Jaki rozmiar roweru wybrać? Najważniejsze wskazówki

0
482
mężczyzna na rowerze
Wybór roweru dla osób, które na jednośladach zjadły zęby, nie stanowi absolutnie żadnego wyzwania | fot.: stock.adobe.com

Zakup roweru to bardzo często bardzo duże wyzwanie dla osób, które wcześniej nie przykładały zbyt dużej uwagi do jednośladu, na jakim jeździły w przeszłości. Warto jednak mieć na uwadze, że to, jaki rozmiar ramy roweru wybierzemy, będzie rzutowało na naszą wygodę jazdy, komfort oraz co najważniejsze, bezpieczeństwo. Na szczęście z problemem wyboru rozmiaru ramy nie pozostajemy sami. Sprawdźmy, w jaki sposób w prosty sposób dobierzemy rower o idealnej wielkości. 

Dlaczego wybór rozmiaru ramy rowerowej jest ważny?

Wybór roweru dla osób, które na jednośladach zjadły zęby, nie stanowi absolutnie żadnego wyzwania. Takie osoby po krótkiej chwili spoglądania na rower już wiedzą, czy będzie to pojazd idealnie dopasowany do jego wzrostu, sylwetki oraz stylu jazdy. Jeśli jednak nad kupnem roweru pochylamy się pierwszy raz w życiu, warto dokładnie przeanalizować ten proces, między innymi dobierając rozmiar ramy rowerowej. Wbrew obiegowym opiniom, to nie specyfikacja techniczna powinna być dla nas najważniejsza w wyborze roweru. Owszem, to również istotne kwestie, szczególnie dla bardziej wprawionych rowerzystów, jeśli jednak nie przywiążemy szczególnej uwagi do rozmiaru ramy, wszystkie te fantastyczne osiągi, którymi charakteryzuje się dany model roweru, pójdą w zapomnienie. To jednak nie wszystko. Odpowiednia pozycja w trakcie jazdy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz bezpieczeństwa. Czy ktoś z nas wyobraża sobie być czujnym i skoncentrowanym przez wiele godzin podczas jazdy na niewygodnym rowerze? Jeśli rozmiar nie będzie odpowiednio dobrany, sami prosimy się o nieszczęśliwe wypadki. 

Sprawdzony sposób na prawidłowy wybór rozmiaru ramy rowerowej

Sprawdźmy zatem, jak w prosty sposób zweryfikować rozmiar idealnie dopasowanej do nas ramy roweru. Przede wszystkim powinniśmy rozpocząć od stanięcia boso przy ścianie w pozycji wyprostowanej. W takiej pozycji zmierzymy odległość pomiędzy podłożem a kroczem. To punkt wyjściowy, od którego możemy zacząć analizować wybór konkretnego roweru. No właśnie – jaki rower wybrać? Sam typ roweru ma nie mniejsze znaczenie. Mnożnik, który wykorzystamy, różni się w zależności od wybranego roweru. Jak kształtują się mnożniki w przypadku różnych typów jednośladów? 

  • Rower szosowy – 0.66
  • Rower górski – 0.57
  • Rower trekkingowy – 0.63

Wcześniej odmierzoną wysokość pomnóżmy przez powyżej podaną wartość, a następnie podzielmy to przez 2.54, co pozwoli nam uzyskać wartość w calach. Taka wartość będzie stanowiła syntetyczny i obiektywny wskaźnik, jakim powinniśmy sugerować się podczas wyboru konkretnego rozmiaru naszej ramy roweru. 

 Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze roweru? 

To oczywiście nie koniec naszych analiz związanych z wyborem optymalnego roweru. Oczywiście rozmiar ramy to czynnik decydujący, jednak nie mniej ważny jest sam typ jednośladu, a także jego specyfikacja techniczna. Te kwestie powinniśmy dopasować do naszych preferencji oraz stylu jazdy, a także jej częstotliwości. Rowery obecnie znajdziemy w praktycznie każdym przedziale cenowym, co również może być całkiem istotną wytyczną przy wybraniu konkretnego modelu. 

ŁNA