych oczu. Dodatkowo warto wspomnieć o tak wygodnym urządzeniu, jakim jest stacja dokująca do laptopa. 

ŁNA