Jak prawidłowo dobrać rozmiar pościeli

0
457
pościel w kwiaty na łóżku
Jak dobrać rozmiar pościeli? Oczywiście należy kierować się rozmiarem łóżka, rozmiarem materaca i osobistymi preferencjami | fot.: materiał partnera

Właściwy dobór rozmiaru pościeli jest kluczem do dobrego snu. Właściwy rozmiar kołdry lub kołdry zapewni Ci ciepło i przytulność, nie sprawiając, że poczujesz się uwięziony pod ciężkim kocem. Pomaga również chronić materac przed zbytnim nagrzaniem lub wychłodzeniem. A jeśli szukasz więcej niż jednego zestawu prześcieradeł, nie będą się one tak bardzo gnieździć, jeśli będą miały prawidłowy rozmiar. Oto jak to zrobić.

Jak dopasować rozmiar pościeli?

Zacznijmy od rozmiarówki. Do standardowych wielkości zaliczają się kołdry o wymiarach: pościel 140×200, 160×200 i 200×220. Oczywiście poszukamy uważnie, w sklepach internetowych i tych  stacjonarnych znajdziemy inne rozmiary, takie jak 120×200 czy 180×200 albo różne rozmiary pościeli zazwyczaj przeznaczone do łóżeczek dziecięcych (na przykład o długości 150 cm). Jednak te trzy rozmiary (140×200, 160×200, 200×220) to najpopularniejsze i najchętniej wybierane rozmiary pościel. Zatem właśnie w tych rozmiarach znajdziemy najwięcej modeli poszewek do wyboru.

Zmierz swoje łóżko

Zmierz długość i szerokość swojego łóżka. Jeśli masz łóżko typu king size, zmierz długość i szerokość materaca. Jeśli masz łóżko typu queen size, zmierz długość i szerokość materaca. Jeśli masz łóżko typu twin size, zmierz szerokość materaca (dodaj kolejne 30 centymetrów, aby uwzględnić prześcieradła).

Obecnie producenci  pościeli mają w ofercie różne rozmiary pościeli. Najlepiej jednak wybierać wśród  najpopularniejszych szerokości pościeli. Standardowe modele, czyli pościel o wymiarach 140×200, 160×200 i 200×220, są zdecydowanie najbardziej uniwersalne i  funkcjonalne i występują w największej palecie barw, deseni  oraz materiałów.

Ale jak wybrać ten odpowiedni rodzaj pościeli? Jak dopasować rozmiar pościeli do wymiarów łóżka? Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę? Cóż, są trzy bardzo ważne pytania, a mianowicie — rozmiar łóżka, rozmiar materaca oraz – nie mniej ważne – osobisty gust i potrzeby.

pościel baletnica
Z jednej strony niezwykle ważna jest estetyka, to znaczy wzornictwo i kolorystyka — w końcu tkaniny to również dekoracja naszej sypialni, z drugiej zaś materiał, z jakiego została wykonana pościel oraz jej rozmiary | fot.: materiał partnera

O czym warto pamiętać przy mierzeniu?

Oczywisty jest fakt, że kołdra, a co za tym idzie odpowiednie poszewki, muszą być dopasowane do rozmiaru łóżka. Idealnie jest, jeśli pościel jest równomiernie rozłożona na materacu. Podobnie ma się sprawa z prześcieradłem – a zatem mierząc wymiar prześcieradła, warto uwzględnić także grubość materaca. Będzie to szczególnie istotne przy prześcieradłach z gumką, ale i zwykłych, które muszą być odrobinę większe niż sam materac. Pamiętajmy więc, że prześcieradło wymaga dodatkowej zakładki (dla standardowo grubych materacy to około 20-30 centymetrów).

Wybierając same poszewki trzeba pamiętać, żeby były one nieznacznie większe niż kołdra i poduszka – zwłaszcza, jeśli mamy nietypowy wymiar kołdry czy poduszki. Poszewka nie może być jednak za duża – dodatkowy materiał będzie powodował przemieszczanie się wkładu i będzie zwyczajnie niewygodne. Jeśli jednak wybierzemy zbyt małą pościel będziemy mieli problem z założeniem jej na poduszkę czy kołdrę, sam materiał będzie napięty i źle ułożony, a kołdra w środku będzie się zwijać. Obydwie sytuacje przełożą się więc na dyskomfort użytkowania.

Osobiste preferencje

Jednak rozważając różne rozmiary łóżek, nie powinniśmy zapominać o własnych preferencjach. Przecież niektórzy lubią spać w cieple – ciasno owinięci kołdrą, inni wręcz przeciwnie, czują się nieswojo, kiedy ogromna kołdra gromadzi się po bokach łóżka lub na nogach. Istnieją oczywiście pary, które spędzają noce pod dużą wspólną kołdrą, ale są też pary, które wolą mieć własną, mniejszą kołdrę puchową dla każdej osoby. Tak czy inaczej, rozmiar pościeli musi być dopasowany do wszelkich stosowanych przez nas rozwiązań.

Kilka słów podsumowania

Jak dobrać rozmiar pościeli? Oczywiście należy kierować się rozmiarem łóżka, rozmiarem materaca i osobistymi preferencjami. Dodatkowo należy zaznaczyć, że pościel 140×200 przeznaczona jest głównie dla osób lubiących spać samotnie na łóżkach o niewielkich wymiarach – wówczas kołdra nie spadnie z łóżka w trakcie spanie. Również pościel 140 czy 160 x 200 jest świetna dla par śpiących na łóżku typu queen-size, ale każdy z własną kołdrą. Pościel 160 x 200 – zdecydowanie najbardziej popularna, nadaje się do łóżek pojedynczych. Wreszcie pościel 200×220 to dobry wybór do 160×200, 180×200 i największego łóżka king size 200×200. 

Przy okazji planowanego kupowania nowych zestawów pościeli — poduszki, kołder oraz dopasowanych do tego kompletu prześcieradeł — trzeba zwrócić szczególną uwagę na przynajmniej kilka kwestii. Z jednej strony niezwykle ważna jest estetyka, to znaczy wzornictwo i kolorystyka — w końcu tkaniny to również dekoracja naszej sypialni, z drugiej zaś materiał, z jakiego została wykonana pościel oraz jej rozmiary. jednakże o komforcie użytkowania będzie decydowało także to, czy wybrane przez nas rozwiązania będą miały odpowiedni rozmiar.

OLI