Jak wybrać właściwą gitarę elektryczną?

0
433
gitara elektryczna
Aby upewnić się, że dokonało się wyboru gitary elektryczną, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom, należy rozważyć kilka kwestii | fot.: stock.adobe.com

Wybór odpowiedniej gitary elektrycznej to ważna decyzja. Niezależnie od tego, czy jest się początkującym muzykiem, czy profesjonalistą, gitary elektryczne oferują mnóstwo opcji do tworzenia unikalnych dźwięków i stylów. Aby upewnić się, że dokonało się wyboru gitary elektryczną, która najlepiej odpowiada indywidualnym potrzebom, należy rozważyć kilka kwestii – ton, kształt i rozmiar, konfigurację przetworników, rodzaj i grubość strun, profil szyi i inne.

Ton

Jeśli chodzi o wybór gitary elektrycznej, ton jest największym czynnikiem decydującym. Każda gitara elektryczna ma swój własny, odrębny dźwięk; niektóre mogą mieć jaśniejszy ton, podczas gdy inne mają cieplejszy lub ciemniejszy dźwięk. Warto zastanowić się, jaki rodzaj dźwięku będzie odpowiedni, przed dokonaniem zakupu.

Kształt i wielkość

Kształt i wielkość korpusu gitary elektrycznej również wpływają na sposób jej brzmienia i gry. Różne elektryczne gitary mają różne kształty, od klasycznych projektów do nowoczesnych. Należy rozważyć swój poziom umiejętności przy wyborze wymiarów gitary elektrycznej – te mniejsze są zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze dla początkujących muzyków, natomiast większe gitary elektryczne zapewniają lepszą głośność i projekcję dla profesjonalnych muzyków.

Konfiguracja przetworników

Szereg gitar elektrycznych jest wyposażonych w wiele przetworników, które mogą dać różne opcje tonalne. Przetworniki single-coil oferują jasne brzmienie, podczas gdy przetworniki humbucker wytwarzają cieplejsze tony. Najlepiej określić rodzaj muzyki, jaką się gra i jaką mocą się dysponuje, aby zdecydować, które przetworniki do gitary elektrycznej będą odpowiednie.

Rodzaj i grubość strun

Rodzaj strun, które posiada gitara elektryczna, jest również ważny do rozważenia. Różne rodzaje gitar elektrycznych wymagają różnych rodzajów strun; na przykład, gitary elektryczne ze stalowymi strunami mają grubsze struny niż gitary elektryczne z tymi wykonanymi z nylonu. Im cieńsze struny, tym łatwiej jest grać, więc warto rozważyć, jaki poziom umiejętności się posiada, jeszcze przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego modelu.

Profil szyjki

Profil szyjki gitary elektrycznej wpływa na to, jak wygodna jest gra. Gitary elektryczne są w różnych kształtach – od szerokich szyjek dla graczy rytmicznych do cienkich szyjek, które działają najlepiej dla graczy wiodących. Najlepiej wziąć pod uwagę kształt dłoni przy wyborze gitary elektrycznej – szersze szyjki mogą być wygodniejsze dla większych dłoni, podczas gdy cieńsze szyjki dopasują się do dłoni mniejszych.

Materiał partnera