Za oknem szaro i buro? Oto kreatywne formy rozrywki, dzięki którym Twoje dzieci z pewnością nie będą się nudzić!

0
932
zabawy z dzieckiem
Gdy nadchodzi mglista jesień, rodzice muszą wysilić się, by znaleźć rozrywkę dla swoich pociech, która nie zakłada spędzenia całego dnia przed ekranem telewizora czy komputera | fot.: stockAdobe.com

Dzieci są ciekawe świata i nieustannie poszukują jakiegoś zajęcia. Podczas ciepłych miesięcy nie stanowi to problemu, ponieważ do ich dyspozycji są place zabaw, jazda na rolkach czy innego rodzaju zabawy na świeżym powietrzu. Gdy nadchodzi mglista jesień, rodzice muszą wysilić się, by znaleźć rozrywkę dla swoich pociech, która nie zakłada spędzenia całego dnia przed ekranem telewizora czy komputera.

Rusz głową

Wiele dzieci uwielbia różnego rodzaju zajęcia plastyczne. Wystarczy wyposażyć malucha w kilka kredek czy flamastrów, by przez kilka godzin mógł z satysfakcją tworzyć. Gdy podstawowe przybory tracą swój magiczny urok, warto zainwestować w farby do szkła i ceramiki lub modelinę. Pozwoli to dziecku na odkrycie nowych sposobów tworzenia, a udekorowany w ten sposób wazon czy ulepiona figurka posłużą za ozdobę domu. Co więcej, obecnie na rynku można znaleźć setki gier planszowych przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Wystarczy wybrać kilka pozycji i otrzymuje się gwarancję dobrej zabawy nie tylko dla malucha, ale również dla całej rodziny. Do najpopularniejszych gier należą Dobble, Jenga, Pędzące Żółwie oraz Twist. Wiele dzieci zakochało się również w budowaniu z klocków Lego.Ta kultowa zabawka posiada różnego rodzaju dodatki, więc nawet najbardziej zagorzałych fanów można zaskoczyć  nowymi akcesoriami. Sprawdzonym sposobem na spędzenie czasu razem jest także wspólne czytanie książek. Niezależnie od wieku, dzieci uwielbiają słuchać o przygodach swoich ulubionych bohaterów. Ponadto, czytanie pobudza wyobraźnię i rozwija słownictwa, jest to więc sprawdzona inwestycja w rozwój malucha.

Aktywne popołudnie

Niektórzy od najmłodszych lat uwielbiają pomagać w kuchni. Nieraz wystarczy najprostsze zadanie, a dziecko wykona je z niesamowitą radością. Wspólne przygotowanie posiłku to nie tylko pomoc dla zapracowanego rodzica, daje to najmłodszym poczucie sprawstwa i satysfakcję z wykonanej pracy. Szczególnie ekscytujące jest lepienie pierogów czy wykrawanie ciasteczek. Do zaangażowania dzieci ruchowo można wykorzystać zabawę w chowanego, ale równie ciekawe jest najzwyczajniejsze włączenie muzyki i rozpoczęcie tańca. Nie musi to być jakiś konkretny układ, ważne, by czerpać z tego radość. Jeśli jednak ktoś chce nauczyć się konkretnych kroków, na stronach typu youtube.com znajduje się mnóstwo filmików, instruujących jak rozpocząć przygodę z różnymi stylami tańca. Kolejnym niezawodnym sposobem na spędzenie popołudnia z maluchem jest zaproponowanie budowy fortu. Można do tego wykorzystać krzesła, pościel i sterty poduszek. Pomoże to w rozwinięciu wyobraźni dziecka i da mu szczególne miejsce do zabawy.Ciekawym rozwiązaniem jest także przygotowanie dla pociechy poszukiwania skarbów. W różnych miejscach w domu można umieścić wskazówki, które będą prowadziły do głównej nagrody. Nie trzeba mieć dużego domu, by ta zabawa przebiegła pomyślnie, ponieważ nawet w niewielkim mieszkaniu można przygotować grę, która zajmie dziecko na długie godziny i pozwoli mu poczuć się jak prawdziwy odkrywca.

Siedzenie w domu nie musi być nudne. Dzięki tak wielu różnorodnym sposobom na spędzanie wolnego czasu, dziecko z całą pewnością znajdzie coś, co je zainteresuje. Kto wie, może sposób na aktywne zabicie jesiennego popołudnia, stanie się początkiem pasji, która przez długie lata będzie obecna w życiu dziecka?


UJO