Funkcjonalna kuchnia – o tych rzeczach nie możesz zapomnieć

0
1121
Nowoczesny dom
Wszystko, i nie tylko w kuchni, zaczyna się od planu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Każdy chce mieszkać w ciekawie, funkcjonalnie urządzonym domu, takim, gdzie jest miejsce na wszystko. To szczególnie ważne w kuchni, jak więc sprawić, aby tak było?

Najważniejszy jest plan

Wszystko, i nie tylko w kuchni, zaczyna się od planu. Jeśli jest on dobry, przemyślany, to inne sprawy jakoś się ułożą. W kuchni możemy zdecydować się na jeden z wielu układów, ale żeby było idealnie, musi on być dopasowany do kształtu tego pomieszczenia. Złota zasada odnosi się do trójkąta, a oznacza, że droga między lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką powinna przybrać właśnie kształt tej figury. W tej sytuacji łatwiej nam będzie pracować, przyrządzać codziennie posiłki, wszystko szybciej zorganizujemy, gdy nie będziemy musieli biegać po całym pomieszczeniu, bo najważniejsze zadania wykonamy w jednym miejscu.

Niezbędne sprzęty

W funkcjonalnej kuchni muszą znaleźć się niezbędne akcesoria. Przede wszystkim lodówka (dobierajmy ją pod kątem tego, jak liczna jest nasza rodzina), płyta grzejna (dostosowana do liczby garnków, które będziemy jednocześnie wykorzystywać) oraz piekarnik, okap kuchenny, czy coraz bardziej popularna – zmywarka. To generalnie absolutne minimum w każdej kuchni, a więc warto się postarać, aby te sprzęty były porządne, z gwarancją dobrej, wydajnej pracy na lata.

Ergonomia ponad wszystko

Bardzo ważna jest ergonomia, a najważniejsze, aby poziom blatów dopasowany był do wzrostu domowników biorących udział w gotowaniu. Jak ustalić idealne parametry? Najlepiej zmierzyć wysokość od zgiętego łokcia do podłoża, a następnie odjąć 15 centymetrów. Co jednak, gdy osoby pracujące w kuchni są różnego, czasami diametralnie innego wzrostu? W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak poszukać optymalnego rozwiązania, które zadowoli niższą, jak i wyższą osobę.

Równie istotne jest to, jakie dobierzemy szafki. Ciekawym rozwiązaniem jest zrezygnowanie z półek w szafkach dolnych, bo po prostu są niewygodne. Trzeba się do nich schylać, niekiedy klękać, by wydobyć potrzebną rzecz. Każdy, kto pracuje w kuchni i często musi to robić, przyzna, że to znienawidzona czynność. Co zamiast tego? Szuflady, jakie zapewniają łatwy dostęp do wszystkich przechowanych rzeczy. Warto jednocześnie wiedzieć, że istnieje wiele projektów domów z aranżacją wnętrz, które zapewniają te doskonałe funkcjonalne rozwiązania. Przykłady znajdziemy na stronie https://www.domoweklimaty.pl/.

Jeśli będziemy o tym pamiętać – o odpowiednim układzie, ergonomii, jak i niezbędnych sprzętach ułatwiających codzienną pracę – możemy być pewni, że nasza kuchnia będzie w 100% funkcjonalna. Warto się postarać, aby tak właśnie było. Dla zainteresowanych tematyką okołobudowlaną, aranżacyjną polecamy też wpis: “Stawiamy dom w województwie śląskim. Jakie wydatki są jednymi z największych?”.


Materiał partnera zewnętrznego