Gniazdka elektryczne w mieszkaniu – jak je poprawnie rozmieścić?

0
848
gniazdko elektryczne na żółtym tle
Im więcej gniazdek elektrycznych w domu, tym większa wygoda | fot.: stock.adobe.com

Budowa domu lub remont mieszkania to najlepsza okazja do tego, aby skrupulatnie zaplanować rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. W jaki sposób ustalić ich optymalny rozkład, aby zapewnić sobie najwyższy komfort użytkowania, a przede wszystkim bezpieczeństwo?

Na jakiej wysokości powinny znaleźć się gniazdka elektryczne?

Im więcej gniazdek elektrycznych w domu, tym większa wygoda. Jeśli domownicy zamierzają korzystać z wielu urządzeń elektrycznych, warto rozważyć inwestycję w gniazdka podwójne, potrójne, a nawet poczwórne. Jedną z zasad prawidłowego rozmieszczania gniazd elektrycznych jest zachowanie odpowiedniej wysokości. Gniazdka przy drzwiach powinny być rozlokowane poniżej wyłączników światła i zawsze po stronie przeciwnej niż zawiasy. W kuchni gniazda powinny znaleźć się na wysokości około 10 do 15 cm nad powierzchnią blatu, a 85 do 115 cm od poziomu podłogi. Zdecydowanie jak najdalej od kranu i zlewozmywaka. Aby uniknąć zalania, także w łazience należy zachować ostrożność, umieszczając gniazda (koniecznie bryzgoszczelne) na wysokości co najmniej 1 metra, a optymalnie 140 do 150 cm. Z kolei pokój dzienny to miejsce, w którym optymalną wysokością dla gniazdek elektrycznych jest 15 do 20 cm nad podłogą. Jeśli nie wpłynie to na zaburzenie estetyki wnętrza, dla większej wygody użytkownika można podnieść ten poziom o 20-30 cm.

Odpowiednia ilość gniazd kluczem do komfortu mieszkańców

Im więcej gniazdek elektrycznych w domu, tym większa wygoda. Jeśli domownicy zamierzają korzystać z wielu urządzeń elektrycznych, warto rozważyć inwestycję w gniazdka podwójne, potrójne, a nawet poczwórne. Kuchnia – miejsce spotkań, to także pomieszczenie, w którym działa wiele urządzeń elektrycznych jednocześnie. Idealną opcją byłoby, gdyby każdy ze stale eksploatowanych sprzętów posiadał własne gniazdo. Szczególnie zaleca się odrębny montaż dla lodówki, zmywarki i kuchenki elektrycznej. W pokojach dziennych gniazdka najlepiej montować w odległości około 2 metrów. Podwójne gniazda należy montować w narożnikach każdego pokoju. Zawsze warto zaplanować miejsce dla 1-2 gniazd więcej, niż ilość przewidywanego sprzętu. To pozwoli uniknąć problemu braku wolnych gniazdek w przyszłości. Dobrym pomysłem jest też wcześniejsze zaplanowanie, gdzie staną meble. Zasłonięte przez nie gniazdka elektryczne w praktyce mogą stać się bezużyteczne. Dodatkowo, warto pamiętać, że za mała ilość gniazd w domowej instalacji może w perspektywie spowodować jej przeciążenie, w momencie korzystania z półśrodków w postaci przedłużaczy.

Materiał partnera