Halogenowa bądź ledowa, stojąca lub na klips, czyli jaka lampka na biurko okaże się najlepsza?

0
1255
home office biurko lampka biurowa
Choć wygląd lampki jest ważny, skupimy się jednak na kwestiach technicznych i funkcjonalnych wyboru odpowiedniej do naszych wymagań lampy na biurko | fot.: stock.adobe.com

Lampka na biurko służy nam za źródło światła w momencie, gdy pracujemy wieczorem, nie mogąc liczyć na światło dzienne. Dlatego też bardzo ważnym, jest, by nasze stanowisko pracy lub nauki było jak najlepiej oświetlone. Wybierając odpowiednią lampkę na biurko, powinniśmy zadbać o to, by czas spędzony przy biurku spędzić w komfortowych i bezpiecznych dla naszego zdrowia warunkach. Poniżej przedstawimy wskazówki, na co zwrócić uwagę wybierając idealne oświetlenie dla naszego biura lub pokoju do nauki. 

Na co zwrócić uwagę wybierając lampkę na biurko

Obecnie na rynku dostępnych są setki, jeśli nie tysiące rozwiązań oświetlenia biurka. Lampki możemy wybierać według naszych najskrytszych preferencji. Choć wygląd lampki jest ważny, skupimy się jednak na kwestiach technicznych i funkcjonalnych wyboru odpowiedniej do naszych wymagań lampy na biurko. Po pierwsze zaczniemy od kwestii zasilania samej lampy. Na rynku dostępne są modele zarówno wyposażone w kabel wpinany do gniazdka, jak i modele bezprzewodowe, zasilane bateriami. Jeżeli nie planujemy często przenosić lampy, możemy spokojnie zainwestować w model przewodowy, Jeśli jednak przewidujemy częste przemieszczanie miejsca naszej pracy, wtedy model na baterie będzie znacznie bardziej komfortowy. Wybierając idealną lampę do biurka, warto zwrócić uwagę na to, czy dany model ma możliwość regulacji barwy i natężenia światła. Mając do wyboru taki model, warto zainwestować trochę więcej pieniędzy, ale za to mieć komfort pracy przy takiej barwie i natężeniu światła, jakie nam w tej chwili odpowiada.

Halogen czy led?

Wybierając odpowiednie żarówki do swojej lampy, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszym rozwiązaniem będzie oświetlenie ledowe, czy też halogenowe. Światło LEDowe będzie dobrym pomysłem w przypadku lampy na biurko dla naszego dziecka – tego typu żarówka świeci dzięki zachodzącemu procesowi rekombinacji, co ma miejsce bez wydzielania ciepła. To sprawia, iż dziecko dotykając takiej żarówki, nie poparzy się. Jedyne co może nas hamować przed zakupem żarówki ledowej to jej cena. Wtedy warto postawić na tańsze oświetlenie halogenowe, które przy okazji wydziela bardziej przyjazne światło. Jednak użytkowanie żarówki halogenowej powoduje większe koszta eksploatacji, a także są mniej żywotne niż ich ledowe odpowiedniki.

Lampka stojąca czy zaczepiana za pomocą klipsa?

Kolejną ważną kwestią jest mechanizm umieszczenia lampy w naszym miejscu pracy bądź nauki. Dwa najpopularniejsze sposoby to lampka stojąca, która w klasyczny sposób jest położona na stole za pomocą szerszej podstawki gwarantującej stabilność urządzenia lub lampka z zamontowanym klipsem, który przyczepia się do krawędzi biurka. Lampka z klipsem jest dobrym pomysłem do pomieszczenia młodzieżowego. Z reguły pokój dziecka służy zarówno zabawie, nauce, jak i wypoczynkowi. Lampka z klipsem może dawać światło podczas nauki przy biurku, lecz jeśli nasza pociecha ma ochotę poczytać książkę na dobranoc, wtedy z powodzeniem może przemieścić lampkę i zaczepić ją o ramę łóżka, dzięki czemu czytanie książki odbędzie się przy dostatecznie dobrym świetle.

ŁNA