Czym jest taśma led?

0
937
Taśma led
Taśma led to pewnego rodzaju oświetlenie, które wyprodukowane jest na zasadzie umieszczenia kilkuset specjalnych diod do elastycznej płytki PCB | fot.: stock.adobe.com

Nowoczesne rozwiązania w aranżacji wnętrz cechują się niezwykłą unikalnością, wygodą użytkowania, funkcjonalnością oraz ciekawym wyglądem. Wiele z oryginalnych pomysłów pozwala również zaoszczędzić przy zakupie ich i podczas ich eksploatacji. Proste, nieoczywiste, banalne akcesoria niekiedy mogą stać się hitem wystroju, a stosowanie tego rodzaju rozwiązania stanie się popularne i nagminne. Jedną z technik dekoracji wnętrz jest stosowanie oświetlenia led. Czym jest taśma led? Jak ją zainstalować? Do czego nadaje się tego rodzaju taśma?

Taśma led to pewnego rodzaju oświetlenie, które wyprodukowane jest na zasadzie umieszczenia kilkuset specjalnych diod do elastycznej płytki PCB. Dla wzmocnienia taśma z diodami zalana jest sylikonem, dzięki czemu możliwe jest jej wykorzystanie w różnych warunkach i do wielu celów. Dzięki umieszczonej od spodu warstwy klejącej możliwe jest przyczepienie jej do dowolnej powierzchni. Do produkcji artykułu wykorzystywane są różnego rodzaje diod, które różnią się między sobą ilością pobieranej energii.

Taśmy led najczęściej zasilane są za pomocą specjalnie zamocowanych baterii w postaci zasilacza, a podczas wyboru najbardziej dostosowanego do potrzeb produktu należy zwrócić uwagę na docelową moc zasilania, moc paska led na metr bieżący oraz długość taśmy.

Jak wygląda montaż taśmy led?

Taśma led to produkt, który można zamontować na kilka sposobów. Jednym z nich jest bezinwazyjne mocowanie za pomocą umieszczonej pod taśmą warstwy klejącej. Wierzchnią powłokę należy usunąć z taśmy, a następnie przykleić instalację w pożądane miejsce. Aby taśma mocna i długo utrzymała się na miejscu należy wcześniej odpowiednio przygotować wyznaczone miejsce, odłuszczając je. Warto również zadbać o łatwy dostęp prądu, by zapewnić taśmie odpowiednie zasilanie. Montaż ten jest szybki, prosty i nie wymaga od użytkownika posiadania żadnych specjalnych umiejętności.

Kolejnym sposobem umieszczenia taśmy w pożądanym miejscu jest mocowanie za pomocą, znajdujących się w zestawie, uchwytów trzymających. Sposób ten zazwyczaj wymaga większej ingerencji, a podczas montażu należy wywiercić odpowiedniej wielkości dziury. Tak zamontowany system trwale pozostanie w pożądanym miejscu bez przesuwania się i odklejania.

Trzecią metodą montażu instalacji jest wprowadzenie taśmy w specjalnie przygotowane profile. Odpowiednie elementy ochronne zapewniają trwałość produktu, jak również chronią przed zabrudzeniem, kurzenie oraz nadmiernym rozprzestrzenianiem światła. Nowoczesne systemy montażu mogą stanowić również nieobalany sposób aranżacji i dekoracji wnętrz.

Gdzie montować taśmy led?

Taśma led to rozwiązanie, które można zastosować w wielu przypadkach. To idealne rozwiązanie do oświetlenia wnętrza szafy, wizualnego powiększenia niedużej powierzchni, oklejenie lustra czy wyznaczenia kilku stref w jednym pomieszczeniu. Taśmy te nadają się zarówno do salonu, sypialni, kuchni, jak i łazienki. Możliwość wyboru koloru, rozmiaru czy efektów specjalnych z pewnością doda uroku nawet najbardziej nudnemu pomieszczeniu.


Materiał partnera zewnętrznego