Ekologia na co dzień — na jakie rozwiązania warto się zdecydować?

0
544
rozwiązania ekologiczne
Warto zacząć od drobnych działań w naszym otoczeniu | fot.: stock.adobe.com

Każdy trochę inaczej rozumie pojęcie ekologii na co dzień. Wszyscy jednak muszą się zgodzić, że działania w duchu ekologii są nam niezbędne. W dobie bardzo zanieczyszczonego środowiska to jedyne co może pomóc naszej planecie i nam samym. Skażenie środowiska naturalnego wpływa na wszelkie organizmy, także na organizm człowieka. Zostaje on stopniowo podtruwany i funkcjonuje znacznie gorzej. Jak zatem działać ekologicznie na co dzień? Warto zacząć od drobnych działań w naszym otoczeniu. Jeśli każdy potraktuje sprawę poważnie i zacznie od siebie, wkrótce sytuacja środowiska może ulec, choć minimalnej poprawie. Dla nas to może być niewielki wysyłek, ale dla planety wielka ulga. Od jakich rozwiązań warto zacząć?

Ekologiczne środki transportu

Z uwagi na ekologię, warto wybierać środki transportu takie jak rower czy spacer. Nie generują one spalin. Dodatkowo są bardzo dobrym rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Jeśli rower lub spacer nie mają racji bytu, bo odległość jest za duża, warto wybrać środki komunikacji miejskiej. Pomaga to środowisku oraz pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, oraz uniknąć straty czasu na staniu w korkach. Ciekawym rozwiązaniem są rowery, które można wypożyczyć w większości miast oraz hulajnogi elektryczne, które ostatnimi czasy zyskały na popularności. Można się nimi poruszać dość szybko, a nie generują spalin. Możliwości jest całkiem dużo, nawet jeśli poruszamy się autem, może warto pomyśleć o zabraniu dodatkowych pasażerów? Tak, aby przejazd był bardziej efektywny i zarazem tańszy.

Segregacja odpadów

To rozwiązanie jest koniecznością w krajach Unii Europejskiej i nie tylko. Segregacja odpadów pozwala na ich szybszy i efektywniejszy recykling, a zarazem zmniejsza ilości śmieci zalegające na wysypiskach. W tej mierze warto również zadbać o mądre zakupy. Zanim kupimy kolejne produkty, warto przemyśleć jak wykorzystać coś, co już mamy w domu. W innym wypadku te produkty wylądują w koszu. Marnowanie żywności to poważny problem naszych czasów. 

torba bawełniana
Dzięki temu, że torby bawełniane są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne – wymiana torebek plastikowych na bawełniane jest zarówno ekologiczna, jak i niezwykle stylowa | fot.: stock.adobe.com

Torby bawełniane na zakupy

Dalej w kwestii zakupów — warto nosić ze sobą bawełniane torby na zakupy. Ich wielką zaletą jest to, że możemy ich używać wiele razy, przez co nie generujemy dodatkowego plastiku z jednorazowych reklamówek sprzedawanych w marketach. Takie torby możemy prać, są stosunkowo lekkie i pojemne. To mały gest, ale dla ziemi znaczy bardzo wiele. Plastik rozkłada się bardzo długo i zdecydowanie staje się coraz większym problemem dla otaczającej nas przyrody. Co szczególnie ważne, zakup torby bawełnianej to nie tylko rozsądna inwestycja (wielorazowa torba bawełniana jest tańsza niż każdorazowy zakup torebek w sklepie), ale i ciekawe akcesorium. Tego typu torby mają oryginalne nadruki, szeroki wybór kolorów tkaniny oraz olbrzymie możliwości jeśli chodzi o fason i rozwiązania konstrukcyjne (wielkość, ilość i długość uszu) oraz formy zależne od przeznaczenia (plecaki bawełniane, torby na wino, torby na zakupy, torby na butelki, etc.). Szeroką gamę tego typu produktów można zobaczyć choćby na www.torbybawelniane.pl. Dzięki temu, że torby bawełniane są nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne – wymiana torebek plastikowych na bawełniane jest zarówno ekologiczna, jak i niezwykle stylowa. 

Oszczędzanie wody i prądu

Rozsądne gospodarowanie wodą i energią elektryczną jest bardzo istotną kwestią. Ma znaczenie dla naszego portfela, ale także pomaga środowisku. Już tak niewielkie działania, jak zakręcanie kranu podczas mycia zębów daje spore oszczędności wody w skali miesiąca czy roku. Podobnie jest z energią elektryczną, oszczędne żarówki zmieniają bardzo wiele. 

Kupuj przedmioty używane

Przed zakupem kolejnej rzeczy warto rozważyć przeróbkę tego, co już mamy w swojej szafie. Moda na zakup rzeczy z drugiej ręki trwa, to także jest rozwiązanie. Lepiej wykorzystać rzeczy używane, które często są w bardzo dobrym stanie i mogą nam posłużyć jeszcze przez wiele lat niż napędzać produkcję kolejnych rzeczy ze szkodą dla środowiska.

Rozwiązań jest bardzo wiele, wystarczy odrobina dobrej woli i chęci do działania. Jeśli każdy zacznie od siebie, efekty będzie widać dość szybko przy małym nakładzie zmian naszego życia codziennego. 

OLI