Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego

0
651
fotowoltaika
Założenie instalacji fotowoltaicznej jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej | fot.: materiał partnera

Instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najprostszych sposobów na zyskanie niezależności energetycznej i indywidualną produkcję energii na własny użytek. Nie dziwi zatem wzrost popularności tego typu rozwiązania i przybywających instalacji, montowanych na dachach domów jednorodzinnych. Nie bez znaczenia są tutaj atrakcyjne dofinansowania dla mikroinstalacji fotowoltaicznych oraz rosnące ceny prądu. Jak to wszystko wygląda w praktyce? Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika dla domu w praktyce

Założenie instalacji fotowoltaicznej jest dzisiaj prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. W praktyce fotowoltaika dla domu sprowadza się najpierw do stworzenia projektu instalacji. Musi on przede wszystkim uwzględnić zapotrzebowanie danego gospodarstwa na energię elektryczną. Ponadto konieczna jest analiza otoczenia, w którym mają być zamontowane panele fotowoltaiczne. Tutaj ważne jest zapewnieni jak najlepszej ekspozycji paneli na słońce, aby zyskać ich jak największą wydajność. Opłacalność fotowoltaiki dla domu wiąże się również z umiejętnym wykorzystywaniem energii słonecznej. Co to znaczy?

Fotowoltaika dla domu – zasady zużywania energii

Biorąc pod uwagę wprowadzone od 1 kwietnia 2022 zmiany w sposobie rozliczania się proseumentów za prąd z zakładem energii, który magazynuje nadwyżki energetyczne z instalacji fotowoltaicznych, niezwykle ważne jest wykorzystywanie energii słonecznej na bieżąco, czyli zużywanie jej w ciągu dnia.

Tutaj trzeba zadbać przede wszystkim o przemyślaną organizacje dnia. Jeśli chcemy prać, gotować z wykorzystaniem urządzeń elektrycznych, ogrzać ciepłą wodę użytkową czy ładować urządzenia elektryczne, należy to robić w ciągu dnia, czyli w czasie pracy paneli. Wtedy korzystamy z w pełni darmowej energii.

W nocy, kiedy panele nie są aktywne, jesteśmy niestety skazani na pobieranie energii z sieci. Przemyślane użytkowanie prądu pozyskanego ze słońca jest zatem obecnie najskuteczniejszą obroną przed nowym systemem rozliczania. Przy czym fotowoltaika nadal jest korzystna i pozwala na obniżenie kosztów energii, sięgające kilkudziesięciu procent.

fotowoltaika
Instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najprostszych sposobów na zyskanie niezależności energetycznej | fot.: materiał partnera

Ile kosztuje fotowoltaika dla domu jednorodzinnego?

Fotowoltaika dla domu jednorodzinnego jest inwestycją, której koszty zależą głównie od mocy samej instalacji – z reguły waha się ona od około 4 do 10 kW. Przy czym należy brać tutaj pod uwagę również dofinansowania na instalacje fotowoltaiczne, które znacząco zmniejszają koszt inwestycji. Na ostateczną cenę wpływa także rodzaj i marka samych paneli fotowoltaicznych, czy typ instalacji (naziemna, dachowa, on-grid, off-grid). Trudno zatem wskazać uniwersalną cenę. Nie jest jednak problemem, aby uzyskać darmowy kosztorys takiej instalacji. Warto w tym celu skontaktować się z firmami oferującymi montaż fotowoltaiki dla domów jednorodzinnych.

Materiał partnera