Wywoływanie zdjęć a rozbieżność cen. Co wpływa na koszt odbitek?

0
506
wywoływanie zdjęć
Koszt wydruku jednej odbitki zaczyna się już od… kilkudziesięciu groszy, ale może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Różnica jest ogromna! | fot.: materiał partnera

Twoim postanowieniem jest wywołać wszystkie ważne zdjęcia z ostatnich lat? To doskonały pomysł, ponieważ oglądanie fizycznych fotografii jest bardzo przyjemne i może stanowić świetną rozrywkę podczas spotkania z bliskimi. Zauważyłeś jednak znaczną rozbieżność cen pomiędzy różnymi rodzajami odbitek? Zastanawiasz się, skąd wynikają te różnice? Czy warto zainwestować w droższe wydruki? Sprawdź!

Od czego zależy koszt wykonania odbitek?

Koszt wydruku jednej odbitki zaczyna się już od… kilkudziesięciu groszy, ale może wynieść nawet kilkadziesiąt złotych. Różnica jest ogromna! Warto dowiedzieć się, z czego ona wynika. 

  • Rodzaj papieru

Wiele laboratoriów oferuje zdjęcia wydrukowane na tanim papierze kredowym, dzięki czemu cena odbitki czy fotokalendarza jest bardzo atrakcyjna. Jednak ten materiał ma niską gramaturę i technologię druku kiepskiej jakości, więc fotografie mogą być podatne na zniszczenia i mieć wyblakłe kolory.

Nieco droższy, ale o wiele lepszy jakościowo jest papier fotograficzny. Jest odpowiednio gruby i ma żywe nasycenie kolorystyczne. Barwy na takich zdjęciach są dobrze odwzorowane, czernie o odpowiedniej gęstości, a szczegóły idealnie widoczne. Do tego fotografie wydrukowane na tym materiale nie płowieją z biegiem czasu i są bardziej odporne na zarysowania.

  • Rozmiar zdjęcia

Im większą fotografię chcesz wykonać, tym więcej będzie trzeba zapłacić, ponieważ wiąże się z to z większym zużyciem papieru i (w przypadku druku atramentowego) tuszu. Jednak duże fotografie idealnie sprawdzają się do oprawienia w ramki i umieszczenia na ścianie. W ten sposób można zyskać wspaniałą dekorację wnętrza.

Jeśli chcesz zaoszczędzić i szukasz formatu do albumu, postaw na mniejsze zdjęcia 9 x 13 cm lub klasyczne 10 x 15 cm. Kosztują kilkadziesiąt groszy za sztukę i pasują do większości albumów i ramek dostępnych na rynku.

  • Liczba zamówionych odbitek

Dobre laboratorium obniży cenę za wydruk fotografii, jeśli zamówisz dużą liczbę zdjęć. Jeśli zdecydujesz się złożyć zamówienie np. na foto.fujifilm.pl, to w przypadku formatu 10 x 15 cm wydruk odbitki kosztuje niecałe 90 groszy, jeśli zamawiasz jedną sztukę. Koszt wywołania spadnie do 59 groszy, jeśli zlecisz wydruk ponad 500 zdjęć. Warto też śledzić promocje, które często pojawiają się w serwisie, np. z kodem rabatowym.

  • Sposób realizacji zamówienia

Jeśli zależy Ci na tym, żeby otrzymać swoje odbitki w krótkim czasie, wybierz opcję z odbiorem osobistym w Twoim lokalnym laboratorium. Jeśli złożysz zamówienie rano, to najprawdopodobniej będzie gotowe do odbioru po południu. Jednak pamiętaj – czas realizacji zależy od wybranego produktu. Jeśli będą to standardowe odbitki, to zamówienie będzie szybko zrealizowane. Na inne fotoprodukty z reguły trzeba poczekać nieco dłużej. Najlepiej skontaktować się bezpośrednio z fotolabem, u którego zlecona została realizacja Twojego zamówienia, by uzyskać szczegóły odnośnie do czasu wykonania.  

Wywoływanie odbitek – gdzie najlepiej?

Cena wydrukowania zdjęć zależy także od tego, w jakiej firmie zamówiłeś odbitki. W ostatnich latach bardzo popularne są samoobsługowe maszyny do wywoływania fotografii. Ich zaletami są prywatność (nikt poza Tobą nie zobaczy zdjęć) oraz szybkość realizacji. Jednak w automatach często są ograniczone możliwości wyboru formatu, ceny są wyższe, a druk zazwyczaj jest w technologii termosublimacyjnej, przez co zdjęcia nie wyglądają zbyt dobrze.

Lepszym wyborem jest internetowe laboratorium fotograficzne. Na foto.fujifilm.pl zamówisz odbitki bez wychodzenia z domu – wystarczy, że „wgrasz” zdjęcia na serwer i zapłacisz za zamówienie. Dodatkowo możesz je wyedytować, aby mieć pewność, że nic ważnego nie zostanie ucięte na gotowej odbitce.

Co ważne – w foto.fujifilm.pl zdjęcia drukowane są wyłącznie papierze fotograficznym, więc będą one nie tylko pięknie się prezentować, ale także wytrzymają długie lata.  

Nie oszczędzaj na odbitkach. W końcu to pamiątki, które zostaną z Twoją rodziną na całe pokolenia!

Materiał partnera