Ceramika bolesławiecka – produkty ceramiczne słynne na cały świat

0
717
ceramika bombka
Produkty ceramiczne, które są już od setek lat wytwarzane w Bolesławcu oraz okolicach, cieszą się dużą popularnością z uwagi na wysoką jakość wykonania | fot.: materiał partnera

Wyroby wytworzone z ceramiki są od lat chętnie wybierane w charakterze elementów ozdobnych. Oprócz tego pełnią one również rolę użytkową – zastawa ceramiczna to podstawa w każdym domu, w którym ceni się klasyczne rozwiązania. Gdzie można znaleźć ceramikę najwyższej jakości? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: ceramika bolesławiecka to rozwiązanie, które z pewnością spełni potrzeby nawet najbardziej wymagających koneserów.

Ceramika z Bolesławca – dlaczego warto zdecydować się na wyroby?

Produkty wytwarzane w Bolesławcu nie cieszyłyby się tak wielką sławą (nie tylko w Polsce, ale także wśród turystów z innych krajów europejskich, a nawet z innych kontynentów), gdyby nie takie atuty, jak między innymi niezwykle misterny charakter ich wykonania oraz wielka różnorodność.

Ceramika artystyczna Bolesławiec – kilka słów na temat historii

Porcelana bolesławiecka jest wytwarzana, począwszy od okresu średniowiecznego. Wytwarzanie produktów z tego surowca stało się popularne krótko po tym, jak odkryto w okolicy znaczne pokłady ceramiki (glinki ceramicznej). Kolejne dziesięciolecia przyniosły ugruntowanie pozycji Bolesławca jako miejscowości ważnej pod kątem produkcji wyrobów ceramicznych. Ten rodzaj działalności jest istotny dla Bolesławca po dziś dzień, czego przykładem jest dewiza („Bolesławiec – miasto ceramiki”) oraz fakt, że jego mieszkańcy regularnie – w okresie letnim, od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia – obchodzą uroczyste obchody lokalne określane jako Bolesławieckie Święto Ceramiki.

Ceramika Bolesławiec – dlaczego warto?

Produkty ceramiczne, które są już od setek lat wytwarzane w Bolesławcu oraz okolicach, cieszą się dużą popularnością z uwagi na wysoką jakość wykonania.

Dużym atutem jest – poza walorami użytkowymi, także niepowtarzalna estetyka wykonania. Jednym z dominujących trendów w przypadku działalności producentów w Bolesławca jest ozdabianie wyrobów według motywów natury. Zazwyczaj jest to design nawiązujący do motywów wody, ziemi, powietrza czy ognia.

Niektórzy mogą być zdania, że słynna ceramika bolesławiecka to rozwiązanie przeznaczone głównie „na salony”, dla osób, które cenią sobie elegancje i klasyczne rozwiązania, lecz nie przepadają za nowoczesnym designem, w którym czołowe miejsce przyznaje się wyrobom ze szkła czy metalu. Stwierdzenie to jest jedynie częściowo prawdziwe. Wprawdzie zastawy ceramiczne itd. najlepiej sprawdzą się w przypadku osób preferujących tradycyjny wystrój wnętrz, to ceramika jest dość uniwersalna i nie powinna kontrastować z bardziej nowoczesnym designem. W efekcie nawet w dwudziestym pierwszym wieku, mimo zmiany trendów i gustów na przestrzeni lat, owoce pracy bolesławieckich manufaktur wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.

Jak wyrabia się produkty w Bolesławcu?

Ceramika to nic innego jak wyrób finalny, który powstaje w wyniku przeprowadzenia procesu wypalania uformowanej glinki ceramicznej (słowo „ceramika” pochodzi od greckiego „keramos”, które w języku Greków oznacza glinę). Nie inaczej jest w przypadku naczyń produkowanych na terenie bolesławieckich manufaktur – ich stworzenie następuje w wyniku procesu wypalania (w temperaturze nawet 1 200 stopni w skali Celsjusza).

Nie inaczej jest w przypadku ceramiki wytwarzanej w Bolesławcu. Stworzenie zastaw stołowych, półmisków, filiżanek itd. jest możliwe dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Proces ten sprawia także, że wyroby są nie tylko atrakcyjne pod kątem estetyczne, ale także odporne na uszkodzenia i wysokie temperatury.

ANDY Ceramika, czyli gdzie znaleźć dobrej jakości wyroby ceramiczne?

Jeśli chodzi o ceramikę bolesławiecką – sklepy internetowe to najlepsze rozwiązanie, by móc w łatwy i szybki sposób nabyć produkty wytworzone w manufakturach w Bolesławcu. Oczywiście, nie oznacza to, że sprzedawcę powinno wybierać się bez większego namysłu. Wręcz przeciwnie, wybór powinien zostać poprzedzony na przykład analizą opinii umieszczonych w internecie przez dotychczasowych klientów (nic nie buduje dobrej reputacji sklepu tak skutecznie jak zadowoleni klienci).

Jeśli chodzi o bolesławiecką ceramikę – wyprzedaż w sklepie ANDY Ceramika obejmuje takie rodzaje produktów ceramicznych jak między innymi:

  • filiżanki,
  • garnki,
  • czajniki i dzbanki,
  • pojemniki na przyprawy.

Oczywiście, wymienione wyżej grupy produktów to nie wszystkie kategorie produktów, jakie można znaleźć w ANDY Ceramika. Ogółem, ten sklep internetowy obejmuje łącznie ponad 400 różnych kształtów w 150 dekoracjach.

Materiał partnera