Czego można dowiedzieć się, sprawdzając księgę wieczystą?

0
633
umowa deweloperska
Księgi wieczyste to publiczny rejestr stanu prawnego nieruchomości, do którego każdy może mieć dostęp | fot.: materiał partnera

Księga wieczysta stanowi odzwierciedlenie stanu prawnego nieruchomości. Dzięki temu pozwala szybko ustalić komu i jakie prawa względem niej przysługują. Sprawdzenie księgi wieczystej to konieczność, kiedy zamierzasz zakupić nieruchomość – zwłaszcza, jeśli jej stan prawny nie jest do końca jasny. Tylko czego dokładnie można się z niej dowiedzieć?

Księga wieczysta – co to jest?

Księgi wieczyste to publiczny rejestr stanu prawnego nieruchomości, do którego każdy może mieć dostęp. Są one prowadzone w naszym kraju przez sądy rejonowe. Od wielu lat mają postać elektroniczną, dzięki czemu można się z nimi wygodnie zapoznać nawet we własnym domu. Warto jednak pamiętać, że sprawdzenie księgi wieczystej przez doświadczoną kancelarię prawną pozwala zyskać pewność, że nieruchomość, którą zamierzamy kupić, nie jest obarczona żadnymi obciążeniami i ma jasną sytuację prawną.

Jakie informacje można znaleźć w księdze wieczystej?

Księga wieczysta składa się z czterech działów, które szczegółowo opisują stan prawny nieruchomości. Dowiesz się z niej wielu istotnych informacji – na przykład kto jest właścicielem nieruchomości, którą planujesz kupić, czy została ona zakupiona na kredyt oraz czy jest zadłużona.

Poszczególnych informacji należy poszukiwać według działu, gdzie:

  • Dział I to oznaczenie nieruchomości. W sekcji też możesz poszukiwać informacji o tym, gdzie zlokalizowana jest nieruchomość, jaki ma numer oraz powierzchnię.
  • Dział II opisuje własność. Należy tutaj poszukiwać danych, kto jest aktualnym właścicielem mieszkania czy działki, którą masz w planach kupić.
  • Dział III określa prawa, roszczenia i ograniczenia. Co to oznacza w praktyce? Jeśli nieruchomość jest zadłużona i została zajęta przez komornika sądowego, to informację o tym fakcie znajdziesz właśnie tutaj.
  • Dział IV określa stan hipoteki. Pozwala więc sprawdzić, czy nieruchomość została zakupiona na kredyt oraz czy został on całkowicie spłacony.

Dodatkowo w księdze wieczystej można znaleźć dokładną datę jej założenia. Co istotne, podział na działy i uporządkowana struktura dokumentu sprawiają, że odnalezienie istotnych informacji nie jest trudnym zadaniem. Ważne jednak, aby potrafić je właściwie interpretować, dlatego najlepiej to zadanie powierzyć prawnikowi.

W jaki sposób uzyskać dostęp do księgi wieczystej?

Dostęp do księgi wieczystej danej nieruchomości przysługuje wszystkim zainteresowanym osobom. Wystarczy znać jej numer, aby zapoznać się szczegółowo z treścią. Powinien go przekazać sprzedawca nieruchomości.

Przeglądu księgi wieczystej można dokonać samodzielnie lub zlecić to zadanie upoważnionemu prawnikowi.

Materiał partnera