Jak wybrać najlepszy kołowrotek wędkarski?

0
452
kołowrotek wędkarski
Wszystkie kołowrotki wędkarskie są zbudowane na pierwszy rzut oka w podobny sposób, jednak przy bliższej analizie okazuje się, że występuje pomiędzy nimi wiele istotnych różnić | fot.: materiał partnera

Każdy wędkarz wie, że kołowrotki są bardzo ważnym elementem każdego zestawu. To z ich pomocą wyciągane są ryby, dlatego wybór odpowiedniego kołowrotka powinien być dokładnie przemyślany. Na rynku dostępne jest wiele różnych modeli kołowrotków, które różnią się od siebie budową oraz zastosowaniem. Początkujący wędkarze mogą mieć wiec problem z wybraniem odpowiedniego sprzętu. W tym artykule postaramy się nieco bliżej przybliżyć najważniejsze kwestie związane z kołowrotkami. Postaramy się również odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać najlepszy kołowrotek wędkarski. 

Podstawowe aspekty związane z kołowrotami, które warto wziąć pod uwagę?

Wszystkie kołowrotki wędkarskie są zbudowane na pierwszy rzut oka w podobny sposób, jednak przy bliższej analizie okazuje się, że występuje pomiędzy nimi wiele istotnych różnić. Każdy jednak powinien wiedzieć, że kołowrotki zazwyczaj zbudowane są z takich elementów jak rotor, korbka, stopka, hamulec, korpus oraz szpula. Powinny one być wykonane z trwałych materiałów, dzięki którym kołowrotek będzie w stanie pracować należycie przez długo okres czasu. Szeroki wybór dobrej jakości  kołowrotków wędkarskich znajdziesz w wielu specjalistycznych sklepach stacjonarnych i internetowych. Lepiej od razu zdecydować się na porządny kołowrotek, aby nie być zawiedzionym. 

Jak wybrać najlepszy kołowrotek wędkarski?

Kołowrotki wędkarskie możemy podzielić na kilka rodzajów, które wykorzystywane są przy różnych technikach łowienia. Przykładowo multiplikatory są znacznie bardziej zaawansowanymi konstrukcjami, niż zwykle kołowrotki ze szpulą dlatego stosuje się je do połowu większych ryb. Z tego powodu, przy wyborze najlepszego kołowrotka wędkarskiego, dobrze jest wziąć pod uwagę technikę, do jakiej będzie wykorzystywany. Kołowrotki ze stałą szpulą stosuje się  wędkarstwa karpiowego, spiningowego, gruntowego, spławikowego oraz metody feeder. To właśnie tym typem kołowrotków powinni się zainteresować wędkarze łowiący na te metody.

Multiplikatory to jak już powiedzieliśmy znacznie bardziej skomplikowane konstrukcje, które odbiegają od tradycyjnych kołowrotków. Stosuje się je zazwyczaj w metodzie spiningowej lub w castingu. Do zamontowania urządzenia, jakim są multiplikatory, trzeba również posiadać wędkę, która na to pozwala, ponieważ sposób mocowania oraz przelotki, mają wpływ na to, czy dany kołowrotek można zainstalować na kiju. Przy wyborze najlepszego kołowrotka dobrze jest zdecydować się na produkty od sprawdzonych producentów, którzy posiadają doświadczenie w produkcji kołowrotków. 

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy wyborze kołowrotka?

Przy wyborze odpowiedniego kołowrotka wędkarskiego, dobrze jest zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów, które mogą wpłynąć na komfort korzystania z danego sprzętu. Warto zatem w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę przełożenie oraz ilość łożysk. Są to parametry, które dobiera się pod metodę łowienia. W niektórych z nich potrzebne są bowiem kołowrotki szybciej zwijające żyłkę i płynniejsze w pracy. W przypadku łożysk bardzo ważne jest, z jakiego materiału są one wykonane. Łożyska stworzone ze słabej jakości materiałów będą bowiem negatywnie wpływać na płynność podczas zwijania. 

Pod uwagę warto również brać pod uwagę takie parametry jak pojemność szpuli, masa oraz materiał wykonania. Większe szpule pozwalają nawijać więcej żyłki, jest szczególnie istotne dla wędkarzy karpiowych. Masa kołowrotka wpływa natomiast na komfort, dlatego dobrze ją dopasować pod indywidualne preferencje. Kołowrotki wędkarskie najlepiej, aby wykonane były z metalu lub innego trwałego materiału, ponieważ tylko wtedy będą długo służyć. 

Materiał partnera