Zaparcia u niemowląt

0
482
zaparcia u niemowląt
Ważne, aby skonsultować się z lekarzem, gdy u niemowlęcia pojawią się zaparcia | fot.: materiał partnera

Trudności z wypróżnianiem, określane mianem zaparć, dotykają nie tylko osób starszych, ale i dzieci, i to już od pierwszych miesięcy życia. Zaparcia u niemowląt zdarzają się bardzo często i są dla maluchów źródłem silnego dyskomfortu. Dlatego w przypadku ich wystąpienia konieczna jest wizyta u lekarza. Warto też zastosować preparaty ułatwiające wypróżnienie i eliminujące towarzyszące im dolegliwości, jak choćby ból brzuszka.

Ważne, aby skonsultować się z lekarzem, gdy u niemowlęcia pojawią się zaparcia. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zaparć u niemowląt i co stosować, aby pozbyć się trudności z wypróżnianiem?

Skąd się biorą zaparcia u niemowląt?

W pierwszych miesiącach życia w organizmie dziecka zachodzi wiele zmian związanych z jego rozwojem. Po narodzinach wciąż rozwija się także układ pokarmowy dziecka. Dlatego też w tym czasie u dzieci bardzo często pojawiają się różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, który nie jest jeszcze w pełni wykształcony, a przez to dużo bardziej wrażliwy. Jedną z nich są zaparcia.

Ich pojawienie się związane jest z trudnością oddania przez malca stolca. Wypróżnienia u dzieci poza tym, że są wówczas nieregularne, często są również bolesne, przez co dziecko może być rozdrażnione i niespokojne.

Główną przyczyną zaparć u niemowląt jest niedojrzały układ pokarmowy, czego konsekwencją jest ograniczona perystaltyka jelit, zwłaszcza jelita grubego, w wyniku czego dochodzi do nadmiernego gromadzenia się mas kałowych w jego końcowym odcinku. Zaparcia u niemowląt są związane także ze sposobem żywienia malucha – częściej zdarzają się u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.

Mogą wystąpić też w okresie zmiany sposobu żywienia – zastąpienia mleka matki mlekiem modyfikowanym oraz okresem wprowadzenia pokarmów stałych. Warto zadbać, aby jakość podawanych w tym czasie posiłków była dostosowana do wieku dziecka. Należy pamiętać także o podawaniu dziecku odpowiedniej ilości płynów, gdyż niewystarczające nawodnienie organizmu sprzyja powstawaniu zaparć.

Xenna Balance Junior – zadbaj o brzuszek maluszka

Zdarza się, że pomimo zachowania wyżej wymienionych zasad, zmiany diety lub na skutek działania innych czynników u dziecka pojawią się trudności z wypróżnianiem. Wówczas po konsultacji z lekarzem warto zastosować preparat na zaparcia u dzieci. Jednym z nich jest Xenna Balance Junior.

Xenna dla dzieci to wyrób medyczny, który został opracowany z myślą o delikatnym układzie pokarmowym maluchów. Xenna Junior zaczyna bowiem działać dopiero w jelitach, czyli tam, gdzie jest faktyczne źródło problemu, pozostając całkowicie obojętną dla pozostałej części układu pokarmowego. Preparat nie podrażnia błony śluzowej żołądka, nie ulega fermentacji w jelicie i nie jest wchłaniany do krwiobiegu. Za to zmiękcza stolec, ułatwiając jego przesuwanie w końcowym odcinku jelita grubego.

Xenna Balance Junior jest dostępny w formie proszku do przeznaczonego do rozpuszczania w wodzie o smaku pomarańczy. Xenna Junior może być stosowana u dzieci od 6 miesiąca życia.

„Możliwe działania niepożądane Xenna Balance Junior: W przypadku stosowania dawek wymaganych do osiągniecia efektu terapeutycznego, nigdy nie odnotowano żadnych działań niepożądanych. Rzadko mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe, burczenie w brzuchu, bóle brzucha, nudności i lekkie biegunki (szczególnie na początku stosowania). Rzadko występują reakcje uczuleniowe (wysypka lub pokrzywka).”

Materiał partnera