Wbrew powszechnym opiniom, filatelistyka wciąż pozostaje jednym z popularniejszych zainteresowań, w przypadku którego Polska odznacza się szczególnie długą tradycją. Niezależnie od tego, czy tematyka danego albumu odnosi się do motywów przyrodniczych, religijnych czy historycznych – każdy klaser niesie ze sobą szczególną wartość kolekcjonerską. Dowiedz się jak rozpocząć swoją przygodę ze zbieraniem znaczków, a także które egzemplarze uchodzą za najcenniejsze!
Historia filatelistyki
Historia filatelistyki jest w znacznym stopniu zbliżona do początków samych znaczków pocztowych. Premiera pierwszego egzemplarza, zwanego „Penny Black”, miała miejsce w roku 1840 w Wielkiej Brytanii. Popularność tego zainteresowania rozkwitła w latach 60. i 70. XIX wieku i obejmowała w głównej mierze dzieci i młodzież. Pierwsze publikacje klaserów na początku XIX wpłynęły na znaczny wzrost liczby filatelistów, co miało bezpośredni wpływ również na ceny znaczków.
Najcenniejsze rodzaje znaczków
Za najcenniejsze znaczki pocztowe uznaje się egzemplarze wydane przed II wojną światową, a także te opatrzone błędami druku. Ponad to, na szczególną uwagę kolekcjonerów zasługują jednostki unikatowe, w przypadku których dostępna jest wyłącznie jedna wersja. Znaczną wartość osiągają również egzemplarze tworzące kolekcje, np. serie 3 znaczków.
Jak rozpocząć zbieranie znaczków?
W przypadku początków przygody z filatelistyką, niezbędnym narzędziem jest klaser z paskami przezroczystej folii, umożliwiający swobodne przechowywanie i oglądanie egzemplarzy. Na początku swojej drogi warto kolekcjonować wyłącznie interesujące Cię znaczki, na które zwracasz szczególną uwagę. W późniejszym etapie istnieje możliwość określenia tematyki danego albumu, co znacznie zwiększy atrakcyjność Twojego klasera.
Innymi narzędziami stanowiącymi wsparcie w realizacji hobby są:
- lupa
- pinceta z zaokrąglonymi końcówkami
Chińskie znaczki pocztowe
Wśród pasjonatów znaczków pocztowych, znaczną uwagę przywiązuje się do chińskich egzemplarzy, nierzadko osiągających sporą wartość pieniężną. Jednostki pochodzące z okresu rewolucji kulturalnej (Chiny Ludowe), wydawane od roku 1958 do 1968 odznaczają się największym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów.
Chińskie znaczki charakteryzują kolorowe grafiki, znamienny znak chiński (kwadrat przekreślony pionową kreską), a także wizerunek Mao Zedonga – komunistycznego dyktatora. Szereg egzemplarzy nawiązuje również do motywów zwierzęcych i roślinnych.
Materiał partnera