Rożek niemowlęcy – czym się różni od becika, jak go stosować?

0
3248
dziecko śpiące w rożku niemowlęcym
Otulanie dziecka w pierwszych tygodniach jego życia ma dla niego szczególnie ważne znaczenie | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jednym z istotnych elementów wyprawki dla noworodka jest rożek niemowlęcy, który stanowi niezwykle wygodne rozwiązanie w kwestii opieki nad dzieckiem i zapewnieniem mu pełnej wygody i bezpieczeństwa. Co sprawia, że rożki niemowlęce są takie popularne? Co je różni od becika? Dlaczego warto z nich korzystać i jak je wybierać?

Rożek dla niemowlaka a becik

Większość z nas spotkała się z becikiem, jeśli nie w dorosłym życiu, to z pewnością w czasie naszego własnego niemowlęctwa. Okrycie to było kiedyś szeroko stosowane w tym samym celu, w jakim dzisiaj stosuje się rożek niemowlęcy. Pomimo wielu cech zbieżnych, są to jednak dwa różne rodzaje okrycia, chociaż zdarza się, że nazwa ta jest stosowana zamiennie. Czym różni się becik od rożka?

Podstawową różnicą jest sposób otulania dziecka oraz materiały zastosowane do wypełnienia danego okrycia. W przypadku becika tradycyjnie ma on postać długiego prostokąta, gdzie na jednej części kładzie się dziecko i przykrywa się go od dołu pozostałą częścią becika. Poza tym beciki były zazwyczaj wykonane z pierza lub puchu, co często powodowało u dzieci alergię. Beciki były również dużo grubsze niż współczesne rożki.

A jak przedstawiają się rożki niemowlęce? Podstawową różnicą jest to, że mają one zazwyczaj kształt kwadrata, a ich wypełnienie wykonane jest z hypoalergicznych i bezpiecznych dla dziecka materiałów. Maluszka układa się w poprzek okrycia, tak, aby jego główka była skierowana do rogu. Następnie zawija się go pozostałymi trzema rogami materiału, jednym od dołu i dwoma z boku. Nowoczesne rożki dla niemowlaka mają specjalne rzepy lub troczki, które pozwalają wygodnie związać okrycie.

Rożki niemowlęce po wyrośnięciu dziecka z okresu otulania, można wykorzystać jako kocyki, kołderki lub maty do leżakowania. Beciki trzeba było przerabiać na poduszki lub były przechowywane i czekały na następnego malca.

Otulanie niemowlaków

Można by zadać sobie pytanie, o co tyle zachodu z tym całym otulaniem noworodka, z tymi becikami, rożkami dla niemowlaków czy otulaczami. Nic się jednak nie dzieje bez przyczyny. Otulanie dziecka w pierwszych tygodniach jego życia ma dla niego szczególnie ważne znaczenie. Pamiętać trzeba o tym, że noworodek przybył tutaj z zupełnie innego środowiska, w którym było mu ciepło i wygodnie, gdzie był otulony przez swoją mamę z każdej strony.

Świat zewnętrzny nie jest już tak gościnny. Dlatego maluch w okresie adaptacji do nowych warunków, potrzebuje wsparcia, którego formą jest właśnie otulanie, zapewniające mu komfort termiczny i poczucie bezpieczeństwa. Poza tym rożek niemowlęcy doskonale sprawdza się w trakcie podróży, pozwalając na wygodne i bezpieczne przenoszenie dziecka albo jako ochrona przed sturlaniem się malca z kanapy lub łóżka.

Jaki rożek niemowlęcy wybrać?

Na rynku jest wiele różnego rodzaju rożków dla niemowlaków. Różnią się one przede wszystkim grubością i jakością wykonania oraz wzornictwem i kolorystyką. Grubszy rożek niemowlęcy znajduje zastosowanie w chłodniejsze pory roku. Natomiast cienkie rożki dla niemowlaka używane są najczęściej latem i wiosną lub po prostu w domu.

Wybierając rożek niemowlęcy, należy kierować się nie tylko jego wyglądem, ale przede wszystkim rodzajem materiałów, z jakich jest wykonany. Najlepiej sprawdza się 100-procentowa bawełna oraz wypełnienie z antyalergicznych materiałów, które są w pełni bezpieczne dla dzieci.

Poza tym należy dopilnować, aby rożek nie posiadał ostrych elementów, o które maluch mógłby się skaleczyć. Wszystkie zapięcia powinny być tak umieszczone i zabezpieczone, aby nie stanowić żadnego zagrożenia.

Partnerem materiału jest sklep Tiny Star – rożek niemowlęcy dla Twojego dziecka.


Materiał partnera zewnętrznego