Zabawki dla dzieci – jak dobrać je do wieku pociechy?

0
421
zabawki dla dzieci
W przypadku niemowlaków warto zdecydować się na przedmioty, które posłużą jako stymulant rozwoju dziecka | fot.: materiał partnera

Zabawa to niezwykle ważny element codzienności każdego dziecka. To właśnie m.in. za jej sprawą najmłodsi poznają świat, nabywają nowe umiejętności i szukają własnych zainteresowań. Wybierając zabawki, należy pamiętać o tym, aby były one dostosowane do wieku dziecka.

Jakie zabawki będą odpowiednie dla niemowlaków?

Każda zabawka musi być w pełni bezpieczna dla dziecka. Rodzic powinien więc zwrócić uwagę, aby żaden z przedmiotów służących maluchowi do zabawy nie posiadał w swoim składzie niebezpiecznych substancji. W przypadku najmłodszych dzieci bardzo ważne jest również, aby zabawki nie składały się z małych, łatwych w demontażu części, które pociecha może połknąć podczas zabawy.

Oprócz bezpieczeństwa niebagatelne znaczenie w wyborze zabawek ma wiek dziecka. Wiadomo, że maleństwa w wieku niemowlęcym nie zaciekawi to samo, co przedszkolaka. Z tego względu to właśnie ten aspekt rodzic powinien mieć na uwadze, gdy wybiera się do sklepu z zabawkami lub zamawia je online.

W przypadku niemowlaków warto zdecydować się na przedmioty, które posłużą jako stymulant rozwoju dziecka, w tym m.in. jego koordynacji ruchowo-wzrokowej czy zdolności poznawania faktur i kolorów. Dobrym rozwiązaniem będą więc wszelkie zabawki sensoryczne jak m.in. szumiące maskotki, piłki z różnymi kształtami i materiałami czy proste, drewniane układanki.

Zabawki dla dzieci w wieku przedszkolnym

Podczas wyboru produktów dla dziecka w wieku przedszkolnym oprócz stymulacji rozwoju podczas zabawy znaczenie mają jego zainteresowania. Wybór zabawek dla tej grupy wiekowej jest naprawdę szeroki.

Dzieciom lubiącym zabawy artystyczne i kreatywne mogą spodobać się m.in. przyrządy do malowania, różnego rodzaju klocki czy zestawy służące do kolorowania piaskiem.

Na tym etapie można również pomyśleć o wszelkich zabawkach, które przygotują dziecko do stawiania jego pierwszych kroków w murach szkoły. Z tego względu warto zwrócić uwagę, np. na tablice magnetyczne z literkami i cyframi.

Jakie zabawki spodobają się starszemu dziecku?

W przypadku starszych dzieci w wieku powyżej 6 lat wybór zabawek jest bardzo szeroki. Rodzice, którzy chcą sprawić najmłodszym prezent, mogą porozmawiać z pociechami o ich zainteresowaniach, zanim zdecydują się na zakup konkretnej zabawki.

W tym przypadku w grę wchodzą m.in. gry, lalki, zabawkowe pojazdy czy zestawy DIY dla młodych miłośników rękodzieła. Z kolei żywiołowym dzieciom, które chętnie spędzają czas na świeżym powietrzu, może spodobać się hulajnoga.

Materiał partnera