Funkcjonalny i estetyczny karnisz: jak wybrać idealny model?

0
440
karnisze w salonie
Jeśli chcesz stworzyć wyjątkową dekorację wokół okna, potrzebujesz porządnego karnisza, który utrzyma ciężar firan i zasłon | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Urządzasz dom i udało Ci się kupić całe wyposażenie? Czas na dopieszczenie aranżacji odpowiednimi dekoracjami! To dzięki nim przestrzeń nabiera wyjątkowego, indywidualnego charakteru i nie wygląda „bezosobowo”, jak z typowego katalogu. Jednym z elementów, które dopełniają wnętrze, jest dekoracja okna. Aby ją stworzyć, na początek potrzebujesz funkcjonalnego karnisza. Sprawdź, jaki model wybrać!

Wybierz karnisz, który sprawdzi się w praktyce

Jeśli chcesz stworzyć wyjątkową dekorację wokół okna, potrzebujesz porządnego karnisza, który utrzyma ciężar firan i zasłon. Dlatego najlepiej wybierać modele wykonane z twardego aluminium lub ze stali nierdzewnej. Te materiały są odporne na działanie czynników zewnętrznych i duże obciążenie. Mimo upływu czasu i ekspozycji na wilgoć nie rdzewieją. Dzięki temu tekstylia się nie brudzą, a dekoracja wokół okna wygląda doskonale.

Jednocześnie trzeba zadbać o to, żeby wybrany element do zawieszenia firan oraz zasłon był funkcjonalny, czyli taki, który da się zamontować w dowolnym miejscu. To wymaganie idealnie spełnia karnisz sufitowy. Można go przymocować:

  • przy wnęce okiennej, tak aby firanka nie dotykała parapetu, a zasłona zakryła np. rury od ogrzewania. Dzięki temu uzyskasz estetyczną dekorację;
  • na środku pomieszczenia i podzielić pokój na dwie strefy: dzienną i sypialnianą. W rezultacie nie trzeba będzie stawiać dodatkowych ścian i będzie można cieszyć się odrobiną prywatności także w małym mieszkaniu;
  • w łazience nad wanną. Zawiesisz na nim kurtynę i zapobiegniesz rozchlapywaniu się wody podczas kąpieli.

Karnisz sufitowy stwarza wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu można naprawdę zaszaleć we wnętrzu!

Postaw na karnisz, który dobrze komponuje się z pozostałymi dekoracjami we wnętrzu

Karnisze, które znajdziesz np. w ofercie karnisze.com, występują w wielu różnych kolorach. Do wyboru są modele:

  • białe, które są niezwykle uniwersalne. Przymocowane do jasnego sufitu idealnie wtapiają się w tło. Wybierz je, jeśli zamierzasz wieszać jasne, lekkie firany i zasłony. Biały karnisz nie będzie prześwitywać przez materiał, a cała kompozycja będzie wyglądała bardzo estetycznie;
  • czarne, które mają nieco loftowy look. Dobrze będą wyglądać w minimalistycznych, nowoczesnych i industrialnych przestrzeniach. W połączeniu z ciemnymi zasłonami stworzą interesującą ramę wokół okna. Taka dekoracja z pewnością przyciągnie wzrok!
  • miedziane, które wyglądają bardzo elegancko. Mają połyskujący, ciepły kolor, który świetnie pasuje np. do kremowych zasłon. Te karnisze idealnie nadają się do wnętrza typu glamour, w którym dominują złoto i kryształy.

Podczas wybierania elementów do zawieszenia firan i zasłon zwróć również uwagę na końcówki. Mogą być proste i bardzo klasyczne, ale także „fikuśne” oraz niezwykle dekoracyjne. Ten drobny szczegół może „dodać pazura” Twojej dekoracji okiennej, dlatego nie warto go bagatelizować.

Wybór karnisza należy dobrze przemyśleć. Choć to element wyposażenia, na który nie zwraca się uwagi na co dzień, ma on znaczący wpływ na wystrój wnętrza! Dlatego warto zadbać, aby dobrze się komponował z aranżacją i podkreślał charakter pomieszczenia.

Materiał partnera zewnętrznego