Dlaczego warto mieć regulator temperatury pokojowej?

0
736
regulator temperatury
Regulatory funkcjonują najczęściej na zasadzie bezprzewodowej komunikacji ze sterownikiem kotła CO | fot.: stock.adobe.com

Sezon grzewczy powoli zbliża się ku końcowi, wobec czego można wyciągnąć sporo wniosków i lepiej przygotować się na następny. Wielu z nas narzeka na fakt, że mamy problem z utrzymaniem prawidłowej temperatury w pomieszczeniach. Czasami w domu jest za ciepło, czasami za zimno, a jedyny sposób by coś z tym zrobić to regularnie zmieniać temperaturę kotła w piwnicy. Nie jest to optymalne wyjście, dlatego poleca się zamontować regulator temperatury pokojowej. Dzięki temu niewielkiemu urządzeniu elektronicznemu nasz komfort wzrośnie nieporównywalnie.

Jak to działa?

Regulatory funkcjonują najczęściej na zasadzie bezprzewodowej komunikacji ze sterownikiem kotła CO. W niektórych przypadkach, gdy odległość jest bardzo duża, istnieje możliwość instalacji regulatora podłączonego za pomocą kabli. Jest to jednak bardzo rzadka potrzeba, stąd typowy regulator temperatury pokojowej nie wymaga dziś prowadzenia przewodów, wiercenia czy kucia ścian. Sygnał dociera do kotłowni poprzez fale radiowe, a dzięki niskiemu poborowi mocy urządzenie może być zasilane z baterii. Nie trzeba doprowadzać do niego zasilania, a jednocześnie możemy przenosić je w dowolne miejsce. Po wydaniu polecenia, sterownik kotła zareaguje odpowiednio, zmniejszając lub zwiększając temperaturę wody, która wpływa do kaloryferów. Stąd osoby, które korzystają z regulatorów temperatury pokojowej nie narzekają na to, że w ich domu jest za ciepło lub za zimno. Urządzenie zadba o to, by ciepłota w pomieszczeniu była zawsze na takim samym poziomie.

Jak zamontować?

Montaż jest wyjątkowo prosty i możemy wykonać go samodzielnie. Najpierw sprawdźmy, czy sterownik naszego kotła CO pozwala na używanie zewnętrznego regulatora temperatury pokojowej. Pozwala na to praktycznie każdy nowoczesny sterownik, jest więc duża szansa, że również w naszym przypadku nie trzeba będzie dokonywać żadnych zmian. Następnie musimy dokonać aktywacji odpowiedniej funkcji w kotłowni i sparować nasz regulator ze sterownikiem kotła. Dokonujemy tego zgodnie z instrukcją obsługi jednego i drugiego urządzenia. Gdy polecenia z regulatora są już poprawnie przekazywane do sterownika pieca, pozostaje nam zamontować urządzenie w domu. Najlepiej uczynić to w pomieszczeniu, gdzie przebywamy najczęściej. Regulator temperatury pokojowej dobrze jest umieścić na przykład w przedpokoju bądź w takim pokoju, który najlepiej oddaje średnią temperaturę panującą w całym domu. Dzięki temu sterowanie będzie najbardziej efektywne, a my będziemy cieszyć się odpowiednio ogrzewanym budynkiem.

Materiał partnera