Ciemna tapeta – do jakich pomieszczeń pasuje?

0
655
ciemna tapeta
Tapeta na ścianę to niewątpliwie doskonała okazja, by wprowadzić do domu odrobinę koloru i świeżości | fot.: materiał partnera

Kiedy w szczególności warto zdecydować się na tapety w ciemnych kolorach? Do jakich wnętrz pasują i jak wkomponować je w dotychczasową aranżację? Te kilka pytań być może również wam zaprząta nieustannie myśli, a my nie pozostawimy ich bez odpowiedzi. Sprawdźcie nasze triki wnętrzarskie i zobaczcie, kto może pozwolić sobie na ciemne tapety.

Tapety 2022 – czyli jak gustownie urządzić mieszkanie?

W ostatnim czasie zaobserwowaliśmy, że ścienne tapety ponownie cieszą się dużą popularnością, a wszystko to za sprawą szerokiego wyboru rozwiązań. Mnogość wzorów, faktur i kolorów naprawdę zachwyca! Dziś tapety na ścianę już na szczęście nie kojarzą się z zamierzchłymi czasami, gdy królowały nietypowe motywy, wręcz zaburzające aranżację w pomieszczeniu. Obecnie możecie liczyć na wysokiej jakości dekoracje, które nie tylko urozmaicą wnętrze, ale również optycznie je powiększą. Zanim jednak zdecydujecie się na konkretne rozwiązanie, dobrze byłoby zastanowić się, na jakim efekcie tak naprawdę wam zależy. Czy nowa tapeta ma stanowić kluczowy element aranżacji? A może jednak będzie wyłącznie uzupełnieniem dotychczasowej kompozycji? Odpowiedzi na te pytania z pewnością rozjaśnią wam całą sprawę i umożliwią podjęcie dalszych działań. Nowa ozdoba ścienna powinna być zgodna z waszymi indywidualnymi preferencjami, a także dopasowana do charakteru pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są tapety w ciemnych kolorach. Wbrew pozorom mogą świetnie podkreślić pomieszczenie i nadać mu rzadko spotykanego charakteru. Niestety mocne barwy nie w każdym wypadku pozwolą wam uzyskać satysfakcjonujący efekt i stąd też tak ważna jest znajomość kilku podstawowych trików wnętrzarskich. O czym pamiętać, wybierając ciemne tapety na ścianę?

Ciemne tapety – do jakiego wnętrza warto je wybrać?

Trendy wnętrzarskie nieustannie ulegają mniejszym i większym przeobrażeniom. Co za tym idzie? Dotychczas wybierane motywy coraz chętniej są zastępowane nowościami, które zachwyciły w ostatnim czasie nie tylko dekoratorów wnętrz. Stylowe tapety ścienne stanowią obecnie coraz chętniej wybierane rozwiązanie i nie sposób się temu dziwić. Umieszczone na najbardziej widocznej ścianie są doskonałym elementem dekoracyjnym, który sprawia, że pomieszczenie nabiera nowego wyrazu. To jednak ciemna tapeta ścienna – choć prezentuje się rewelacyjnie, nie u każdego zda egzamin. Mocne i wyraziste barwy wymagają bowiem zachowania umiaru. W innym razie może okazać się, że aranżacja została całkowicie zaburzona, a pomieszczenie zacznie wydawać się mało przytulne. Nie na tym wam zależy, nieprawdaż? 

Wybierając tapety do domu, nie pomijajcie kluczowego aspektu, jakim jest metraż pomieszczenia. To tak naprawdę od niego zależy efekt końcowy! Małe wnętrza uwielbiają jasne i stonowane kolory. Jeżeli jednak możecie pochwalić się mieszkaniem niezwykle przestronnym, do którego z niemal każdej strony wpada światło naturalne – sprawa wygląda nieco inaczej. Możecie śmiało postawić na ciemne tapety kosmos czy tapety geometryczne i cieszyć się nowym designem. Stylowe tapety w ciemnych barwach powinny zostać naklejone wszędzie tam, gdzie miejsce ma otwarta przestrzeń. Wówczas nie będziecie musieli martwić się, że wnętrze ulegnie optycznemu zmniejszeniu.

Jakie ciemne tapety do domu wybrać?

Tapeta na ścianę to niewątpliwie doskonała okazja, by wprowadzić do domu odrobinę koloru i świeżości. Przy wyborze ciemnych motywów kierujcie się w szczególności własnym gustem. U jednych sprawdzą się geometryczne wzory 3D i czarno-białe ornamenty vintage, u drugich natomiast modernistyczne mozaiki bądź nowoczesna krata. Wybór do najłatwiejszych nie należy. To fakt! Niemniej pamiętajcie, że wybrana dekoracja ścienna powinna podkreślać, a jednocześnie uzupełniać aranżację, nie odwrotnie. Zdecydujecie się na motyw, który w przynajmniej małym stopniu będzie nawiązywał do znajdujących się w pomieszczeniu akcesoriów i dodatków. Wówczas uzyskacie bardzo spójny efekt niczym wprost z wnętrzarskiego lookbooka.

Na ciemne tapety niestety nie każdy będzie mógł sobie pozwolić. To jednak warto je rozważyć i pokryć nimi mały skrawek ściany!

Materiał partnera