Czy warto zacząć wędkować?

0
274
wędkowanie
Wędkarstwo daje swego rodzaju moc sprawczą, zapewnia bezpośredni kontakt z przyrodą, pozwala szlifować pewne postawy | fot.: materiał partnera

Odpowiedzi na pytanie: czy warto zacząć wędkować, nie trzeba nawet googlować. Każdy człowiek doskonale wie lub przynajmniej przypuszcza, że ten sport jako jeden z nielicznych jest tani, umożliwia kontakt z naturą, korzystnie wpływając przy tym na umysł i ciało. Przejdźmy jednak do szczegółów…

Dlaczego warto zainteresować się wędkarstwem?

Wędkarstwo zapewnia samorozwój i to nie tylko ten mentalny. Fakt, że daje dużo czasu na potrzebne przemyślenia oraz wewnętrzne wyciszenie jest wręcz oczywisty. Chodzi raczej o rozwój umiejętności przydatnych w terenie. Planując wyprawę na ryby, na przykład weekendową, trzeba przecież odpowiednio się przygotować. Na miejscu rozbić obozowisko, postawić namiot, umiejętnie rozpalić ognisko itd. Takie czynności, choć z pozoru łatwe, w praktyce okazują się dość problematyczne. Z czasem stają się jednak coraz prostsze, a co najważniejsze – satysfakcjonujące. Wędkarstwo daje swego rodzaju moc sprawczą, zapewnia bezpośredni kontakt z przyrodą, pozwala szlifować pewne postawy. Za jego sprawą człowiek nabiera pokory, ale i umiejętności radzenia sobie w ciężkich sytuacjach.

Decydując się na rozwój zainteresowań z zakresu wędkarstwa, dajemy sobie także możliwość poznania nowych ludzi. Człowiek, jako istota z natury społeczna potrzebuje takich kontaktów.
A wspólna pasja bardzo łączy, zapewnia też niewyczerpaną pulę tematów do rozmów i dyskusji.

Przerażają Cię koszty związane z wędkowaniem? Tylko spokojnie!

Chciałbyś zacząć wędkować, ale martwisz się przymusem sporej inwestycji w tego typu hobby? Nic dziwnego. Bardzo dużo aktywności wymaga przecież znacznego nakładu. W zasadzie tylko bieganie wiąże się z  ograniczonymi kosztami, koniecznością kupienia wyłącznie odpowiedniego obuwia i odzieży. Nawet karnet na siłownię to już znaczny, a przynajmniej odczuwalny wydatek.

W przypadku wędkarstwa może Cię jednak zaskoczyć to, że sport ten wcale nie jest tak drogi, jak mogłoby się początkowo wydawać. Poza wędką i podstawowym osprzętem takim, jak na przykład noże i nożyczki wędkarskie nie musisz przecież kupować niczego więcej. Na pozostałe akcesoria, między innymi krzesło wędkarskie czy torbę możesz zdecydować się nieco później. Tym samym stopniowo, z miesiąca na miesiąc czy nawet z roku na rok – kompletować całość wyposażenia.

Masz wątpliwości natury prawnej? Rozwiej je wszystkie

Ostatnią kwestią, która Cię zapewne nurtuje, są przepisy prawa. Owszem, w wędkarstwie obowiązują takowe i należy ich przestrzegać. Wszystkie koncentrują się rzecz jasna wokół tak zwanej karty wędkarskiej. Można ją wyrobić w przeznaczonych do tego placówkach, a następnie korzystać z wód z zakresu PZW, czyli Polskiego Związku Wędkarskiego

Czy wobec tego, każdy, kto chce rozpocząć przygodę z wędkowaniem, musi posiadać taki dokument? Otóż nie, nie jest to konieczne. Wówczas jednak trzeba łowić ryby wyłącznie na wodach prywatnych, których właściciel  dokładnie w tym celu je udostępnia. Należy też dostosować się do ogólnie przyjętych norm, nie śmiecić i nie zakłócać spokoju innych.

Artykuł sponsorowany