Bezprzewodowe dzwonki do drzwi – jakie rozwiązanie wybrać?

0
526
bezprzewodowy dzwonek do drzwi
Dzwonki bezprzewodowe komunikują się za pomocą fal radiowych i nie wymagają żadnego okablowania | fot.: materiał partnera

Współczesne dzwonki do drzwi kosztują niewiele, są łatwe w montażu i działają przez wiele lat niemal bezobsługowo. Największą popularnością cieszą się dzwonki bezprzewodowe, które można zainstalować w sposób bezinwazyjny. Jakie urządzenia dzwoniące wybrać do domu lub mieszkania i na jakie parametry zwrócić uwagę?

Jak działają bezprzewodowe dzwonki do drzwi?

Dzwonki bezprzewodowe komunikują się za pomocą fal radiowych i nie wymagają żadnego okablowania. Każde urządzenie tego typu składa się z dwóch podstawowych elementów. Są to:

  • Nadajnik (włącznik) – to przycisk dzwonka umieszczany na zewnątrz, najczęściej przy drzwiach wejściowych. Jego naciśnięcie powoduje wysłanie sygnału do odbiornika.
  • Odbiornik – umieszczony wewnątrz domu lub mieszkania element, który emituje sygnał dźwiękowy (i/lub świetlny) po otrzymaniu sygnału z nadajnika.

Dzwonki bezprzewodowe są zasilane bateriami lub energią kinetyczną. W tym drugim przypadku energia mechaniczna (wytworzona w momencie naciśnięcia na dzwonek) zostaje zamieniona w energię elektryczną. Dzwonki tego typu są zatem bezprzewodowe i bezbateryjne. Co istotne, można je użytkować w taki sposób (praktycznie bezobsługowo) nawet przez 30 lat.

Jak zamontować dzwonek bezprzewodowy?

Montaż urządzeń tego typu jet niezwykle prosty. Wszystkie niezbędne elementy potrzebne do instalacji dzwonka znajdziesz w kupionym zestawie. Większość producentów umożliwia dwa sposoby montażu. Pierwszy, całkowicie bezinwazyjny pozwala zamontować urządzenie przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej. Wybierając ten sposób, pamiętaj, by dobrze wyczyścić i osuszyć powierzchnię ściany, na której przykleisz urządzenie.

Drugą możliwością jest instalacja z użyciem kołków montażowych (są zazwyczaj dołączane do zestawu przez producentów). Jest to solidniejsza forma montażu, polecana szczególnie na zewnątrz, zwłaszcza jeśli dzwonek znajduje się w miejscu nieosłoniętym od deszczu. Montaż tego rodzaju zajmuje kilka minut i wciąż jest relatywnie nieinwazyjny (w porównaniu do rozwiązań przewodowych, które wymagałyby rozkuwania ścian).

Zakup dzwonka do drzwi – jaki model wybrać?

Na rynku znajdziemy dziś bardzo wiele modeli dzwonków bezprzewodowych, wykorzystujących różne technologie i wyposażonych w określone funkcjonalności dodatkowe. Szeroki wybór urządzeń tego typu można znaleźć w sklepie internetowym Eltrox: https://www.eltrox.pl/automatyka-domowa/akcesoria-elektryczne/dzwonki-bezprzewodowe.html

Jakie parametry sprawdzić przed zakupem?

  • Materiał, z jakiego wykonano urządzenie – sprawdź, czy jest odpowiednio solidne, odporne na pęknięcia i zarysowania. Nie bez znaczenia jest również estetyka wykonania i dobre spasowanie elementów. Dzwonek (szczególnie umieszczany na zewnątrz nadajnik) powinien charakteryzować się również odpowiednią klasą odporności na wilgoć. 
  • Regulacja głośności dzwonka – warto wybrać model, który pozwoli w razie potrzeby zwiększyć głośność (np. w domu seniora) lub zmniejszyć, czy całkowicie wyciszyć (np. kiedy w domu są małe dzieci). 
  • Zasięg działania – standardowo producenci oferują sprawną komunikację nadajnika i odbiornika w odległości około 100 metrów, co jest wystarczające w typowym użytku domowym. W razie potrzeby możliwy jest zakup urządzeń o znacznie wyższych parametrach (nawet do 500 m).
  • Dodatkowe funkcjonalności: wybór melodii dzwonka, możliwość emitowana sygnałów dźwiękowych (przydatne dla osób niedosłyszących), a także możliwości rozbudowy (nowoczesne dzwonki można połączyć np. z systemem domowego monitoringu).

Po więcej informacji zapraszamy na stronę sklepu Eltrox: https://www.eltrox.pl/.

Materiał partnera