Zasady rozszerzania diety niemowląt. Sprawdź!

0
1420
Niemowlę podczas karmienia
Mimo że każdy maluch rośnie we własnym tempie, pewne zasady rozszerzania diety są stałe. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wprowadzać do diety niemowląt nowe produkty? To ważne pytanie, ponieważ rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć w odpowiednim momencie. Ma to znaczenie dla prawidłowego rozwoju pociechy. Mimo że każdy maluch rośnie we własnym tempie, pewne zasady rozszerzania diety są stałe.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety niemowlęcia?

Według zaleceń Ekspertów[1], rozszerzanie diety powinno nastąpić nie wcześniej niż po ukończeniu 17. tygodnia i nie później niż w 26. tygodniu życia niemowlęcia. Podstawą żywienia półrocznego dziecka powinno być nadal mleko mamy (lub modyfikowane), jednak w tym wieku możesz powoli zacząć wprowadzać do jego diety nowe pokarmy. Jak stwierdzić, czy maluch jest na to gotowy? Jeśli dziecko umie kontrolować ruchy głowy i szyi, potrafi siedzieć ze wsparciem lub samodzielnie usiąść i zaczyna interesować się posiłkami, które jedzą inni, możesz zacząć wprowadzać do jego jadłospisu nowe pokarmy[2]. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z pediatrą.

Co podawać niemowlęciu na pierwsze posiłki?

Zacznij od wprowadzenia do diety maluszka puree z warzyw. Spróbuj gotowanej marchwi, brokułów, zielonego groszku lub kalafiora. Gdy niemowlę zaakceptuje smak warzyw (po około 2 tygodniach), dodaj do diety przeciery z owoców – np. jabłek, gruszek lub bananów.

Następnym krokiem jest wprowadzenie produktów zbożowych dla niemowląt. Zacznij od podawania kilku łyżeczek kaszki i pozwól dziecku przyzwyczaić się do nieznanej mu wcześniej konsystencji jedzenia. Do diety niemowlęcia można włączyć najpierw kasze bezglutenowe, np. kleik kukurydziany, czy ryżowy. Potem warto sięgnąć po inne kaszki zbożowe, które zawierają m.in. pszenicę, jęczmień, żyto.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, jeszcze w 1. roku życia należy wprowadzać do diety dziecka gluten. To mieszanina białek roślinnych występujących w zbożach (pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie), która jest popularnym alergenem. Według doniesień Ekspertów odwlekanie momentu podania glutenu dziecku nie zmniejsza ryzyka rozwoju alergii pokarmowej czy celiakii[3]. Dlatego składnik ten należy wprowadzać tak jak inne pokarmy uzupełniające, obserwując reakcję dziecka.

Ponieważ u półrocznego dziecka kończą się zgromadzone w życiu płodowym zapasy żelaza, powinno zacząć otrzymywać je z diety. Dobrym źródłem tego pierwiastka jest mięso – cielęcina, wołowina, wieprzowina, królik, kaczka i kurczak, a z ryb łosoś, dorsz i makrela. Możesz podawać także kaszki dla niemowląt, które często są wzbogacane o ten składnik.

Dzieciom ośmiomiesięcznym i starszym możesz proponować przekąski, takie jak ugotowane i obrane warzywa, miękkie owoce bez skórki, makaron. Należy przy tym zadbać o pełną różnorodność. W ten sposób maluch nie tylko pozna nowe smaki, ale również dostarczy organizmowi niezbędne składniki odżywcze.

Staraj się także nie dodawać soli i cukru do posiłków niemowlęcia. Nadmiar soli ma niekorzystny wpływ na zdrowie i może wpływać negatywnie na rozwój preferencji smakowych. Natomiast nadmiar cukru w diecie (także pod postacią słodkich napojów) może zwiększać ryzyko próchnicy i nadwagi.

Ile powinno jeść niemowlę?

Aktualnie obowiązujący schemat żywienia niemowląt zawiera wskazówki dotyczące podejścia rodziców do rozszerzania diety niemowlęcia. Wcześniejsze wytyczne informowały m.in. o wielkości porcji. Obecnie przyjmuje się, że od rodzica zależy tylko to, co i kiedy zje dziecko. Natomiast niemowlę decyduje o ilości przyjmowanego pokarmu.

Pierwsze tygodnie rozszerzania diety niemowląt polegają raczej na poznawaniu nowych smaków. Biorąc pod uwagę, że 6-miesięczne dziecko potrzebuje ok. 550 kcal na dobę[4] i większość tego zapotrzebowania zaspokaja mlekiem mamy, ilość stałych pokarmów jest niewielka. Dopiero gdy w kolejnych miesiącach zapotrzebowanie na energię wzrasta, należy zwiększyć porcje pokarmów stałych.

Co zrobić, gdy dziecko nie chce próbować nowych smaków?

Jeśli maluch nie akceptuje nowego jedzenia, nie podawaj go na siłę i spróbuj wrócić z nim później. Często potrzeba kilku prób, by dziecko się do czegoś przekonało. Poza tym nowe potrawy podawaj pojedynczo, co kilka dni. Warto też zapisywać, jakie pokarmy zostały już wprowadzone. Dzięki temu, w razie wystąpienia objawów alergii, takich jak wysypka, biegunka czy wymioty, będziesz w stanie stwierdzić, na co dziecko źle reaguje. Jeśli tak się stanie, koniecznie skonsultuj się z pediatrą.

[1] Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, Hanna Szajewska i wsp., STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA, 2014, T. 11, 225-230

[2] American Academy of Pediatrics (AAP), Starting Solid Foods, 2018.

[3] The European Society For Paediatric Gastroenterology, Hepatology & Nutrition. J Pediatr Gastroenterol Nutr 2016 Jan 13

[4] http://www.imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf


Materiał partnera zewnętrznego