Chemia profesjonalna a gospodarcza – podobieństwa i różnice

0
1167
Chemia gospodarcza
Wykorzystanie chemii profesjonalnej w domu może być kuszące, szczególnie dla osób, które marzą o ułatwieniu sobie procesu sprzątania. Ich używanie często wymaga jednak wiedzy i wprawy oraz zachowania zaostrzonych środków bezpieczeństwa | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Środki chemiczne to codzienność każdego człowieka – tzw. chemię gospodarczą wykorzystujemy do sprzątania, mycia, prania i innych czynności. Konieczność ich stosowania dotyczy też firm z różnych branż – jednak one zwykle wykorzystują tzw. chemię profesjonalną. W czym są podobne, a czym różnią się te dwa typy środków chemicznych? Dowiedz się, jak dobierać chemię do określonych zastosowań.

Chemia do sprzątania

Środki chemiczne najczęściej kojarzą się ze sprzątaniem. W każdym większym sklepie na dziale chemicznym można znaleźć szereg środków przeznaczonych do różnych zastosowań – do kuchni, łazienki, podłóg, szyb, dywanów. Dzięki nim sprzątanie w warunkach domowych staje się zdecydowanie prostsze – to dlatego, że poszczególne produkty są nakierowane na usuwanie konkretnych typów zabrudzeń z określonych powierzchni. Tego rodzaju formuły są jednak niewystarczające do sprzątania w miejscach, gdzie każdego dnia przewija się wiele osób i wykonuje się znacznie więcej czynności niż w domowym zaciszu. Zarówno w dużym biurze, jak i np. w centrum handlowym, szkole, urzędzie czy szpitalu zastosowanie znajduje więc wyłącznie tzw. chemia profesjonalna od Chemiatechnicza.

Zestaw do czyszczenia szyb
Środki chemiczne najczęściej kojarzą się ze sprzątaniem. W każdym większym sklepie na dziale chemicznym można znaleźć szereg środków przeznaczonych do różnych zastosowań – do kuchni, łazienki, podłóg, szyb, dywanów | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Chemia profesjonalna – stężenie ma znaczenie

Czym więc różni się chemia profesjonalna od tzw. gospodarczej, przeznaczonej do użytku w gospodarstwie domowym? Najczęściej rzecz sprowadza się do stężenia substancji aktywnych. Produkty profesjonalne mają ich znacznie więcej. To dlatego, że muszą poradzić sobie często z intensywnymi zabrudzeniami. Ponadto bardziej skoncentrowane formuły umożliwiają użycie mniejszych ilości produktów na większych powierzchniach. Dzięki temu firmy i instytucje nie muszą zaopatrywać się w hektolitry płynów czy past czyszczących, co znacznie ułatwia ich użytkowanie, przechowywanie i zakup. Dodatkowym atutem koncentratów jest możliwość ich rozcieńczenia – do codziennych zabrudzeń można więc stosować delikatniejsze środki, za to podczas gruntownych porządków nie trzeba szukać bardziej efektywnych preparatów.

Czy chemia profesjonalna różni się składem od gospodarczej?

Często zdarza się również, że chemia techniczna wykorzystuje zupełnie inne substancje aktywne niż środki czyszczące dostępne w marketach. Najczęściej profesjonalne preparaty działają szybciej i intensywniej, dzięki czemu ułatwiają sprzątanie, a nawet dezynfekowanie dużych powierzchni. Oznacza to, że procesy czyszczenia w dużych obiektach można przeprowadzić błyskawicznie, co umożliwia płynne funkcjonowanie firm czy instytucji.

Produkty z gamy chemii profesjonalnej często mają również specyficzne przeznaczenie. Oznacza to, że wśród tych środków znajdziemy znacznie więcej formuł do konkretnego wykorzystania – np. do tłuszczy, rdzy, kamienia i wielu innych zabrudzeń, które w obiektach publicznych czy przemysłowych narastają bardzo szybko. Intensywne działanie takich produktów pozwala na ich sukcesywne usuwanie, pomagając w zachowaniu czystość i higieny.

Czy chemię profesjonalną można i warto stosować w domu?

Wykorzystanie chemii profesjonalnej w domu może być kuszące, szczególnie dla osób, które marzą o ułatwieniu sobie procesu sprzątania. Ich używanie często wymaga jednak wiedzy i wprawy oraz zachowania zaostrzonych środków bezpieczeństwa. Tego rodzaju preparaty są bowiem znacznie silniejsze, a co za tym idzie, mogą być drażniące lub szkodliwe dla zdrowia. Do domowego użytku przeznaczona jest chemia gospodarcza, która jest wystarczająco silna, by poradzić sobie z codziennymi zabrudzeniami, a jednocześnie bezpieczna. Jeśli jednak masz do czynienia z bardzo dużymi, narastającymi przez dłuższy czas zabrudzeniami, chemia profesjonalna może okazać się niezastąpiona również w domu. Środki o przeznaczeniu profesjonalnym idealnie nadają się do gruntownych porządków i procedur renowacyjnych, jednak zawsze należy dokładnie sprawdzić ich przeznaczenie i używać tylko zgodnie z zaleceniami.


Materiał partnera zewnętrznego