Dziecko w mieszkaniu, zwłaszcza takie, które zaczyna być coraz bardziej ruchliwe jest zdolne do wszystkiego. Zatem należy ograniczyć mu dostęp do niebezpiecznych dla niego miejsc. W dzisiejszym poradniku podpowiemy top 5 akcesoriów, które zwiększają bezpieczeństwo dziecka w mieszkaniu. Wśród nich na pewno można wymienić miękką wykładzinę w pokoju, która będzie amortyzować upadki podczas nauki chodzenia, ale ona nie znalazła się w naszym topie. Na co zatem warto postawić?
Ochraniacze do łóżeczka – dla dzieci od 9 miesiąca życia
Zaczniemy od czegoś nieoczywistego i oczywistego zarazem, a mowa o ochraniaczach do łóżeczka. Oczywiste, bo wielu ludzi zakłada je w łóżeczkach już na samym początku. A to jednak błąd! Trzeba wiedzieć, że takie osłony zabezpieczające przed zakleszczeniem się palców tak naprawdę można stosować od 9 miesiąca życia. Wcześniej jest to niebezpieczne ze względu na ograniczone możliwości motoryczne dziecka. Gdy jego główka znajdzie się zbyt blisko materiału może bowiem dojść do utraty powietrza i SIDS. W przypadku starszych dzieci nie ma już takich obaw. Jednocześnie zaczynają być bardzo ruchliwe i często stoją, trzymając się szczebelków.
Blokady do szafek i okien – zadbaj o to, by coś nie dostało się w ręce dziecka lub by nie wypadło
Co rok słyszy się o wypadkach z udziałem dzieci, kiedy to wypadają one przez okno. A wystarczy tak niewiele. Mianowicie należy zastosować specjalną blokadę, która uniemożliwi dziecku otwarcie okna. Oczywiście niebezpieczeństwa czyhają też w domu. Pozostawianie środków chemicznych na widoku czy w dolnych szafkach jest absolutnie delikatnie mówiąc nierozsądne. Jeśli jednak rzeczywiście nie ma się szafki wysoko, gdzie takie środki można by schować, doskonale sprawdzi się blokada do szafek. Jest tak skonstruowana, że dziecko absolutnie jej nie otworzy.
Zaślepki do gniazdek elektrycznych – ograniczenie możliwości porażenia prądem
Kolejne akcesorium z tworzywa sztucznego, które koniecznie trzeba mieć to oczywiście zaślepki do gniazdek elektrycznych. Ich użycie jest bardzo proste jedną część wkłada się do gniazdka, a następnie używa się dołączonego do zestawu kluczyka. Dzięki temu usunięcie blokady bez kluczyka jest niemożliwe. Nawet szarpiąc nie wyciągnie się takiego zabezpieczenia i skutecznie będzie chronić przed porażeniem prądu, w końcu ile można powtarzać, że nie można wkładać palców ani nieuprawnionych przedmiotów do kontaktu. Takie zabezpieczenia pasują do gniazdek z uziemieniem i bez uziemienia.
Barierka bramka na drzwi, schody – ochrona przed upadkiem z wysokości i lepszy nadzór
Nasza czwarta propozycja to oczywiście barierka chroniąca wejście lub klatkę schodową. Posiadając schody i dziecko, które uczy się chodzić, koniecznie trzeba zainwestować w tego rodzaju zabezpieczenie. Co ważne bramka wykonana jest w systemie rozporowym, zatem do jej montażu nie potrzeba wiercenia i nie niszczy się framugi. Nie ma możliwości otwarcia bramki przy pomocy jednego przycisku, konieczne jest jeszcze podniesienie drzwi, co sprawia, że maluch nie może sobie z tym samodzielnie poradzić. Warto wybrać model, gdzie po otwarciu drzwi zamykają się automatycznie. Jest to pomocne, np. gdy niesie się dziecko na rękach. Barierka bezpieczeństwa powinna mieć odpowiednią wysokość i zgodność z europejskim standardem bezpieczeństwa EN 1930.
Szelki do nauki chodzenia – lepsza koordynacja ruchowa
Jedne dzieci uczą się chodzić już przed roczkiem, inne wraz z pierwszymi urodzinami, a jeszcze inne nieco później. Nie ma tu reguły i na pewno jeśli wszystko mieści się w normie, to nie trzeba biegać do specjalisty. Można jednak wspomagać naukę chodzenia. Tutaj doskonale sprawdzą się szelki do nauki chodzenia. Takie szelki przeznaczone są dla dzieci od 6 do 14 miesiąca życia. Posiadają specjalny pałąk, za który trzyma się, gdy dziecko stawia kroki. Oczywiście należy je stosować, gdy dziecko wykazuje już inicjatywę wstaje i próbuje stawiać pierwsze kroki. Dzięki takiemu akcesorium można mieć też malucha pod kontrolą, gdy staje się bardziej ruchliwy. Szelki są miękkie i wszystko jest odpowiednio wyprofilowane, aby dziecko nie odczuwało dyskomfortu. Takie akcesorium może wpłynąć na lepszą koordynację ruchową.
Materiał partnera