Co warto wiedzieć o basenie sportowym przed zakupem?

0
497
kobieta pływająca w basenie
Chcąc kupić idealnie dopasowany basen aquasport, będziesz musiał wziąć pod uwagę jego rozmiar, wagę, dostępny system grzewczy, sposób działania (np. dysz), a także funkcje bezpieczeństwa | fot.: stock.adobe.com

Zakup jacuzzi lub wanny z hydromasażem wiąże się z dużym wydatkiem, kosztowną instalacją, ale także stwarza problemy związane z wyborem stylu, modelu, rozmiaru, wagi itd. Chcąc kupić idealnie dopasowany basen aquasport, będziesz musiał wziąć pod uwagę jego rozmiar, wagę, dostępny system grzewczy, sposób działania (np. dysz), a także funkcje bezpieczeństwa.

Basen aquasport — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Na początku zwróćmy uwagę na rozmiar i wagę basenu aquasport. Niektóre z nich są zaprojektowane w taki sposób, aby pasowały do ​​istniejącej przestrzeni na wannę, dzięki czemu można łatwo wyjąć obecną i wymienić ją na lepszy model. W niektórych przypadkach może to być dobry pomysł, ale ponieważ większość wanien jest zbyt mała, aby przeciętny dorosły mógł się w nich zrelaksować, tego rodzaju inwestycja może się nie opłacać. Jeśli chodzi o jacuzzi, pamiętaj, że im większa wanna, tym lepsze doświadczenie i bardziej relaksujące efekty. Jeśli jesteś w trakcie remontu lub budujesz nowy dom, zadaj sobie kilka pytań dotyczących rozmiaru: kto będzie korzystał z jacuzzi? Czy będzie korzystać z niego ktoś, kto ma problemy z plecami lub posiada inne ograniczenia fizyczne?

Jeśli dysze nie zostaną umieszczone we właściwych miejscach, skuteczność jacuzzi będzie można podać w wątpliwość. Mogłoby nawet być zagrożeniem dla osób z jakimiś dolegliwościami i chorobami ciała. Zadaj sobie również pytanie, ile osób ma zamiar korzystać z jacuzzi? Wspólny relaks z hydromasażem to wspaniały sposób na spędzenie romantycznego wieczoru z drugą połówką. Czy podłoga będzie w stanie utrzymać ciężar wanny? Istnieją modele żeliwne, akrylowe i z włókna szklanego (np. baseny sportowe), które mają różne cechy, a także swoje słabe i mocne strony. Wanna żeliwna będzie najcięższa, ale pamiętaj, że po dolaniu wody do dowolnej wanny jej waga znacznie wzrośnie.

Wybór wanny a działanie: funkcje bezpieczeństwa i system grzewczy

Względy bezpieczeństwa obejmują zarówno obsługę, jak i zastosowanie domowej wanny z hydromasażem. Dobrym przykładem jest montaż uchwytu do bezpiecznego podnoszenia się na ścianie od strony prysznica. Basen sportowy powinien mieć także antypoślizgową podłogę, wbudowane poręcze oraz jakąś formę łatwego i bezpiecznego dostępu. Twoja wanna powinna być również wyposażona w wewnętrzny czujnik niskiego i wysokiego poziomu wody. Ma to na celu wyłączenie silnika, gdy w jacuzzi nie ma wystarczającej ilości wody lub włączenia alarmu, gdyby woda miała się przelać. Bez tej funkcji mógłbyś przypadkowo spalić silnik, na przykład uruchamiając go na sucho.

Wanny z hydromasażem występują w dwóch rodzajach, które charakteryzują się różnymi sposobami działania. Jednym z nich jest system małych otworów, które wtłaczają do wody potężne podmuchy powietrza. Są łatwiejsze do czyszczenia i konserwacji. Z kolei wanna z dyszami wodnymi wypycha cyrkulującą wodę, zapewniając bardziej terapeutyczny, pulsujący masaż wodny. Jeśli zdecydujesz się na ogrzewanie wanny za pomocą istniejącego domowego systemu grzewczego, upewnij się, że poradzi sobie z ilością wody, jaką będziesz napełniać wannę. Dzięki systemowi zewnętrznemu woda w wannie szybko się ochłodzi dzięki cyrkulującym dyszom, więc będziesz częściej napełniać jacuzzi gorącą wodą.

Materiał partnera