Hydraulik, ślusarz, elektryk, czyli gdy zajdzie konieczność pilnego skorzystania z usług fachowców

0
657
Uśmiechnięty hydraulik
Dobrze jest niektóre zlecenia pozostawić fachowcom, niż zrobić coś źle i później dodatkowo płacić za poprawki | fot.: stock.adobe.com

Nie każdy z nas jest tak zwaną „złotą rączką”. Wiele osób ma problemy z najprostszymi pracami technicznymi. Nie ma się czego wstydzić, bo przecież nie każdy musi wiedzieć jak podłączyć umywalkę, baterię prysznicową czy wymienić kontakt. Niektórych prac lepiej nawet się nie podejmować, ponieważ grozi to utratą zdrowia. Jeżeli nie znamy podstawowych zasad obchodzenia się z prądem to zostawmy wszelkie prace elektrykowi. Dobrze jest niektóre zlecenia pozostawić fachowcom, niż zrobić coś źle i później dodatkowo płacić za poprawki.

Usługi hydraulika

Niektóre prace hydrauliczne z powodzeniem wykonamy sami po obejrzeniu krótkich filmów instruktażowych w internecie. Wystarczy kilka podstawowych narzędzi i podłączenie umywalki, zamontowanie pralki, wymiana baterii umywalkowej czy odpowietrzenie grzejnika nie będzie większym problemem. Jeżeli jednak nie mamy na to czasu lub po prostu nie czujemy się na siłach aby wykonać niektóre czynności to warto skorzystać z usług fachowca. Drobne naprawy które nie wymagają dużego nakładu pracy i hydraulik jest w stanie je wykonać w ciągu godziny lub dwóch to koszt około 50 – 100 zł w mniejszych miastach lub kilkaset złotych w większych. Jeżeli jest potrzeba wykonania lub przerobienia całej instalacji wodnej lub kanalizacyjnej to już trzeba liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych za samą robociznę

Usługi elektryka

Bardzo ciężko znaleźć dobrego fachowca w dziedzinie elektryki o którego nie będziemy musieli się martwić, że zrobi sobie krzywdę podczas wykonywania pracy. Jeżeli nie znamy danego fachowca to warto sprawdzić czy ma odpowiednie kwalifikacje i ubezpieczenie NNW. Wiadomo, że z prądem nie ma żartów i nikt z nas nie chciałby odpowiadać za zlecenie pracy człowiekowi bez odpowiedniego wykształcenia, który został porażony prądem podczas wykonywania usługi. Jeżeli znajdziemy już odpowiedniego fachowca to za jego usługi zapłacimy w granicach kilkudziesięciu złotych w przypadku drobnych usług i małych poprawek elektrycznych takich jak naprawa gniazdka elektrycznego czy podłączenie oświetlenia w pomieszczeniu. Koszty wymiany całej instalacji elektrycznej wraz z oświetleniem przy większych remontach są uzależnione od nakładu i złożoności prac oraz wielkości pomieszczeń i mogą sięgać kilku tysięcy złotych przy kompleksowych pracach elektrycznych w domu jednorodzinnym.

Usługi ślusarza

Jeżeli potrzebujemy naprawić balustradę na tarasie, zespawać pęknięty metalowy kątownik lub naprawić zawiasy w drzwiach i wymienić zepsuty zamek to potrzebujemy wykwalifikowanego ślusarza. Dobry ślusarz jest w stanie awaryjnie otworzyć zatrzaśnięte drzwi w aucie czy domu. Nikt z nas nie chciałby podczas urlopu zatrzasnąć sobie kluczy w samochodzie, ponieważ usługa fachowca który nam otworzy auto może kosztować nawet kilkaset złotych w przypadku nowych pojazdów klasy premium. Podstawowa usługa otwarcia zamka to koszt około 100zł. Ceny innych usług ślusarskich zależą od wielu czynników, m. in. od wielkości zlecenia. Wykonanie balustrady to koszt około 500zł za mb. Inne usługi jakie wykona dla nas ślusarz to między innymi obróbka blach: cięcie, gięcie i walcowanie.

Znalezienie dobrego i wykwalifikowanego fachowca w jakiejkolwiek dziedzinie jest dużym problemem. Wielu jest pseudofachowców którzy zamiast nam pomóc mogą narazić na straty, ponieważ nie mają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Jeżeli znajdziemy już dobrego specjalistę to możemy liczyć na fachowe wykonanie usługi. Najlepsi fachowcy którzy znają się na swojej pracy wysoko się cenią, jednak warto zapłacić więcej wykwalifikowanemu specjaliście niż oszczędzać i denerwować się na partaczy.


PPO