Jak ekologicznie zapakować prezent?

0
734
ekologiczne pakowanie prezentów
Decydując się na rozwiązania bardziej ekologiczne, prezenty wcale nie muszą wyglądać ubogo i gorzej, niż te w torebkach z kolorowymi wstążkami i kokardkami | fot.: stock.adobe.com

W ostatnich latach wzrasta świadomość społeczeństwa na temat tego, jak ważne jest dbanie o ochronę środowiska oraz ograniczenie wytwarzania zbędnych produktów, które wygenerują dużą ilość zanieczyszczeń i śmieci. Ekologiczne podejście jest również wykorzystywane podczas pakowania prezentów. Chcesz wypróbować rozwiązanie tego typu? Dowiedz się jak zapakować prezenty w duchu less waste!

Eko pakowanie prezentów — na czym polega? 

Tradycyjne opakowania do prezentów zostają często wyprodukowane przy użyciu sporej ilości plastiku. Zazwyczaj kolorowe, ozdobne torebki czy foliowe opakowania, których używamy podczas świąt lub urodzin, używane są przez nas tylko raz. Później niestety trafiają do kosza. Dlatego, aby przeciwstawić się tego typu praktykom, na popularności zyskało ekologiczne pakowanie prezentów. Na czym polega eko opakowanie? Przede wszystkich do wykonania takiego opakowania używa się z przyjaznych naturze materiałów. Idealnie sprawdzą się papierowe torebki i opakowania wykonane z szarego, zwykłego papieru. Ważne jest, aby produkty, których użyjemy, były wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu lub nadających się do powtórnego przetworzenia. Obecnie warto pamiętać o tym, że style less waste, czy też minimalizm, to bardzo silne trendy, które znajdą uznanie u obdarowanych. Torebka czy papier do pakowania nie muszą błyszczeć z daleka, mogą za to być proste i eleganckie.

Chcąc ekologicznie zapakować swój prezent, pamiętaj również o tym, że powinieneś ograniczyć zużycie materiałów do niezbędnego minimum. Dlatego nie owijaj jednego prezentu w 3 warstwy papieru — jedna w zupełności wystarczy. Do ekologicznego pakowania, z powodzeniem możesz używać kartoników po innych rzeczach, w którym już kiedyś otrzymałeś prezent lub wykorzystać taki rodzaj opakowania, które posłuży wielokrotnie. Zamiast plastikowych wstążek możesz też wykorzystać zwykły bądź dekoracyjny sznurek albo tradycyjną wstążkę. Chcąc dopasować się do ekologicznych zasad, postaraj się myśleć niekonwencjonalnie!

Czego potrzebujesz do zapakowania prezentu? 

Do pakowania prezentów wyposaż się przede wszystkim w papier do pakowania, karton, którym będziesz mógł zabezpieczyć elementy mogące się uszkodzić w trakcie transportu, sznurek do wiązania lub klej wykonany z naturalnych surowców. Doskonale sprawdza się również zwykły szary papier oraz eko wypełniacze do paczek. Dobrym pomysłem jest także wykonanie własnoręcznie torebki na prezenty. W Internecie znajdziesz wiele poradników, jak w kilku szybkich krokach, zrobić naprawdę dobrze prezentująca się, efektowną torebkę na prezent. Z pewnością takie rękodzieło zostanie docenione przez adresata prezentu. 

Ekologiczne pakowanie — zadbaj o detale

Decydując się na rozwiązania bardziej ekologiczne, prezenty wcale nie muszą wyglądać ubogo i gorzej, niż te w torebkach z kolorowymi wstążkami i kokardkami. Z powodzeniem możesz nadać im też elegancji i szyku. Warto wyposażyć się w sznurek jutowy, którym można w finezyjny sposób owinąć każdy prezent. Aby spersonalizować podarunek, napisz odręcznie bilecik z życzeniami. Jako element ozdobny możesz wykorzystać także suszony plasterek pomarańczy, szyszki, gałązki świerku, czy jodły. Dzięki temu stworzysz proste, ale jednak bardzo gustowne i naprawdę ekologiczne opakowanie na prezent. 

Rozwiązania ekologiczne możemy wprowadzić na każdym kroku naszego życia. Warto zacząć od takiej drobnostki, jak pakowania prezentów, które wcale wizualnie nie będą odbiegać od tych zapakowanych w torebki z marketu. Wielkie zmiany zawsze zaczynają się od małych czynów, prawda? Nie bój się ekologicznych rozwiązań — one też mogą być kreatywne!

OLI