Jak skutecznie ochronić latem dom przed owadami?

0
367
moskitiera w domu
Jeżeli latem lubimy spać przy otwartym oknie, a nie chcemy być co chwilę budzeni bzyczeniem komarów, musimy zadbać o zablokowanie im dostępu do naszego domu | fot.: Materiały własne Domondo

Sposobów na komary jest wiele. Jedne z nich są bardziej, drugie mniej skuteczne. Niektóre z nich są ekologiczne, a inne z kolei wymagają użycia chemii szkodliwej zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jak skutecznie ochronić dom przed owadami i w pełni cieszyć się urokami lata? Odpowiedź jest jedna: postawmy na montaż moskitiery.

Dlaczego moskitiera to najlepszy sposób na ochronę przed owadami w domu?

Jeżeli latem lubimy spać przy otwartym oknie, a nie chcemy być co chwilę budzeni bzyczeniem komarów, musimy zadbać o zablokowanie im dostępu do naszego domu. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż moskitiery, czyli specjalnie wyprofilowanej siatki z włókna węglowego uniemożliwiającej przedostanie się do środka nawet najmniejszym owadom. Jednocześnie tkanina ta nie zakłóca prawidłowej cyrkulacji powietrza ani widoczności z zewnątrz. Dzięki wytrzymałej aluminiowej ramie często nie ma potrzeby, aby demontować ją po sezonie – jest bowiem odporna na działanie silnych opadów deszczu, gradu czy śniegu.

Moskitiery sprawdzą się w blokach w wielkim mieście, jak i domach położonych blisko lasów czy pól, gdzie bliskość natury (w tym też zbiorników wodnych), wpływa na ilość insektów.  Dzięki ich montażowi możemy cieszyć się ciepłymi wieczorami i nocami, bez uciążliwego brzęczenia nad uchem, które często utrudnia zasypianie. To także prosty sposób na zmniejszenie ryzyka ukąszeń, co świetnie sprawdzi się w przypadku alergików. Decydując się na wysokiej jakości produkt na wymiar, możemy mieć pewność, że żaden owad nie dostanie się przez szparę czy dziurę.

Rodzaje moskitier okiennych i drzwiowych

Moskitiery dzielą się na dwa rodzaje: okienne i drzwiowe. Jak same nazwy wskazują, siatki różnią się miejscem montażu, ale również sposobem instalacji i otwierania siatki. Dzięki różnym rozwiązaniom z łatwością znajdziemy model spełniający nasze wymagania czy możliwości architektoniczne budynku. Rzecz jasna najbardziej polecane są produkty wykonywane na wymiar, które dają nam gwarancję idealnego dopasowania i bezawaryjnego użytkowania.

moskitiery
Moskitiery dzielą się na dwa rodzaje: okienne i drzwiowe | fot.: Materiały własne Domondo

Podczas personalizacji warto także zastanowić się nad wyborem siatki, będącej podstawą każdej moskitiery. Jeśli jesteśmy alergikami, najlepiej sprawdzi się u nas model przeciwpyłkowy. Jeśli posiadamy zwierzęta, postawmy na opcję wzmocnioną, a jeśli zamieszkujemy wielkie miasto – antysmogową. Montaż tego typu osłony okiennej jest:

  • estetyczny (dyskretna budowa, bogata kolorystyka),
  • opłacalny (prawidłowe użytkowanie gwarantuje trwałość przez wiele lat),
  • ekologiczny (pozwala zrezygnować z używania środków chemicznych).

Moskitiera okienna występuje w wersji:

  • ramkowej montowanej bezpośrednio do brzegów ramy zewnętrznej. Zazwyczaj pozostaje ona nieruchoma lub otwiera się jak klasyczne okno.
  • rolowanej, której siatka porusza się po bocznych szynach i zwija do estetycznej kasety.
  • dachowej, która dedykowana jest oknom na poddaszu. Siatka również porusza się po prowadnicach, chowając się do kasety.

Rodzaje moskitiery drzwiowej:

  • magnetyczna, którą za pomocą rzepu przyczepiamy do ramy okna balkonowego. Dzieli się na dwie części i łączy silnym magnesem.
  • na zawiasach –  montowana jest do ściany, wnęki lub bezpośrednio do futryny drzwiowej i otwierana jak klasyczne drzwi balkonowe.
  • rolowana, czyli taka, która zwija się w jedną lub dwie strony do estetycznej skrzyni.
  • przesuwna z jednym lub dwoma skrzydłami, która idealnie sprawdzi się na oknach o nietypowych wymiarach.

Jakie są inne sposoby ochrony przed owadami w domu?

Montaż dobrej jakości moskitiery to gwarancja spokojnego snu, bezstresowego wietrzenia domu i braku owadów przez cały dzień. Jednak czy istnieją inne sposoby na to, aby odstraszyć komary, muchy i pszczoły od naszych czterech kątów? Sprawa nie jest łatwa – insekty wabione są nie tylko ludzkim zapachem, lecz także tym pochodzącym z pożywienia. Można natomiast posadzić w ogrodzie lub na tarasie rośliny odstraszające, jak np. lawenda, bazylia, mięta, czy kocimiętka. Warto też stosować eukaliptusowe, cytrynowe czy waniliowe olejki eteryczne (tutaj należy być ostrożnym, bo komary znikną, ale mogą pojawić się osy lub trzmiele). Najtańszym sposobem i najmniej skutecznym jest stosowanie środków chemicznych o działaniu owadobójczym, które są szkodliwe także dla nas.

Dom wolny od owadów to marzenie każdego. Warto jeszcze przed sezonem zainwestować w porządną moskitierę dopasowaną do naszych potrzeb i możliwości. Jako dodatkową pomoc możemy stosować alternatywne metody ochrony, jednak nie dają one tak dużej skuteczności, jak siatki.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.