Dywany w nowoczesnym wnętrzu – jak wkomponować je w mieszkanie?

0
2247
Nowoczesne dywany
Najważniejsze cechy określające dobrej jakości dywan to przede wszystkim jego waga oraz gęstość. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Dywan: tkanina często niedoceniona, nierzadko nawet wyśmiewana. Okazuje się jednak, że dywany zyskują na popularności wszędzie tam, gdzie wnętrze powinno cechować się niebanalnym wyglądem. Dowiedz się, w jaki sposób odpowiednio go dobrać!

Dywany – nie tylko u babci!

Chociaż dywany mogą kojarzyć się przede wszystkim z wnętrzami przepełnionymi tradycyjnymi sprzętami, to jednak coraz częściej stanowić mogą one podstawę aranżacji również typowo nowoczesnej. Mimo że skojarzenia z tego typu tkaninami sprowadzać się mogą do ciężkich, dusznych wnętrz zamieszkanych przez osoby starsze, to jednak coraz częściej znaleźć je można w mieszkaniach urządzonych na modłę minimalistyczną. Nie da się bowiem ukryć, że poczucie ciepła, komfortu i przytulności, jakie wytwarza dywan, jest nieporównywalne z niczym innym – dlatego też coraz częściej tkaniny wybierane są jako mocny akcent o charakterze nie tylko dekoracyjnym.

Jakie parametry posiada dobry dywan?

Najważniejsze cechy określające dobrej jakości dywan to przede wszystkim jego waga oraz gęstość. Im wyższe są te dwa parametry, tym wyższej ceny możemy spodziewać się za daną tkaninę. Jest to jednak w pełni uzasadnione: ciężkie, obdarzone gęsta siatką pęczków w osnowie dywany są miękkie i przyjemne w dotyku. Grubość pęczka zależy jednak od materiału wyjściowego: dywan bawełniany będzie oczywiście w każdym przypadku gęstszy niż dywan wykonany na przykład z jedwabiu. Cenę i jakość dywanu dodatkowo podbijają ręczne wykonanie (hand-made) oraz szlachetne materiały, takie jak na przykład wełna merino. W przypadku dywanów tkanych na zamówienie klient często może również wybrać ilość warstw składających się na dywan.

Naturalny czy sztuczny?

Cena dywanu wykonanego z drogich materiałów może być jednak zaporowa. W tym przypadku jedynym rozwiązaniem pozostaje skorzystanie z tkanin sztucznych. Wbrew obiegowym opiniom posiadają one wiele zalet: włókna takie jak poliamid i akryl nie powodują problemów dla alergików, a także nie są dobrym środowiskiem do rozwoju mikrobów i drobnoustrojów.

Dodatkowo syntetyczne włókna wchłaniają w siebie mniej kurzu, dzięki czemu ich czyszczenie nie nastręcza większych trudności. Odpowiednio pielęgnowane dywany wykonane z materiałów syntetycznych mogą przetrwać w dobrym stanie przez wiele lat: nie wydeptują się ani nie blakną nawet przy dużym nasłonecznieniu.

Co określa typ dywanu?

Tkaniny dekoracyjne, takie jak dywany, podzielić można ze względu zarówno na swego rodzaju „specyfikację techniczną”, jak również jego wygląd, styl i pochodzenie. Pierwszy podział zakłada klasyfikację opartą na charakterystyce splotu:

  • rozróżniamy zatem dywany gładkie, pętelkowe (osnowa i wątek wyraźnie widoczne),
  • a także typu shaggy (to znaczy „włochate”).

Pochodzenie dywanu często określa też jego wygląd i styl: w przypadku tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych szczególnie cenione są dywany kaukaskie (najczęściej pochodzące z Azerbejdżanu) oraz bliskowschodnie (perskie, tureckie i inne). Inspiracjami w przypadku maszynowo produkowanych, ogólnie dostępnych tkanin dekoracyjnych, są właśnie te rejony.

Jak dobrać dywan odpowiednio do wnętrza?

Gdy dobieramy dywan, pamiętać należy przede wszystkim o tym, że tkanina na podłodze w dużym stopniu „dociąża” całe wnętrze. Z tego względu nie poleca się jej stosować we wnętrzach pełnych drobnych bibelotów oraz tych, gdzie stoją meble o sporej masie. Z drugiej strony, dywany o ciemnym, głębokim kolorze lub dekoracyjnym wzorze o dużej gęstości we wspaniały sposób dopełnić mogą minimalistycznie zaaranżowane pokoje, którym zapewniają odpowiedni smak, styl i dekor.

Dywan: sprawdzona alternatywa

Nie da się jednak ukryć, że zarówno osiągnięcia w dziedzinie techniki, jak również nowoczesnego designu są obecne w świecie produkcji tkanin ozdobnych. Z tego też powodu klienci mogą przebierać w nieskończonej ilości deseni i kształtów. Dobrze dobrany dywan, jak już wspomnieliśmy na wstępie, będzie bardzo dobrą alternatywą dla zimnych, nieprzyjemnych w dotyku paneli lub wykładzin.

Dobór tego typu tkaniny powinien jednak przebiegać przede wszystkim pod znakiem własnego gustu. Porządny dywan to bowiem inwestycja na lata, dlatego też tak istotne jest, by dopasować jego wygląd i charakterystykę nie tyle do panującej mody, co przede wszystkim do własnych upodobań.

Sprawdź listę sklepów z najlepszymi tekstyliami: https://domar.pl/sklepy/tekstylia-dywany/


Materiał partnera zewnętrznego