Akcesoria niezbędne w fotografii

0
417
akcesoria fotograficzne
Na rynku znajdziemy liczne akcesoria fotograficzne, które oczywiście pomagają w fotografii, ale warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeśli zaczynasz przygodę z fotografią, musisz zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria. Wśród nich są nie tylko takie rzeczy jak aparat, obiektywy, lampa błyskowa czy statyw, ale także torba fotograficzna. Przeczytaj jakie ma zastosowanie.

Co potrzebujesz, żeby robić dobre zdjęcia?

Wydawać by się mogło, że żeby robić dobre zdjęcia, potrzebny jest dobry aparat. Tymczasem nie do końca ta teoria jest prawdziwa. Na rynku znajdziemy liczne akcesoria fotograficzne, które oczywiście pomagają w fotografii, ale warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach.

1. Dobry aparat nie zawsze robi dobre zdjęcia

Kupienie drogiego aparatu to jeszcze nie jest droga do sukcesu. Jeśli nie masz pojęcia o fotografii, nawet najlepszy aparat na rynku nie zrobi idealnego zdjęcia. Czasem więc lepiej kupić tańszy sprzęt, a zainwestować dodatkowo w praktyczny kurs lub chociaż merytoryczną książkę.

2. Do aparatu warto dobrać obiektywy

Do aparatów z wymienną optyką warto mieć różne obiektywy. Szczególnie, jeśli fotografujesz w różnych sytuacjach. Inaczej sprawdzają się bowiem obiektywy portretowe, inaczej szerokokątne (np. do zdjęć wnętrz), a jeszcze inaczej teleobiektywy (do fotografowania chociażby zwierząt z dużej odległości).

3. Karty pamięci i dodatkowa bateria

Jeśli planujesz długie i intensywne fotografowanie, zapasowa i duża karta pamięci oraz dodatkowa bateria to podstawa. To rozwiązanie polecane szczególnie na długie podróże, w miejsca o trudnych warunkach atmosferycznych (np. duży mróz) lub z ograniczonym dostępem do gniazdka elektrycznego.

4. Kiedy przydaje się lampa błyskowa i statyw?

Fotografia w pomieszczeniach często wymaga użycia dodatkowej lampy błyskowej. Warto kupić choćby najmniejszą lampę, którą w razie potrzeby można szybko założyć na aparat i doświetlić kadr. Jeśli planujesz zdjęcia przy długim czasie naświetlania albo takie, na których też chcesz być, przyda się również statyw.

akcesoria fotografa
Torba fotograficzna lub też plecak, różnią się od tradycyjnych tym, że wykończone są od środka grubymi gąbkami. To chroni sprzęt przed wstrząsami czy uderzeniami w czasie podróży lub transportu | fot.: materiał partnera zewnętrznego

5. W czym przechować sprzęt fotograficzny?

Kiedy już skompletujesz powyższe elementy, chcąc ruszyć w teren, musisz mieć torbę lub plecak, w których bezpiecznie przechowasz i przetransportujesz swój sprzęt. A zatem…jaką rolę spełnia torba fotograficzna?

Jaką rolę spełnia torba fotograficzna?

Torba fotograficzna lub też plecak, różnią się od tradycyjnych tym, że wykończone są od środka grubymi gąbkami. To chroni sprzęt przed wstrząsami czy uderzeniami w czasie podróży lub transportu. Najczęściej torba fotograficzna ma szereg przegródek, w które możemy włożyć aparat i obiektywy oddzielnie – nie musimy się wówczas martwić, że sprzęt będzie się przemieszczał w torbie i obijał o siebie.

Materiał partnera zewnętrznego