Fototapeta na zamówienie czy gotowa? Jaką fototapetę wybrać?

0
378
ściana pod fototapetę
Dekoracje ścienne w postaci fototapet najlepiej umieścić na jednej lub na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach pomieszczenia | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Fototapety ścienne szczyt swojej popularności przeżywały w latach 90. Nie oznacza to jednak, że stanowią dzisiaj pieśń przeszłości, a aranżacje z ich wykorzystaniem nie pojawiają się w nowoczesnych wnętrzach. Przeciwnie, mnogość faktur i deseni może przyprawić o zawrót głowy, a oryginalne wzory niejednokrotnie stanowią o charakterze pomieszczenia. Czy warto zdecydować się na taki właśnie akcent? Czym sugerować się, wybierając fototapety? Czy fototapeta na zamówienie jest warta rozważenia?

  1. Czym są fototapety?
  2. Nowoczesne fototapety – rodzaje
  3. Kiedy warto wybrać fototapetę?

Dekoracje ścienne w postaci fototapet najlepiej umieścić na jednej lub na dwóch sąsiadujących ze sobą ścianach pomieszczenia. Nie należy przesadzać – to wyrazisty dodatek, za pomocą którego łatwo można nadać wnętrzu wyjątkowego charakteru, ale nietrudno także wprowadzić do niego chaos.

Czym są fototapety?

Fototapety to nic innego jak wielkoformatowy wydruk fotograficzny o wysokiej jakości, który może zostać wykorzystany w formie naklejki na ścianę. Choć słowo „foto” sugeruje zdjęcie, w tej roli wykorzystać można dowolną grafikę, szkic, a nawet motyw dekoracyjny – nie musi to być obraz realistyczny. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań, a możliwości są w zasadzie nieograniczone – tym bardziej, że możliwe jest wykonanie fototapety na zamówienie. Przykłady znajdziesz na domstyle.pl/fototapety.

Jedynym warunkiem jest dopilnowanie, aby zdjęcie czy grafika wykorzystane na fototapetę miało określone parametry techniczne.

Nowoczesne fototapety – rodzaje

Wybierając fototapetę, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na rodzaj materiału, na którym został wydrukowany obraz. Poniżej znajdziesz charakterystykę najpopularniejszych modeli dostępnych na rynku.

  • Fototapeta papierowa

To jedna z najtańszych, a jednocześnie najmniej trwałych opcji. Papierowy podkład sprawia, że fototapeta jest dość dosyć cienka, a przez to podatna na uszkodzenia mechaniczne, szkodliwe działanie promieniowania słonecznego oraz wilgoci. Trzeba również dopilnować właściwego przygotowania podłoża, gdyż wszelkie nierówności ścian stają się tu bardzo widoczne.

  • Fototapeta lateksowa

To nieco ulepszony wariant fototapety papierowej, wydrukowanej na papierze z domieszką lateksu. Dzięki temu zyskuje się lepszą jakość wydruku, bardziej żywe kolory, a także grubszą warstwę materiału. Dzięki temu nie trzeba aż tak starannie przygotowywać podłoża. Produkt może nawet zniwelować niedoskonałości na ścianach, jeśli nie będą zbyt duże. Fototapety lateksowe są też łatwe w czyszczeniu, dlatego będą dobrym wyborem do pokoju dziecka lub pomieszczeń wilgotnych, na przykład łazienki.

  • Fototapeta flizelinowa

W tym przypadku nadruk powstaje na specjalnym podkładzie powstałym ze zmieszanych włókien różnego typu, głównie celulozowych i tekstylnych. W efekcie powstaje materiał o dużej wytrzymałości, trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Taką tapetę można nawet myć delikatnymi detergentami.

Kiedy warto wybrać fototapetę?

Fototapeta niewątpliwie stanowi odważny wybór aranżacyjny, zwłaszcza, gdy zapadła decyzja, by pokryć obrazem całą ścianę. Fototapety na wymiar pozwalają zresztą dopasować grafikę do każdej powierzchni. Nie musisz jednak obawiać się takiej decyzji, gdyż współcześnie dostępne wzory nie mają nic wspólnego z tymi wykorzystywanymi kilkadziesiąt lat temu.

Szeroki wybór wzorów i kolorów daje praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Duża jest także rozpiętość cenowa, dlatego nawet dysponując niewielkim budżetem, można wykorzystać tapety we wnętrzu. Fototapety są łatwe w czyszczeniu i montażu, a także odporne na uszkodzenia.

Materiał partnera zewnętrznego