Drewno C16 i C24 – podstawowe informacje, różnice

0
428
drewno konstrukcyjne
Drewno C16 oraz C24 to materiały budowlane określane mianem drewna konstrukcyjnego | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Drewno to jeden z najstarszych materiałów, który wciąż wykorzystywany jest w budownictwie. Powszechna dostępność, lekkość, a jednocześnie wytrzymałość sprawiają, że trudno znaleźć lepsze zastępstwo. Aby można było korzystać z drewna podczas stawiania budynków, musi ono spełniać odpowiednie wymagania. To pozwala zakwalifikować je jako drewno konstrukcyjne. Jego przykładami może być drewno C16 i C24. Co je odróżnia, jakie są zastosowania tych materiałów i gdzie się w nie zaopatrywać?

Drewno konstrukcyjne — klasy

Drewno C16 oraz C24 to materiały budowlane określane mianem drewna konstrukcyjnego. Aby było to możliwe, muszą one spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące wytrzymałości oraz wilgotności. Najłatwiej określić je mianem klasy. Litera C na początku oznaczenia mówi o tym, że jest to drewno pochodzące z drzew iglastych. Liczba to z kolei odporność na zginanie wyrażona w MPa.

Klasa określa też parametry wytrzymałościowe na inne siły mogące działać na deskę lub belkę. Wśród norm jakościowych, które regulują to, jakie parametry musi spełniać drewno konstrukcyjne wyróżnia się między innymi normy BS EN 14081 oraz BS EN 519:1995.

Klasa, jaką ma drewno C16 to też informacja dotycząca tego, jakiej obróbce poddawany jest materiał. Jest to drewno lite, czyli wycinane prosto z bali. Do jego produkcji nie stosuje się klejenia, czy też innych sposobów łączenia.

Drewno C16 i C24 – zastosowania

Drewno C16 i C24 z racji na różne klasy wytrzymałościowe stosuje się w inny sposób. Pierwszy z materiałów to dobry wybór w miejscach, gdzie deski nie będą poddawane ogromnym obciążeniom. Z tego powodu tworzy się z niego konstrukcje pomocnicze, a także wiaty, czy też altany lub tarasy.

Z drewna C24 korzysta się w szerszym zakresie, jest to jeden z dwóch najpopularniejszych rodzajów drewna konstrukcyjnego litego. Może ono służyć do tworzenia konstrukcji szkieletowych, stropów, ścian, czy też konstrukcji dachowych.

Gdzie zamówić drewno C16 i C24?

Wysoka jakość i solidność materiałów to bardzo ważna kwestia. Od niej zależy bezpieczeństwo całego budynku. Dlatego trzeba znaleźć odpowiedniego i godnego zaufania dostawcę. Drewno konstrukcyjne C16 oraz C24 oferuje firma PATA. Jest to producent szeroko pojętych materiałów z drewna.

Firma PATA posiada bogaty asortyment, w którym znajduje się znacznie więcej surowców niż tylko drewno konstrukcyjne C16 i C24. Poza nim firma ta oferuje też tarcicę, materiały nieobrzynane, deski tarasowe, wykończeniowe, podłogowe, klejone belki, płyty drewniane, płyty OSB, sklejki, czy też łączniki i wkręty.

PATA posiada także spory zakres oferowanych usług. Firma ta poza sprzedażą materiałów z drewna może też zaoferować realizację powiązanych z użyciem tych surowców prac. Zakres sięga od malowania desek i cięcia drewna na odpowiednią długość po wykonanie impregnacji, czy też wycenę projektów. Drewno oferowane przez firmę PATA pochodzi ze sprawdzonych gospodarstw leśnych, które działają na terenie Łotwy. Dzięki temu wszystkie produkty poza solidnością i wysoką jakością cechuje niski wpływ na środowisko naturalne.

Materiał partnera zewnętrznego