Fotowoltaika dla rolnika z jakich dofinansowań można skorzystać?

0
520
fotowoltaika dla rolnika
Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne to nie tylko szansa na obniżenie kosztów zużycia energii, ale także ogromny wkład w poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska | fot.: stock.adobe.com

Inwestycja w fotowoltaikę niesie ze sobą szereg korzyści. Pozwala nie tylko obniżyć koszty rachunków za energię elektryczną, ale także uniezależnić się od wahań cen energii i ograniczyć emisję dwutlenku węgla. Rolnicy to grupa mająca ogromny udział w odbiorze energii elektrycznej w kraju. Montaż instalacji fotowoltaicznej w gospodarstwach rolnych pozwala istotnie obniżyć koszty produkcji, uzyskać niezależność energetyczną, a także unowocześnić i usprawnić funkcjonowanie gospodarstwa. Jest to szczególnie opłacalne zwłaszcza teraz, gdy rolnicy mogą liczyć na atrakcyjne dofinansowania.

Wyższe ceny energii to wzrost kosztów produkcji rolnej

Podwyżki prądu są dla rolników wyjątkowo bolesne. Mają wpływ nie tylko na domowy budżet, ale przede wszystkim na prowadzoną działalność rolniczą. Jak pokazują badania, wydatki na energię elektryczną w wielu gospodarstwach rolnych wynoszą nawet do 40% . Stale rosnąca cena nośników energii oraz kosztów uprawnień do emisji CO2 nie napawają optymizmem. Podwyżki cen będą nieuniknione. Panele fotowoltaiczne to dla rolników obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, a dofinansowania czynią całą inwestycję opłacalną i dostępną dla szerokiej grupy odbiorców. Nowe źródła ciepła i energii elektrycznej, wraz z magazynami energii to inwestycje, na które rolnicy indywidualni będą mogli otrzymać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Agroenergia to program, którego budżet wynosi ponad 200 mln zł i potrwa do 30 czerwca 2027 roku. Natomiast podpisywanie umów zakończy się pod koniec grudnia 2025 roku.

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Program Agroenergia obejmuje dwie formy pomocy. Rolnicy indywidulani mogą liczyć na maksymalną dotacje wysokości 800 tys. zł. Na dotacje zarezerwowano 80 mln zł. Druga forma pomocy dotyczy pożyczek. Tu pula do rozdysponowania wynosi 120 mln zł. Kwoty pożyczki będą się wahać pomiędzy100 tys. zł a 2 mln zł. Dotacje wyniosą do 40%, a pożyczki – do 100% kosztów kwalifikowanych. Wysokość dotacji zależeć będzie od rodzaju inwestycji. Dofinansowanie do fotowoltaiki jest uzależnione od jej mocy i nie może przekroczyć 20% kosztów przedsięwzięcia. Na jakie dofinansowanie można więc liczyć?

  • Instalacja o mocy od 10 kW do 30 kW włącznie – do 20% dofinansowania, jednak nie więcej niż 15 000 zł,
  • Instalacja o mocy od 30 kW do 50 kW włącznie – do 13% dofinansowania, jednak nie więcej niż 25 000 zł,
  • Instalacje hybrydowe – dotacje w kwocie 10 000 zł.

Inne programy realizujące dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników

Program Priorytetowy „AO – Ochrona Atmosfery”  – realizowany w województwie świętokrzyskim. Tu pożyczka może wynieść nawet 100% wartości kosztów kwalifikowanych. Program „EKO – KLIMAT, Woda, powietrze, ziemia” – to propozycja dla mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Obejmuje dotacje na zakup i montaż instalacji PV. Podobnie jak w województwie świętokrzyskim, także tu można liczyć na uzyskanie pożyczki nawet do 100% kosztów kwalifikowanych. 

Rolnicy decydujący się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej mogą liczyć na ulgę inwestycyjną. Wynosi ona maksymalnie 25% kosztów inwestycji i jest realizowana bezterminowo. Pomoc w wysokości 60 tyś. zł bezzwrotnej dotacji można także uzyskać z programu „Restrukturyzacja małych gospodarstw”. Pieniądze te można przeznaczyć na zakup i montaż instalacji PV. Nabór wniosków rozpoczął się 16 maja i potrwa do 14 lipca 2022 roku.

Inwestycja w fotowoltaikę to szansa dla gospodarstw rolnych

Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne to nie tylko szansa na obniżenie kosztów zużycia energii, ale także ogromny wkład w poprawę jakości powietrza i ochronę środowiska. Montaż instalacji PV dzięki dostępnym programom dotacyjnym jest niezwykle korzystny. Zwłaszcza ogólnopolska Agroenergia  oferuje atrakcyjne i korzystne warunki otrzymania pomocy finansowej. Rosnące ceny energii i brak perspektyw na poprawę sytuacji na rynku powinny skłonić rolników do inwestowania w odnawialne źródła energii. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom zmieniającego się świata, wiele firm oferuje profesjonalne wsparcie i doradztwo w zakresie odnawialnych źródeł energii dla rolnictwa. Na szczególną uwagę zasługuje Sundaypolska.pl, która od wielu lat popularyzuje i rozwija zieloną energetykę w Polsce. Fotowoltaika dla rolnika od SundayPolska ma ponad 22 000 zadowolonych klientów i 300 000 zamontowanych paneli, a jej inwestycje realizowane są na terenie całego kraju. Właściwe wsparcie, doradztwo i profesjonalizm w zakresie zakupu i montażu instalacji PV gwarantuje realne korzyści zarówno w aspekcie finansowym, jak i wizerunkowym oraz ekologicznym. Zielona energia ma wielką przyszłość, także w rolnictwie. Warto o tym pamiętać. 

OLI