Ruchy dziecka – czy maluch w brzuchu mamy reaguje na bodźce z zewnątrz?

0
1698
18 - 24 tydzień ciąży
Mamy zwykle pierwszy raz czują ruchy dziecka między 18. a 24. tygodniem. Nie jest to jednak reguła. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ruchy dziecka są bardzo ważne. Maluch w brzuchu reaguje zarówno na bodźce zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Wiedząc o tym, możesz obserwować jego aktywności, zauważając ich związki z tym, co dzieje się wokół.

Ruchy dziecka – kiedy pierwsze kopnięcia

Zapewne wiesz, że każda ciąża przebiega inaczej i nie ma reguły, kiedy i w jaki sposób zaczniesz odczuwać ruchy dziecka. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące ruchów Twojego maluszka lub coś Cię niepokoi, pamiętaj o możliwości skonsultowania wątpliwości z lekarzem prowadzącym. Mamy zwykle pierwszy raz czują ruchy dziecka między 18. a 24. tygodniem. Nie jest to jednak reguła. Weź pod uwagę również to, że pierwsze ruchy są niezwykle delikatne i przypominają raczej przelewanie lub bulgotanie, a nie kopnięcia. Wiele zależy również od Twojej budowy ciała i od tego, czy jest to Twoja pierwsza ciąża.

Ruchy dziecka – jak je poczuć

Pierwsze kopniaki malucha mamy najczęściej wyczuwają ok. 28. tygodnia. Lekarze zachęcają też do śledzenia aktywności dziecka, bo świadczy ona o prawidłowym rozwoju maluszka. Co zrobić, żeby poczuć, jak Twoje dziecko się porusza? Spróbuj położyć się wygodnie i zrelaksować, skupiając się na swoim brzuchu. Najlepiej zrobić to po posiłku, bo wzrost stężenia glukozy we krwi sprawia, że maluszek jest aktywniejszy.

Ruchy dziecka a bodźce z zewnątrz

Dziecko reaguje na bodźce zewnętrzne. Takim bodźcem może być chociażby Twój głos, głos kogoś bliskiego lub jakiś niespodziewany głośny dźwięk, na który maluch może zareagować. Może to być na przykład przejeżdżająca na sygnale karetka.

Brzuszkowe zabawy z otoczeniem

Gdy dziecko w pewnym momencie rozwoju zaczyna słyszeć i czuć to, co dzieje się na zewnątrz, to dobry moment na rozpoczęcie brzuszkowych zabaw. Możesz po prostu mówić do maluszka – tu temat nie jest najważniejszy: opowiadaj o swoim dniu, o pokoju dziecięcym, o rodzeństwie lub czytaj bajki. Możesz też zaangażować w to innych członków rodziny. Dobrym pomysłem jest słuchanie muzyki – ulubiona płyta pomoże Ci się zrelaksować, a i na malucha zadziała kojąco.

Dotyk również może działać stymulująco na rozwój malucha. Możesz zaplanować delikatne masaże z partnerem polegające na wspólnym dotykaniu ciążowego brzuszka. Oswajaj też rodzeństwo malucha z nową sytuacją – dobrze jest zorganizować zabawę z malowaniem brzucha hipoalergicznymi farbkami. To doskonała zabawa, a przy tym buduje więź między członkami rodziny a dzieckiem.


Materiał partnera zewnętrznego